Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Poznáte nejoblíbenější plemena psů pouze podle fotky? Každý milovník psů získá plný počet bodů

Info ikona
Psi

Češi jsou známí mimo jiné svojí láskou ke psům. Pro mnoho z nás jsou nejen zvířaty. Jsou to členové rodiny, mazlíčci a parťáci pro výlety. Existuje mnoho nejrůznějších plemen. Některá jsou známá a oblíbená, o jiných se toho všeobecně tolik neví. Jak jste na tom se znalostí psích plemen vy? Zkuste si projít náš poznávací kvíz a zjistěte, zda je poznáte jen podle fotek.

Mít domácího mazlíčka přináší spoustu starostí, které ale převažují nad tím, kolik lásky a zábavy vám chlupatý kamarád přinese. Možná i proto vlastní nějaké zvíře 58 % Čechů. Desetina lidí po mazlíčkovi touží a plánuje si ho v budoucnu pořídit. Podle statistik Českého statistického úřadu z roku 2015 má 28 % obyvatel České republiky psa a 19 % kočku. Lze ovšem předpokládat, že do dnešní doby se čísla ještě zvýšila.

Chcete psa? Pamatujte na zodpovědnost

Pořídit si domů zvíře je velká zodpovědnost. Ponechme teď stranou kočičky, kterým se budeme věnovat v jiném kvízu a zaměřme pozornost na psy. Právě ti jsou totiž z hlediska péče a pozornosti jedni z nejnáročnějších chlupatých kamarádů. Proto je potřeba před tím, než se rozhodnete si jej pořídit, zvážit mnoho aspektů. Pejsek je obrovský závazek, ať už si zvolíte kterékoli plemeno. Je potřeba na něj především mít dostatek času. Nemá smysl si ho pořizovat jako ozdobu domu nebo bytu. Pokud jste zvážili tento zásadní fakt a jste rozhodnuti si psa pořídit, pak je třeba zvolit ještě správné plemeno. Podle čeho vybírat?

Kvíz: Poznáte zvířata z českých ZOO? Plný počet bodů by měl získat každý žák základní školy

svetzeny.cz

Jak vybrat psí plemeno? Určitě nejen podle fotek

Při rozhodování o plemeni psího parťáka je potřeba položit si několik zásadních otázek. Jste aktivní člověk, nebo máte rádi spíš klid a na dlouhé výlety vás neužije? Kolik času můžete věnovat výchově štěněte? Jak dlouho budete každý den mimo domov? Kde bude váš pejsek, až pojedete na dovolenou? Máte děti, nebo je plánujete? Máte dostatek financní na pořízení psa, veterinární péči, kvalitní krmivo a pojištění? Všechny tyto aspekty by se měly promítnout do výběru štěněte. Například pokud jde o peníze, platí, že čivava toho sní určitě méně, než třeba německý ovčák. Levnější je pak třeba i pojištění.

Jak zúžit výběr psího plemene

Po zodpovězení výše uvedených otázek byste měli být schopni výrazně zúžit výběr. Pokud například hledáte psa, který odpovídá vašemu velmi aktivnímu životnímu stylu, a máte zájem vyzkoušet agility, zvolte například border kolii. Dáváte-li přednost menšímu plemeni, ale máte stejné zájmy, mohli byste se raději rozhodnout pro papillona. A pokud chcete psa vhodného pro rodinu, který nepotřebuje soustu aktivního pohybu, dost možná pro vás bude vhodný labradorský retrívr, což je vyloženě rodinný pes.

Kvíz: Jak dobře znáte zvířata českých lesů? Testem by měli projít žáci základních a středních škol

svetzeny.cz

Další informace o plemeni

Poté, co získáte představu o tom, jaké plemeno psa byste mohli hledat, zjistěte si o tomto typu psa vše, co můžete. Pokud si pořídíte štěně od zodpovědného chovatele, budete mít trochu předvídatelnou povahu, velikost a potřeby péče. Ačkoli je každý pes jiný, tyto informace mohou být cenné při rozhodování, zda je dané plemeno vhodné pro váš životní styl a potřeby. Rozhodně si nepořizujte štěně s pochybným původem. Může být z množírny, kterých je v Česku bohužel stále dost a pejsci v nich nežijí v příjemných podmínkách. Právě naopak.

Pejsek z útulku?

Levnější variantou pořízení psa, je jeho osvojení z útulku. Je to velmi záslužné a ušlechtilé, protože chlupáčů bez domova je v naší republice víc než dost. Tady je však potřeba vybírat o to víc zodpovědně, protože nikdy nevíte, jaký život má takový opuštěný pejsek za sebou. S takovým výběrem vám poradí zkušení zaměstnanci útulku, do kterého je dobré jezdit za pejskem, ještě než si jej odvezete domů.

Patříte mezi milovníky psů? Zkuste si projít naším kvízem a otestujte své znalosti o plemenech. Poznáte je jen podle fotek? Pokud se vám kvíz nezobrazuje správně, klikněte na odkaz ZDE:   

Zdroj článku