Přejít k hlavnímu obsahu

Studie: Americký psycholog prozradil, proč mají ženy a muži nejšťastnější životní fázi od 55 let

Info ikona
Psychologie

Americký psycholog byl součástí života žen ve svém výzkumu více než 20 let a zpozoroval velice zajímavé výsledky. Hlavním faktorem v našich životech je samozřejmě stres. Co se s ním děje v průběhu let? Budete se divit, ale čím jsme starší, tím lépe se máme.

Stres ovlivňuje náš život

Bude někdy všechno jednodušší? Nejsme jediní, kdo si to ve stresu každodenního života často klade tuto otázku. Vývojový psycholog David Almeida z Pennsylvania State University věnoval tomuto tématu velkou část svého výzkumu. Od roku 1995 doprovázel skupinu více než 3 000 dospělých mužů a žen, aby prozkoumal, jak působí stres v různých fázích života. V tomto procesu získal poznatky, které nám dávají důvod k naději.

Mrtvici ročně podlehne až 8 tisíc lidí: Rozpoznejte příznaky, které vám mohou zachránit život. Pokud některý z nich máte, volejte záchranku

svetzeny.cz

Vrchol našeho života je v 55 letech

"Konečně dobrá zpráva o každodenním stresu," komentoval Almeida svou analýzu. "Zdá se, že v průběhu života se mění."

Vysvětlení: "Lidé ve věku 20 let mluvili o stresorech nejméně 40 až 45 procent dnů. Lidé ve věku 70 let se naopak potýkali se stresem pouze kolem 20 až 25 procent dnů." Nejpřekvapivější je však jeho zjištění, že kolem 55. roku věku jsme nejméně ovlivněni stresory. Nejklidnější čas prožíváme až do 80. let. Nenechme se tedy trápit a přidělávat si vrásky.

 

Top 10 stresorů v životě

  1. Smrt manžela/manželky
  2. Rozvod
  3. Manželský rozchod/odloučení
  4. Být uvězněn
  5. Smrt blízkého člena rodiny
  6. Vážné zranění nebo nemoc
  7. Manželství
  8. Být propuštěn z práce

V USA vládne stres v práci

Každý má jiné spouštěče stresu. Podle průzkumů je na prvním místě pracovní stres. Čtyřicet procent pracovníků v USA přiznává, že zažívají kancelářský stres, a jedna čtvrtina tvrdí, že největším zdrojem stresu v jejich životě je práce.

Zdroj článku