Přejít k hlavnímu obsahu

6 nejinteligentnějších psích plemen: Najdete mezi nimi to vaše?

Info ikona
psi

Chcete si pořídit nového člena rodiny? Za tím stojí spousta přemýšlení a dialogů, nejen o tom, kdo se o něj bude starat, ale také to, jakou rasu si vybrat. Každé plemeno je totiž jiné, má své přednosti i špatné stránky. Hledáte inteligentní psí plemeno?

Výběr štěněte podmiňuje spousta věcí. Chcete psa k dětem? Aktivního, který s vámi zvládne každodenní procházky a výlety do hor? Nebo naopak chcete klidnější plemeno, hlídače, velkého nebo malého psa? Je pro vás nejlepší psi, kteří jsou nadmíru inteligentní a rychle chápou příkazy a povely? Vyberte některé plemeno ze seznamu těch nejinteligentnějších.

1. Border kolie

Z hlediska inteligence je podle průzkumů border kolie jedno z nejchytřejších plemen. Jde o potomky pasteveckých psů, kteří žili v okolí skalnatých hranic Skotska a Anglie. Jsou tedy zvyklá zdolávat zrádnou krajinu. Jsou dobrými pracovními psi, ale potřebují také dostatečný psychický i fyzický stimul. Inteligentní plemeno, které potřebuje dostatek pohybu, cvičení a také péče.

2. Pudl

Na první pohled tak trochu noblesní a načančaný a podle mnohých typicky gaučový pes, který je zhýčkaný. Ve skrytu duše však velmi chytrý a inteligentní. Původně se toto plemeno používalo k aportování kořisti z vody a i dnes jim plavání velmi jde. Dobří společníci pro alergiky i pro ty, kteří kteří chtějí po svém boku poslušného, soustředěného a snadno trénovatelného společníka.

 

Kvíz: Kokršpaněl, dalmatin nebo čivava. Poznáte podle fotek oblíbená psí plemena? Otestujte si své znalosti

svetzeny.cz

3. Německý ovčák

Třetí nejinteligentnější pastevecký pes, který je znám svou vysokou úrovni soustředění. Je velmi poslušný a přirozený instinkt mu velí ochránit členky své smečky, ať už té zvířecí nebo lidské. Jsou hojně využívají jako pátrací psi, policejní psi i pomocníci v záchranných týmech. Umí vyhodnotit situace, které se okolo něj dějí a vhodně zareagovat. Ač na některé mohou působit jako zlí psi, ve skutečnosti mají zlaté srdce a svému páníčkovi prokazují věrnost až za hrob.

4. Zlatý retrívr

Kdo by je nemiloval. Plemeno, na kterém se dá v podstatě “dříví štípat” a s nimi to ani nehne. Jejich touha potěšit své majitele nezná mezí a je na ně absolutní spoleh. Často jsou využívaní při záchranných operacích, pátráních. Jsou dost hbití a mají výdrž, která jim v tomto ohledu hodně pomáhá. Je naprosto ideální k dětem, miluje lidi okolo sebe a jsou velmi dobromyslní.

 

Jaký pán, takový pes: Co o vás vypovídá vaše oblíbené psí plemeno?

svetzeny.cz

5. Dobrman

Snadno ho vycvičíte a je vysoce inteligentní. Dobrman se umí proměnit ve velmi dobrého psího ochránce. Je popisován jako nebojácný, loajální a ostražitý. Svým postojem a vzhledem může působit agresivně, ale uvnitř jde o hodné psy, kteří jen potřebují mít vedení a pevnou ruku. Umí zastrašit pouze na pohled, bude tedy dobrým hlídacím psem.

6. Shetlandský ovčák

Na první pohled si ho můžou někteří splést s kolií. Podobné rysy tam jsou, ostatně je to bratranec kolie, ale jde o těžce pracující pastevecké psi, kteří jsou rychlí, hbití, poslušní a vyrovnaní. Skvělí jsou k dětem, se kterými si budou hrát a podnikat spoustu zábavného. Jejich energie je takřka nevyčerpatelná a ne nadarmo se využívali k pasení ovcí, poníků i dalších zvířat.

 

Zdroj článku