Přejít k hlavnímu obsahu

Párový terapeut prozradil nejdůležitější slovo pro šťastný vztah. Miluji tě, jak by si mnoho lidí myslelo, to není

Info ikona
Šťastný vztah

Vztahy nejsou vždy hezké a růžové, mohou být i dřinou, říká Julie Schwartz Gottman a její manžel Dr. John Gottmann - nejproslulejší americké párové terapeutické duo. Jsou totiž manželé a mohou mluvit z vlastní zkušenosti, ale také z vědeckého hlediska: od roku 1986 společně provádějí výzkum v Love Lab (laboratoř lásky) na University of Washington a analyzovali již přes 40 000 párů.

Studie: Podvádění je podle vědy přímo spojené s mírou inteligence

Podle některých výzkumů vyšší IQ znamená nižší pravděpodobnost u mužů, že budou své partnerky podvádět. Důvody, proč se ženy a muži navzájem rozhodnout podvádět, jsou však velmi různorodé a většinou se diametrálně odlišují. Proč se ženy a muži nejčastěji podvádějí?
svetzeny.cz

Nejdůležitější slovo pro šťastný vztah

V rozhovoru pro zpravodajskou síť CNBC oba vysvětlují, co je podle nich tajným receptem na šťastný vztah. „Ačkoli je každé partnerství jedinečné a přináší své vlastní výzvy, všechny páry mají jedno společné: chceme být oceněni, uznáni za naše úsilí. Chceme být vidět. Prosperující vztah vyžaduje nadšené uznání, kde můžeme vidět, co naši partneři dělají správně, stejně jako vidíme, co dělají špatně,“ vysvětlují a prozrazují ono nejdůležitější slovo: A proto je klíčem k úspěchu prosté „děkuji“.

KVÍZ: Poznáte česká významná města podle fotografie? Předveďte, jak znáte naši vlast a uhádněte všech dvanáct otázek

Otestujte své znalosti v zábavném kvízu, který odhalí, zda dokážete pomocí fotografií rozpoznat česká města. V Česku bylo k lednu 2022 evidováno celkem 609 měst, vaším úkolem je uhádnout pouze dvanáct z nich. Může se to zdát jako hračka, ale sami uvidíte, že potrápíte mozkové závity a možná se i něco přiučíte. Držíme vám palce!
svetzeny.cz

Terapeuti varují před tímto vzorcem chování

Podle Gottmanových se muži a ženy rychle dostanou do pasti, protože vnímají pouze negativní vlastnosti svého partnera, například jaké domácí práce jsou zanedbávány nebo které domnělé chyby opakovaně vyvolávají hádky. Proto manželé radí: „Abyste se zbavili toxického myšlenkového vzorce, musíte vyvinout nové mechanismy a soustředit se na pozitivní aspekty.“ Patří sem také „děkuji“ – slovo, které se často používá v každodenním životě, ale v romantickém vztahu z dlouhodobého hlediska často chybí, nebo vymizí úplně.

Zdroj článku