Přejít k hlavnímu obsahu

Studie: Podvádění je podle vědy přímo spojené s mírou inteligence

Podle některých výzkumů vyšší IQ znamená nižší pravděpodobnost u mužů, že budou své partnerky podvádět. Důvody, proč se ženy a muži navzájem rozhodnout podvádět, jsou však velmi různorodé a většinou se diametrálně odlišují. Proč se ženy a muži nejčastěji podvádějí?

Studie: Americký psycholog prozradil, proč mají ženy a muži nejšťastnější životní fázi od 55 let

Americký psycholog byl součástí života žen ve svém výzkumu více než 20 let a zpozoroval velice zajímavé výsledky. Hlavním faktorem v našich životech je samozřejmě stres. Co se s ním děje v průběhu let? Budete se divit, ale čím jsme starší, tím lépe se máme.
svetzeny.cz

Kdo podvádí více?

Častým stereotypem je, že muži podvádějí ženy častěji. Má to být údajně kvůli tomu, že mají ženy větší míru sebekontroly, zatímco muži snadněji podlehnou svým tužbám. Jenže ve skutečnosti bylo díky všeobecnému sociálnímu průzkumu z roku 2013 provedeného v USA zjištěno, že počet manželek, které uvedly nevěru, vzrostl za poslední dvě desetiletí téměř o 40%, zatímco u mužů zůstal počet stejný. To, že ženy podvádějí již téměř stejně jako muži, dokázala i studie z Kinseyho institutu na Indiana University.

Psycholog popsal vztah s narcistou: Takový člověk vás časem zničí. Devastující vliv má na vaši psychiku i tělo

Vztah s narcistou vypadá zpočátku jako z pohádky, na konci vás však zanechá zraněné, unavené, zklamané a s pochybnostmi o své hodnotě. Má devastující vliv na psychiku a tělo. Jak trpí oběti narcistů a co dělat, aby se z takového partnerství vzpamatovali?
svetzeny.cz
Info ikona
Nevěra

Vysoké IQ znamená méně podvádění

Někteří lidé tvrdí, že nevěra je občas známkou znuděnosti a nuda bývá často spojována s vyšší inteligencí. Ve skutečnosti však věda tuto teorii nepodporuje. Podle jedné studie z roku 2010 jsou muži s vyšším IQ méně často nevěrní svým partnerkám. Výsledek studie vychází z analýzy výsledku dvou velkých amerických průzkumů, kterých se účastnily tisíce teenagerů a dospělých. Ze závěru studie vyplývá, že muži s vyšším IQ si více cení monogamie a sexuální exkluzivity než méně inteligentní muži.

Na ženy nemá inteligence vliv

U žen však studie ke stejným výsledkům nedošla, jelikož jejich úroveň inteligence neměla vliv na to, jak moc byly nevěrné. Autor studie, Dr. Satoshi Kanazawa z London School of Economics and Political Science, pak vysvětluje, že je to nejspíš způsobeno tím, jak se vztahy vyvíjely po stovky tisíc let. V době, kdy byly lidské vztahy na primitivní úrovni, bylo v mužském prospěchu především spářit se s co největším počtem samic, aby zplodil co nejvíce potomků. Jeho studie také potvrzuje, že jsou to právě méně inteligentní muži, kteří nejsou schopni zbavit se svých základních instinktů. U žen prý naopak byla vždy prioritní kvalita nad kvantitou, proto úroveň inteligence nehrála na jejich nevěru vliv.

Od těchto lidí se raději držte dál: Energetičtí úpíři, kteří vám zničí život

Mám depku. To už snad v životě řekl nejednou každý z nás. Vyjadřujeme tak všeobecný postoj, že nám není nejlépe, máme trápení, něco nás tíží. Lidé toto slovní spojení velmi často nadužívají a depresí v pravém slova smyslu netrpí.
svetzeny.cz
Info ikona
Nevěra

Další proměnné nevěry

Výsledky studie z roku 2008, kterou publikoval časopis American Sociological review, naznačují, že často podvádějí lidé, kteří jsou finančně závislí na svém partnerovi. U mužů se pak tento důvod jevil jako častější. Díky průzkumu spolčenosti Superdrug Online Doctor bylo zjištěno, že ženy většinou své partnery podvádějí kvůli nedostatku pozornosti, zatímco u mužů byla nevěra kvůli atraktivitě milenky. U žen pak častěji dochází k emocionálnímu podvádění, zatímco u mužů se jedná o fyzický akt podvádění.

Dále bylo zjištěno, že šance na nevěru se v průběhu vztahu zvyšuje o 25 % a až 60 % lidí se během manželství podvede. Při výzkumu bylo dále zjištěno, že Evropané jsou sexuálně tolerantnější a je u nich nižší pravděpodobnost, že budou některé aktivity považovat za podvádění. Podle zjištěných údajů muži i ženy byli nejčastěji nevěrní s někým, koho znali jako přítele, nebo se s ním setkali v práci. Internetové seznamky za účelem nevěry zase využívají podle výzkumu spíše muži.

Zdroj článku