Přejít k hlavnímu obsahu

Věty, které umí zničit vztah: Neříkáte je náhodou svému partnerovi také?

Říká se "mlčeti zlato". Slovy totiž mnohdy můžete ublížit mnohem víc, než čímkoli jiným. Než třeba i v afektu vypustíte z úst nějakou větu, přemýšlejte. Nikdy už to, co vyslovíte, nevezmete zpátky a svému protějšku ublížíte. Kterými větami svému partnerovi ubližujete nejvíce?

Co rozhodně neříkat?

Strčit svého partnera do klece a dát mu pocit, že je neschopný, špatný. Když se něco stane, tak je to jen a pouze jeho chyba. Vinit ho za všechno, co se stane, umí zničit i pevný vztah. Proto pozor na to, co říkáte. Nechcete-li o partnera přijít, neříkejte mu tyto fráze.

„Není to problém”

Fráze, kterou můžete říkat poměrně často, ale ne vždycky to tak myslíte. Zejména v partnerských vztazích. Když se hádáte, nesouhlasíte spolu a nevidíte světlo na konci tunelu. Jeden z páru tohle může často vyslovit, aby už vše skončilo. Není to problém, ale přitom to problém je. Říkat ve vztahu věci, které tak nemyslíte, není dobré, protože se mohou hromadit, a pak mohou být příčinou větších a vážnějších problémů. Komunikace je náročná věc, to je bez debat, ale vede k tomu, že víte, jak se vy i partner cítíte. A to je klíčové.

Tohle ženám nikdy neříkejte: Věty, které ubližují, i v nás vyvolávají pocit méněcennosti

Říká se, že důvěra a upřímnost jsou základními stavebními kameny všech vztahů. To však neplatí vždy a za všech okolností. Například existují určité věty, které mnohé ženy od svého protějšku nechtějí slyšet, i když jsou sebeupřímnější. Podívejte se spolu s námi na co si dát pozor, abyste svou drahou polovičku nenaštvali.
svetzeny.cz

„Uklidni se, prosím tě”

"Uklidni se", je věta, po které se snad nikdy nikdo neuklidnil. Druhé dráždí a je velmi toxická, protože ji často pronášíte ve vzteku, hněvu, naštvání nebo snaze zasadit dobře mířenou ránu. Nepřerušujte partnera, když vám chce něco sdělit, i když je naštvaný a potřebuje to ze sebe dostat. Věta Uklidni se ho rozhodně neuklidní, právě naopak: může vyvolat hádku, ve které nejdete pro ostrá slova daleko.

„No, ty přece nikdy…”

Nebo "ty pořád, ty vždycky". Viníte partnera nebo mu dáváte najevo, co dělá špatně. On si pořád stěžuje, on vždycky čeká, až napíšete. On přece nikdy neplatí v restauraci, nikdy nepomůže s nákupem, a mnoho dalšího. Jsou to zraňující slova, která vyvolávají automatickou obrannou reakci. Protějšek má potřebu se bránit, říct, že to tak není a hájit se. A kolotoč hádky se roztáčí. Ustavičná kritika nepůsobí pozitivně, spíše naopak. Partnera může nadobro odradit.

Věci, které muži na ženách nesnášejí: Možná je děláte také a nevíte o tom

Snad každý člověk má nějaký ten zlozvyk nebo věc, kterou na sobě sami nemají rádi. Někdo si kouše nehty, jiný zase cvaká propiskou nebo vrže zuby. Je spousta zlozvyků a maličkostí, které vás na rodině, kamarádech nebo partnerovi štvou. Ženám u mužů vadí například poházené oblečení, ponožky všude, kam se podíváte nebo neustálé přepínání programů v televizi. Co vadí mužům na ženách?
svetzeny.cz

„Pokud v tom budeš pokračovat…”

Tak co? Co se stane? Možná takhle nebo podobně zareaguje partner, když na něj použijete tuto frázi. Jedna z největších manipulativních frází ve vztahu. Nesouhlasíte s ničím, co partner říká, a navíc mu podsouváte výhružku. Pokud totiž nepřestane v tom, co právě dělá, ať je to cokoliv, přijde odezva z vaší strany. A to rozhodně není nic, co by pomohlo konflikt ukončit nebo dokonce podpořit vztah jako takový.

„Jsi blázen”

Říci druhému něco takového, ať už z jakéhokoli důvodu? Je to „jazyk, který manipuluje nebo překrucuje realitu se záměrem přimět partnera pochybovat o sobě,” popisuje v článku pro cnbc.com Dr. Courtney Warren, certifikovaná psycholožka specializující se na manželství. Podkopává vnímání reality a může nahlodávat partnerovu sebedůvěru. Spolu s dalšími toxickými frázemi může během pár měsíců napáchat spoustu škody.

Zdroj článku