Přejít k hlavnímu obsahu

Poradna: Chceme dítě, partnera ale nebaví sex. Nevím, jak dál. Hanka (35)

Hanka (35) má přítele a společně plánují založit rodinu. Problém je, že mezi nimi nefunguje sexuální život. Do toho se objevil nový muž, který jí ponouká k životní změně. Chce být šťastná, ale stojí na křižovatce a potřebuje se rozhodnout.

Obracím se na Vás s prosbou. Mám partnera cca 10 let, náš vztah ale není perfektní. Před lety se z něj vytratil jakýkoliv fyzický kontakt. Nutno však podotknout, že partner je hodný a nijak mi neubližuje. Dokážeme se společně bavit, avšak kulturní a společenský život ho nijak nezajímá. Mám 35 let a již několik let čekám na dítě. Vždycky když na to přišla debata, tak mi pořád říkal, že dítě chce. Jenže bez sexu nemůže být dítě..., a tak se stalo to, co se dalo očekávat, že jsem potkala muže. Má o mě zájem a já najednou cítím zase všechny ty pocity, které už jsem myslela, že nikdy nezažiju... Chce abych odešla od stávající partnera, ne však kvůli němu, ale spíš kvůli sobě, že jsem nešťastná....takže tato situace dospěla až tak daleko, že jsem si našla byt s vidinou toho, že opustím partnera, dům i vše co jsme spolu vybudovali a začnu od nuly....

Bohužel, teď stojím na rozcestí a nevím jak dál. Na jednu stranu, chci být šťastná a na nový život se těším, na druhou stranu je mi líto stávajícího partnera a domu, který jsme společně vybudovali. A taky jestli dělám dobře. S partnerem jsem o tom mluvila, říkal, že se to spraví a zapracuje na sexuálním životě (který prý nepotřebuje), ale mě už je jen ta představa nepříjemná... Cítím hrozné výčitky a už nevím jak dál.

Mohlo by se vám líbit

Poradna: Chci dítě ale partner mi po osmi letech vztahu řekl ne. Zvažuji, že udělám něco, co mu ublíží, i když ho miluju. Sandra (38)

Mít děti je životní rozhodnutí. Sandra (38) má ovšem problém, protože ona po miminku zoufale touží, ale její partner chce zůstat bezdětný. Má situace jiné řešení než rozchod? Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

NÁZOR PSYCHOLOGA:

Milá Hanko,

mnoho žen se potýká se stejným problémem. Jsou schopny čekat, obětovat se a leccos „vydržet“ s vidinou, že si to časem nějak sedne…Nemusí jít zrovna o dítě, ve snaze zachovat stávající partnerský stav a vybudované hnízdo jsou schopny najít i pozitivní věci v jinak nefunkčním vztahu.

Vy jste ale mnohé trefně popsala. Nefunguje intimita (jeden z pilířů partnerského vztahu!), kulturní a společenský život vás názorově míjí, dokonce vás nadchnul nový muž, byla jste aktivní ve smyslu hledání nového bydlení. Všechno, co se událo, vás směruje VEN z místa, kde jste teď. Empatická a citlivá bytost ale potřebuje doladit i svůj VNITŘEK, své nitro. Popasovat se s pocity výčitek a vnímat, že se rozhodla správně. Ne rozumem, ale citem.

JE LÍTOST NAD NĚČÍM, CO NEFUNGUJE, NA MÍSTĚ?

Lítost nad tím, že opustíte partnera a společný dům, má dvě roviny. Pro vás to momentálně představuje ztrátu, krok do neznáma, s nejistým koncem. Jiný, objektivní pohled nicméně nabízí otázku, zda má smysl litovat něčeho, co nefunguje, zůstávat někde, kde nejste citově ani fyzicky naplněná, a tedy šťastná. Co když změnou víc získáte, než ztratíte?

Mohlo by se vám líbit

Poradna: Těšila jsem se na romanticky stráveného Valentýna. Večer však skončil fiaskem. Tohle v tento den zažít nechcete (Lucka 31)

Z každého vztahu si něco odneseme. Rozhodně by ale neměl ten předešlý negativně ovlivňovat současný. Tak jako je tomu v případě Lucky a Martina. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

NESOULAD V INTIMNÍM ŽIVOTĚ

Při sexu se naplno projeví všechny smysly - slyšíme, vidíme, cítíme, dotýkáme se a v přeneseném slova smyslu ochutnáváme. Pokud necítíme, že jsou všechny smysly uspokojeny, je to pro nás signál, že se k nám tento partner nehodí. Tento fakt bývá podceňován. Sexuální akt je spojení lidí, které přesahuje tělesnou úroveň, dotýká se naší duše. Mnoho lidí je tak přesvědčeno, že intimita znamená sexuální akt. Nejniternější formou intimity je však vzájemná blízkost. Okamžik, kdy jsme těsně u sebe a nemusíme dělat nic, jen jsme spolu. Vnímáme naše srdce, dech, teplo našich těl a hluboký vnitřní klid. Toto, kdybyste vnímala, bylo by mezi vámi něco spřízněného, něco, co je mimo sexuální kontakt a je hluboce uspokojující. Je třeba zdůraznit, že ne všechny páry chtějí a potřebují sex. Je to v pořádku pro ty, kteří to mají stejně a najdou se.

Mohlo by se vám líbit

Poradna: Chtěla jsem znát minulost přítele, ale tvrdě jsem narazila (Petra 45)

Petra je po rozvodu opatrná, vstoupit do nového vztahu do vztahu, aniž by vnímala důvěru, nechce. Co chce, je znát co nejvíce o novém muži, který jí vstoupil do života. Chce s ním sdílet to dobré i to nepříjemné, co se událo. On to ale odmítá! Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

LZE „ZAPRACOVAT“ NA SEXUÁLNÍM ŽIVOTĚ?

V mnoha ohledech ano. U každého páru to ale znamená něco jiného. Bylo by samozřejmě na místě vědět/zjistit, proč partner „nepotřebuje sex.“ Znamenalo by to otevřít se někomu, kdo by mu pomohl zorientovat se v tom, proč to tak má, zda se to týká vás nebo žen obecně. Pokud nic řešit nechce, nemá smysl ho jakkoli směrovat.

Vy toužíte po rodině, po plnohodnotném vztahu a vzájemném porozumění. Představa fyzického sblížení se s přítelem je vám nepříjemná. Hanko, věřím, že jste v řádcích a mezi řádky sama našla odpověď. 


Pokud jste se ocitli v situaci, se kterou se s námi chcete podělit nebo si s ní nevíte rady, napište nám na email: [email protected]

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší sex vašeho života? Víme, kdy přijde!

Myslíte si, že jste měli nejlepší sex svého života ve svých divokých dvaceti letech? Nejste ani blízko!
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Petra (31): Miluju svého manžela. Čekám miminko, jen mě děsí představa, komu bude říkat táto

Chybovat je lidské, někdy jde však o přešlap, který může druhému velice ublížit. Do takového problému se dostala Petra (31). Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz