Přejít k hlavnímu obsahu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní a zimní depresi zcela přírodní cestou

Info ikona
Potraviny

Jsou dostupné, přírodní a zaručeně pomáhají. Známe to všichni – zima, tma a nevlídné počasí nám k dobré náladě moc nepomáhají. Nepoddávejte se depresi a splínu, sáhněte po tom, co máte třeba doma v ledničce nebo spíži. Zvedne Vám to náladu, a ještě si pochutnáte. Prostě zkuste zvládnout zimu s úsměvem.

Proč máme na podzim a v zimě často splín?

Na vině je rychlý úbytek denního světla a tepla, také nízká hladina serotoninu. Jeho nedostatek v mozku pak způsobuje smutek a změny nálad. Ty mohou být ovlivněny i nedostatkem vitaminů, které přijímáme v létě z ovoce.

Naštěstí i v zimních měsících najdete potraviny, které obsahují kombinaci látek vyvolávajících pocit štěstí.

Stres a přejídání je začarovaný kruh. Vystupte z něj

svetzeny.cz

Banán
Banán je bohatým zdrojem tryptofanu, z něhož se serotonin tvoří. V kombinaci s hořčíkem a vitaminům skupiny B, které banán také obsahuje, dokáže toto ovoce spolehlivě zklidnit pocuchané nervy.

Čokoláda
Hodně lidí zahání špatnou náladu a stres právě čokoládou. Není divu, serotonin, který zodpovídá za pocity štěstí, čokoláda značně ovlivňuje. Je také považována za afrodiziakum a celkově povzbuzuje organismus. Flavonoidy obsažené v kakaových bobech mají navíc antioxidační účinek. Pro ten správný efekt ale samozřejmě platí – čím vyšší obsah kakaa, tím lépe.

Citrus bergamia
Jedná se o voňavý plod subtropického stromu, pravděpodobně kříženec citronu a hořkého pomeranče a získávají se z něho bergamotové silice, které se používají hojně v kosmetickém průmyslu. Bergamot vyvolává pocity štěstí a klidu a pomáhá k celkové psychické pohodě. Obsažen je například v černých čajích Earl Grey.

Třezalka tečkovaná
Třezalka se používá jako přírodní antidepresivum. Pomůže hlavně při dlouhodobém stresu a psychickém vyčerpání. Užívat se může jako sirup, v kapslích, nebo formou bylinkového čaje.

Indický ženšen
Vlastním jménem vitánie snodárná. Tato bylina se využívá hlavně v ajurvédské medicíně. Celkově posiluje organismus a bojuje proti stresu a nervozitě. Seženete ji v kapslích jako doplněk stravy nebo ve formě kávy. Funguje i jako přírodní afrodiziakum – a co je lepší na špatnou náladu než dobrý sex?