Přejít k hlavnímu obsahu

David Copperfield: Charismatický mág v 90. letech nechal zmizet Sochu Svobody a okouzlila ho česká kráska

Uhrančivé tmavé oči, líbivá tvář, elegantní vystupování, dlouhé štíhlé prsty a charisma, kterému podléhaly zejména ženy. Tak by se dal popsat slavný mág a iluzionista David Copperfield, jehož hvězda nejjasněji zářila především v devadesátých letech. Co ale dělá jeden z nejbohatších kouzelníků světa dnes?

Když se řekne David Seth Kotkin, málokdo zpozorní. Jakmile ale zazní David Copperfield, to je jiná. Snad každý, kdo zažil devadesátá léta, musí vědět, komu tento pseudonym patří. Slavný mág se pojmenoval podle stejnojmenné knihy spisovatele Charlese Dickense a jeho jméno znal svého času celý svět.

Nejmladší slavný kouzelník

David Copperfield se narodil 15. září 1956 v americkém New Jersey a k tomu, že se bude věnovat magii, měl nakročeno velmi brzy. Kouzla předváděl už jako malý kluk, a to i přesto, že byl v dětství velmi plachý a samotářský. Touha ohromit svět ale nakonec zvítězila spolu se ctižádostivostí a cílevědomostí, s níž denně trénoval a piloval svá kouzla, štíhlé prsty i fyzickou kondici, která byla u mnoha jeho triků zásadní. „První kouzlo jsem se naučil jako sedmiletý od svého dědečka, bylo to kouzlo s kartami. Stále tuto iluzi používám ve své show. Bohužel, dědeček zemřel dřív, než jsem s tím kouzlem poprvé vystupoval pro veřejnost, takže to už nemohl vidět,“ vzpomínal kdysi David.

V šestnácti letech se stal historicky nejmladším členem Společnosti amerických kouzelníků a v témže věku už přednášel o magii na univerzitě v New Yorku. Sám ale studiu příliš nedal a z vysoké školy utekl už po třech týdnech. Dal přednost divadlu a o tři roky později si ho všiml televizní producent Joseph Cates, který mu nabídl možnost vystoupení v kouzelnické show. Tu si David nakonec podmanil a účinkoval v ní dalších dvacet let.

Mohlo by se vám líbit

Magie se zrcadly: Přivolejte si do života bohatsví, lásku nebo sebevědomí pomocí věci, kterou má každý doma

Zrcadlo se už od dávných dob spojuje s magickou silou. Japonci věří, že zrcadla v sobě ukrývají věrný obraz duše svého majitele. V některých kulturách se věřilo, že umí spojit svět živých s nadpozemskou říší. Magie se zrcadly má přinášet sebevědomí, lásku, ale také důvěru nebo bohatství.
svetzeny.cz

Život na hraně

Dokázal uniknout z budovy, kde ho asistenti svázali a zavřeli do trezoru omotaného řetězy, jen pár vteřin před demoliční explozí, nechal zmizet Sochu svobody i letadlo, předvedl žasnoucím divákům, že dokáže létat nad Grand Canyonem, dostal se z vězení Alcatraz, a také prošel Velkou čínskou zdí. Kouzla trénoval na utajeném místě v Nevadě a příprava každého z nich mu někdy zabrala i skoro tři roky.

Některá z kouzel si samozřejmě vyžádala i své následky. Při tréninku si například nůžkami amputoval kus prstu, který mu v nemocnici museli přišít, při kouzlu s ohněm zase vzplál a musel si léčit popáleniny. Nejblíž smrti se zřejmě ocitnul v roce 1984, když se mu při jednom z kouzel pod vodou nepodařilo dostat se z řetězů. Zasáhnout museli asistenti, kteří Davida křísili. Ten se týden po nehodě pohyboval na invalidním vozíku, protože mu na krátký čas ochrnuly končetiny.

Mohlo by se vám líbit

Optická iluze, která dělá z celebrit groteskní obludy. Ošálí i vás?

Optické iluze jsou fascinujícím fenoménem, který nám ukazuje, jak lidský mozek může různě zkreslovat nebo interpretovat vizuální vjemy. Tyto iluze často narušují představy o tom, jak lidé vnímají svět a jak vnímají objekty v prostoru a čase. Jedná se o klíčový prvek zkoumání kognitivní psychologie a vnímání.
svetzeny.cz

Slabost pro modelky

Díky podmanivým velkým očím, sexy charisma a – co si budeme nalhávat – také tučnému kontu, byl David miláčkem žen a o obdivovatelky rozhodně neměl nouzi. Však si také partnerky důkladně vybíral a nejvíc se mu samozřejmě líbily modelky. Když začal randit s německou topmodelkou Claudií Schiffer, byli právem považováni za jeden z nejkrásnějších párů mezi celebritami. Claudia se slavným mágem tvořila pár dlouhých šest let, z toho pět let byli snoubenci. Topmodelka své lásce občas ochotně asistovala při jeho vystoupeních, kde se od něj nechala půlit i vymazávat z povrchu zemského. Na konci tisíciletí však pár oznámil rozchod, údajně kvůli nabitým pracovním programům, které se déle nedaly skloubit.

Na ocet samozřejmě nezůstal dlouho, brzy na to se mu připletla do cesty modelka českého původu Mária Petličková. „Poznali jsme se v roce 1999 v jihoafrickém Kapském Městě, kde jsem tehdy byla pracovně. David tam také vystupoval. Po jeho představení následovala večeře pro pár hostů. Pozvaná byla i moje kamarádka se svým šéfem, která mi zavolala, že její nadřízený nemůže jít s ní, jestli bych ho nezastoupila. Tak jsem šla. A znáte to, naše oči se setkaly a už to bylo,“ svěřila se Mária kdysi webu Novinky.cz. S Davidem si modelka z českého Tachova pořídila dvě děti, syna Davida a dceru Audrey. I když jejich vztah podle slov modelky vypadal nadějně, nakonec z něho sešlo a David ho vlastně ani nikdy veřejně nepřiznal.

Sám David si pečlivě hlídá soukromí, a tak se o jeho osobě vlastně ví velice málo. V současnosti navíc již veřejně nevystupuje, tudíž není téměř k vidění. Zřejmě si užívá neuvěřitelné bohatství, které údajně činí kolem 865 milionů dolarů. Na jeho představení se prodalo více lístků, než dokázal kdokoli jiný v historii. Získal jednadvacet cen Emmy a je držitelem jedenácti rekordů, možná právě proto si na Bahamách pořídil hned jedenáct ostrůvků, kde si buduje svoje království. Role královny se ujala o osmadvacet let mladší modelka Chloe Gosselin, s níž má kouzelník dceru Skye.

Mohlo by se vám líbit

Test: Jste mladší, nebo starší než je váš fyzický věk? Pomocí optické iluze odhalíte, jaký je váš mentální věk

Možná se cítíte mladší, než ve skutečnosti jste. Možná to máte právě naopak. Je to proto, že mentální věk může být odlišný od toho fyzického. Klinický psycholog Edwin Boring kdysi vymyslel optickou iluzi, kterou používal k měření mentálního věku. V následujícím článku se můžete pomocí obrázku otestovat, ačkoliv se tento způsob dnes již nepovažuje za spolehlivý nástroj pro měření mentálního věku.
svetzeny.cz
David Copperfield patří k nejslavnějším mágům světa:
Zdroj článku