Přejít k hlavnímu obsahu

Jaké emoce podle Ájurvédy napadají orgány a které potraviny vám mohou pomoci?

Info ikona
Ayurveda

Ájurvéda je tradiční indický systém léčby, který se zaměřuje na udržení harmonie mezi tělem, myslí a duší. Jedním z hlavních konceptů této starověké léčebné metody je propojení emocí s orgány v těle. Podle ájurvédského učení totiž mohou negativní emocionální stavy a stres ovlivnit konkrétní orgány v těle a způsobit tak nerovnováhu, která může vyústit až v závažné zdravotní potíže. Přečtete si, jaké emoce ovlivňují konkrétní orgány a jaké potraviny vám pomohou negativní emoce vyrovnat.

Ájurvéda stojí na třech základních pricipech

V Ájurvédě hrají tři základní energie nebo funkční principy (dóši) - váta, pitta a kapha - hlavní roli při určování tělesné konstituce (prakriti) a nerovnováze (vikriti) v těle. Tyto tři principy jsou klíčovými stavebními kameny ájurvédského systému a pomáhají lékařům a praktikům léčit a udržovat zdraví těla a mysli.

Hněv napadá játra, která pak hůře detoxikují organismus

Hněv může ovlivnit játra, která jsou zodpovědná za detoxikaci těla. Nerovnováha jater může být spojena s nerovnováhou pitta dóši. Pro urovnání této nerovnováhy jsou vhodné tyto potraviny: listová zelenina, citron či avokádo.

Smutek se vám usadí do plic a může způsobit i kašel

Smutek je emocí, která může mít významný dopad na plíce. Podle ájurvédského učení se smutek projevuje především nerovnováhou váta dóši, kdy pro urovnání této nerovnováhy jsou tyto vhodné potraviny: hrušky, banány, mrkev, česnek, tymián a rozmarýn.

Strach sídlí v žaludku, který se vám při strachu svírá

Strach může ovlivnit žaludek, což je místo, kde se v těle zpracovává strava. Strach často způsobuje nerovnováhu pitta dóši, kdy pro urovnání této nerovnováhy je vhodné konzumovat například rýži, věřenou zeleninu, mátu a heřmánek.

Úzkost může ovlivnit tenké střevo a narušit trávení

Úzkost je emocí, která často ovlivňuje tenké střevo. Tenké střevo je zodpovědné za trávení a vstřebávání živin. Když je tento orgán narušen, může to způsobit nerovnováhu váta dóši. Pro urovnání této nerovnováhy jsou vhodné obiloviny, luštěniny a ovoce.

12 znamení starého Egypta vám prozradí, jaký je váš charakter

Lidé jsou odjakživa fascinováni tím, co je mezi nebem a zemí. Astrologie a horoskopy nejsou výmysly posledních několik desítek let, jsou s námi už od raných dob. Lidé starého Egypta studovali polohy a pohyby hvězd a planet. Horoskop starého Egypta je obzvlášť zajímavý, skládá se z 12 znamení, která jsou pojmenována po svých bozích s výjimkou Nilu. Podívejte se na své znamení starého Egypta.
svetzeny.cz

Nedůvěra v sebe sama zbraňuje žlučníku správně pracovat a můžete tloustnout

Nedůvěra v sebe sama může ovlivnit žlučník, který je spojen s produkcí žluči pro trávení tuků. Nerovnováha žlučníku může být spojena s nerovnováhou pitta dóši. Pro urovnání této nerovnováhy jsou vhodné potraviny jako avokádo, olivový olej a ořechy.

Nerozhodnost ucpává tlusté střevo

Nerozhodnost může ovlivnit tlusté střevo, které je odpovědné za eliminaci odpadních produktů z těla. Když je tlusté střevo narušeno, může to způsobit nerovnováhu kapha dóši. Pro urovnání této nerovnováhy jsou vhodné potraviny jako bobulovité ovoce, špenát a celozrnné pečivo.

Zášť napadá slezinu a oslabuje imunitu

Zášť je emocí, která může ovlivnit slezinu, která hraje zásadní roli v imunitním systému. Nerovnováha sleziny je spojena s nerovnováhou kapha dóši. Pro urovnání této nerovnováhy jsou vhodné potraviny jako dušená zelenina a rýže.

Stud a pocit viny ovlivní ledviny a můžete být dehydratovaní

Stud a pocit viny mohou ovlivnit ledviny, které jsou zodpovědné za udržování rovnováhy tekutin v těle. Nerovnováha ledvin může být spojena s nerovnováhou váta dóši. Pro urovnání této nerovnováhy jsou vhodné potraviny jako banány, batáty a špenát.

Závislost ovlivňuje srdce

Závislost může ovlivnit srdce, které je centrem cirkulace krve a energie. Nerovnováha srdce může být spojena s nerovnováhou pitta dóši. Pro urovnání této nerovnováhy jsou vhodné potraviny jako losos, lněné semínko a olivový olej.

Horoskop zdraví na listopad 2023: Koho čekají zažívací potíže a kdo bude trpět nespavostí?

Listopad je obdobím, kdy přichází chladnější počasí a s ním i každoroční hrozba nachlazení. Nahlédněte do hvězd a zjistěte, jaké zdravotní výzvy čekají vás. Zatímco některá znamení mohou očekávat období vitality a dobrého zdraví, jiná budou muset být ostražitá ohledně možných komplikací.
svetzeny.cz
Zdroj článku