Přejít k hlavnímu obsahu

6 nejinteligentnějších psích plemen: Najdete mezi nimi to vaše?

Chcete si pořídit nového člena rodiny? Za tím stojí spousta přemýšlení a dialogů, nejen o tom, kdo se o něj bude starat, ale také to, jakou rasu si vybrat. Každé plemeno je totiž jiné, má své přednosti i špatné stránky. Hledáte inteligentní psí plemeno?

Výběr štěněte podmiňuje spousta věcí. Chcete psa k dětem? Aktivního, který s vámi zvládne každodenní procházky a výlety do hor? Nebo naopak chcete klidnější plemeno, hlídače, velkého nebo malého psa? Je pro vás nejlepší psi, kteří jsou nadmíru inteligentní a rychle chápou příkazy a povely? Vyberte některé plemeno ze seznamu těch nejinteligentnějších.

1. Border kolie

Z hlediska inteligence je podle průzkumů border kolie jedno z nejchytřejších plemen. Jde o potomky pasteveckých psů, kteří žili v okolí skalnatých hranic Skotska a Anglie. Jsou tedy zvyklá zdolávat zrádnou krajinu. Jsou dobrými pracovními psi, ale potřebují také dostatečný psychický i fyzický stimul. Inteligentní plemeno, které potřebuje dostatek pohybu, cvičení a také péče.

2. Pudl

Na první pohled tak trochu noblesní a načančaný a podle mnohých typicky gaučový pes, který je zhýčkaný. Ve skrytu duše však velmi chytrý a inteligentní. Původně se toto plemeno používalo k aportování kořisti z vody a i dnes jim plavání velmi jde. Dobří společníci pro alergiky i pro ty, kteří kteří chtějí po svém boku poslušného, soustředěného a snadno trénovatelného společníka.

 

Kvíz: Kokršpaněl, dalmatin nebo čivava. Poznáte podle fotek oblíbená psí plemena? Otestujte si své znalosti

Psi patří k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu má psa dokonce 28 % obyvatel naší republiky. Patříte mezi ně? A vyznáte se v jejich plemenech? Projděte si náš poznávací kvíz a otestujte své znalosti.
svetzeny.cz

3. Německý ovčák

Třetí nejinteligentnější pastevecký pes, který je znám svou vysokou úrovni soustředění. Je velmi poslušný a přirozený instinkt mu velí ochránit členky své smečky, ať už té zvířecí nebo lidské. Jsou hojně využívají jako pátrací psi, policejní psi i pomocníci v záchranných týmech. Umí vyhodnotit situace, které se okolo něj dějí a vhodně zareagovat. Ač na některé mohou působit jako zlí psi, ve skutečnosti mají zlaté srdce a svému páníčkovi prokazují věrnost až za hrob.

4. Zlatý retrívr

Kdo by je nemiloval. Plemeno, na kterém se dá v podstatě “dříví štípat” a s nimi to ani nehne. Jejich touha potěšit své majitele nezná mezí a je na ně absolutní spoleh. Často jsou využívaní při záchranných operacích, pátráních. Jsou dost hbití a mají výdrž, která jim v tomto ohledu hodně pomáhá. Je naprosto ideální k dětem, miluje lidi okolo sebe a jsou velmi dobromyslní.

 

Jaký pán, takový pes: Co o vás vypovídá vaše oblíbené psí plemeno?

„Jaký pán, takový pes,“ říká se. To, že to mnohdy opravdu platí, dokazuje studie publikovaná v roce 2019. Naznačuje, že existuje spojitost mezi povahou člověka a jeho oblíbeným plemenem psa. Osobnostní črty páníčka jsou až nápadně podobné jako povaha jeho psa. Zjistěte, co o vás vypovídá výběr plemene psa, a co máte společného.
svetzeny.cz

5. Dobrman

Snadno ho vycvičíte a je vysoce inteligentní. Dobrman se umí proměnit ve velmi dobrého psího ochránce. Je popisován jako nebojácný, loajální a ostražitý. Svým postojem a vzhledem může působit agresivně, ale uvnitř jde o hodné psy, kteří jen potřebují mít vedení a pevnou ruku. Umí zastrašit pouze na pohled, bude tedy dobrým hlídacím psem.

6. Shetlandský ovčák

Na první pohled si ho můžou někteří splést s kolií. Podobné rysy tam jsou, ostatně je to bratranec kolie, ale jde o těžce pracující pastevecké psi, kteří jsou rychlí, hbití, poslušní a vyrovnaní. Skvělí jsou k dětem, se kterými si budou hrát a podnikat spoustu zábavného. Jejich energie je takřka nevyčerpatelná a ne nadarmo se využívali k pasení ovcí, poníků i dalších zvířat.

 

6 nejinteligentnějších psích plemen
Zdroj článku