Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vysoká je vaše emoční inteligence? 7 znaků, které vám pomohou to zjistit

Info ikona
emoční inteligence

Znáte pojem emoční inteligence? Ta totiž ovlivňuje nejen to, jak jednáte s lidmi, řešíte problémy a rozhodujete se, ale i jak přistupujete k životu.

Máte rozsáhlou emoční slovní zásobu

Každý má emoce, ale ne každý dokáže vyjádřit přesně to, co cítí. A to často vede k nedorozuměním. Emočně inteligentní lidé své emoce zvládají, rozumějí jim a dokáží je pojmenovat. Někteří řeknou, že se necítí nejlépe, emočně inteligentní lidé vám poví, že jsou podráždění nebo frustrovaní. Prostě jsou specifičtější a díky tomu se svými emocemi umí pracovat.

Jste pozitivní

Víte, co vás baví a co vás udržuje v dobré náladě. A tak to děláte a necháte si nikým zkazit radost. Zároveň pro vás není důležité, co si ostatní myslí. Nemáte potřebu přemýšlet nad „co by kdyby“ a víte, že když vás přepadnou chmurné myšlenky, jsou to stále jen myšlenky, nikoliv fakta.

10 vět, které by neměly říkat ženy nad 40 let. Vyhněte se jim a změní se vám život

svetzeny.cz

Umíte říct ne!

Mezi další projev emoční inteligence patří sebeovládání. Zvládnete si odříct vlastní potěšení a uspokojení ve snaze něčeho dosáhnout. Výzkum sanfranciské univerzity prokázal, že čím těžší je pro vás říkat ne, tím pravděpodobněji se dostanete stresu a hrozí vám vyhoření či deprese.

Neurážíte se

Pokud dobře víte, kdo jste, a znáte své dobré i špatné stránky, pro ostatní je velmi těžké vás zkritizovat a naštvat. Emočně inteligentní lidí jsou sebevědomí a otevření, díky čemuž mají „hroší kůži“. Snadno tedy vaši urážku obrátí v žert a máloco se jich dotkne.

Jste vyrovnaní

Znáte své limity a jste dostatečně sebevědomí, což vám pomáhá lépe se vypořádat s konflikty a odrazit neopodstatněnou kritiku. Emočně inteligentní lidé nejsou pasivní nebo agresivní, když dojde na stresové situace. Zůstávají vyrovnaní a snaží se uklidnit vypjatou atmosféru.

Test osobnosti: Co o vás vypovídá vaše oblíbená květina?

svetzeny.cz

Zajímáte se o ostatní

Není podstatné, zda jste introvert nebo extrovert: emočně inteligentní lidé se zajímají o životy druhých. Je to proto, že jsou velmi empatičtí, což je znakem vysokého EQ.

Umíte odpustit sobě i ostatním

Každý může udělat chybu. Důležité je ovšem poučit se a už ji víckrát neopakovat. Takovým heslem se řídí lidé s vysokým EQ. Jsou sebevědomí a otevření a mají poměrně „hroší kůži“. Umí taky obrátit urážku v žert a máloco se jich dotkne. Ale nezapomeňte, že vám sice odpustí, ale rozhodně nezapomenou, tak to nezkoušejte podruhé.

Co muži považují za sexy: Jednoduché způsoby, jak ho přimět, aby si vás všiml

svetzeny.cz

Syndrom ráje: Proč jsou bohatí a úspěšní lidé ve skutečnosti mnohdy nešťastní?

svetzeny.cz