Přejít k hlavnímu obsahu

Polyandrie: když má žena víc mužů zároveň

U nás je spíš známá polygamie, kdy je to muž, který má více partnerek. Známe to například z Egypta, kdy musí dát souhlas první žena. U nás není toto uskupení povoleno, ale v jiných zemích se muž běžně žení s více ženami. Co však ženy, když chtějí mít více partnerů? Jde o polyandrii čili mnohomužství. Jak to může fungovat?

Mohlo by se vám líbit

Věci, které by ženy neměly mužům nikdy odpouštět: Zrada je jenom jedna z mnoha důvodů

Mnozí si kladou otázku, zda by měli někomu ve vztahu odpustit jeho špatné chování. Odpuštění přináší řadu výhod a osobního naplnění a výsledkem navíc může být stabilní, pevné a trvalé partnerství. Jsou však věci, které by se odpouštět neměly, nebo je přinejmenším v pořádku, když je žena neodpustí. Které to jsou?
svetzeny.cz

Mnohomužství je méně časté, přesto existují místa i země, kde je to zcela běžný způsob života. I když se toto uspořádání dříve vyvinulo vlivem nepříznivé geografické či klimatické situace, dnes může být polyandrie vnímána o dost volněji. I když jako taková zpochybňuje tradiční chápání manželství a vyzdvihuje ženu, která nemá být spjata napořád s jedním mužem, realita může být chápána jinak. Žena nemusí nutně každého muže pojmout za svého manžela, může s ním udržovat vztah, na kterém se oba dohodnou. Že je jen o tom, že si vdaná panička najde milence? Existují na věc různé úhly pohledu.

Dva pohledy na věc

V současné moderní době a vyspělých státech, kde funguje monogamie se může jevit polygamie i polyandrie jako forma nevěry. Nebo jde jen o možnost, jak si s partnerem poskytnout navzájem volnost? Je to asi na zvážení každého, kdo by se do takové situace měl dostat. Pro někoho je milenec či milenka partnera důvod k rozvodu, pro jiného je to akceptovatelné, když se vydefinují jisté hranice. Polyandrie jako taková však nevznikla za účelem mít víc mužů současně a užívat si s nimi, ale jako snaha udržet lidský rod.

Mohlo by se vám líbit

Test věrnosti: Hrozí ve vašem vztahu nevěra? Odpovězte pravdivě na otázky a zjistěte toto velké tajemství

Nevěra se nikdy neděje bez příčiny. Důvodů k ní může být řada. Často pramení z nespokojenosti či nefunkčnosti současného vztahu, ale může se za ní skrývat i obyčejná zvědavost. Hrozí nevěra i ve vašem vztahu? Vyzkoušejte test a zjistěte toto velké tajemství.
svetzeny.cz

Kde funguje polyandrie?

Polyandrie jako taková, kdy si žena bere více mužů současně, se může dělit na bratrskou a nebratrskou. Ta bratrská znamená, že si dva a více bratrů vezmou jednu manželku. Proč? Obvykle za tím stála neschopnost dát dohromady dvě a více věn, takže se to v Indii, Tibetu nebo Nepálu řešilo tímto způsobem. Ta nebratrská může fungovat v Nigérii, Keni, Číně a dalších zemích. Vždy se bavíme o různých kmenech a částech země, kde se žije dost “po staru”.

Kdo v takové rodině rozhoduje?

Mít víc manželů současně nemusí znamenat jen pozitiva, ale řeší se mnoho praktických věcí. U polygamie je jeden muž, který rozhoduje a všechny manželky se musí plánu podřídit. Takový muž rozhoduje se kterou ženou stráví noc, která ho doprovodí na nějaké pochůzky nebo která bude vařit. Jak to funguje v polyandrii? I když by se mohlo zdát, že toto uskupení bude matriarchální, ani zdaleka tomu tak není. Častější uzpůsobení je patriarchální. A kdo má tedy hlavní slovo, když je víc manželů? Obvykle má rozhodovací právo první manžel.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee dárkový balíček