Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Jak dobře znáte zvířata českých lesů? Testem by měli projít žáci základních a středních škol

Info ikona
Zvířata v lese

Od malička se učíme poznávat zvířata. Už děti ve školce poznají jelena nebo lišku, což ostatně není takový velký problém. V lesích ale žije velké množství nejrůznějších živočichů, které určitě stojí za to znát. Vždyť jsou součástí naší přírody. Zkuste si vyplnit náš kvíz a zjistěte, jak jste na tom se znalostmi fauny českých lesů vy. Otázky by měl znát každý žák, který končí základní školu. Zvládnete je i vy?

Když vstoupíte do lesa a procházíte čím dál hlouběji, postupně vás obklopí zvláštní klid. Na první pohled to až vypadá, že se tam nic neděje, kromě toho, že občas foukne vítr do korun stromů nebo proletí pták. Jenže ten klid je zdánlivý. V lese se v každém okamžiku odehrává spousta příběhů jeho obyvatel, kteří se jen šikovně schovávají nebo jsou tak malí, že je na první pohled nevidíte.

Znáte zvířata českých lesů?

Lesy jsou ekosystémy, které poskytují domov mnoha druhům rostlin a živočichů, od impozantních velkých savců až po malé bezobratlé. Je rozdíl, zda je les položen v nížině nebo na horách. Zatímco v listnatých a smíšených lesích v nížinách, kde se vyskytují i mokřady, se setkáte například s živočichy milujícími vodu, v hlubokých horských jehličnatých lesích lze s trochou štěstí spatřit například i rysa nebo třeba vlka.

Retro kvíz: Spotřebiče, které jsme vídali u našich babiček. Vysavač Pluto nebo legendární Eta žehlička. Otestujte si svoji paměť

V dnešním světě plném technologických inovací a moderních spotřebičů se občas rádi podíváme zpět do minulosti, do doby, kdy naše babičky ovládaly kuchyně s pomocí těch nejzákladnějších, avšak nezapomenutelných spotřebičů. Tyto kousky nás nejen vracejí do dětství, ale také nám připomínají jednoduchost a kouzlo minulých časů. Otestujte si svoje znalosti v našem RETRO kvízu.
svetzeny.cz

Savci českých lesů

Naše lesy jsou domovem mnoha druhů savců. Mezi ty nejrozšířenější patří srnčí a jelení populace, ale také černá zvěř či lesní hlodavci, kteří jsou důležitým článkem ekosystému a potravního řetězce. Mezi savce – predátory patří například divoká kočka, rys nebo vlk, kteří v minulosti z našeho území prakticky vymizeli, ale nyní se sem za podpory lesníků a záchranných stanic, opět vracejí.

České lesy jsou plné ptáků

Lesy poskytují domov mnoha druhům ptactva, kteří v tomto životním prostředí hnízdí a hledají potravu. Mezi běžné lesní ptáky patří datel černý, krkavec velký, sojka obecná a řada drobnějších druhů, jako jsou sýkorky, hýl obecný či křivka obecná. Některé druhy těchto ptáků jsou zvláště adaptované na život ve starých, odumřelých stromech, což zdůrazňuje důležitost zachování přírodního prostředí. V lesích se vyskytují také dravci, z nichž některé druhy jsou přísně chráněné.

 

Kvíz: Vlajky států, které by měl znát každý žák 6. třídy. Pokuste se projít testem bez chyby

Vlajka není jen tak nějakým kusem látky. Jde o symbol konkrétní země, instituce nebo skupiny. Podívejme se dnes na vlajky různých zemí světa, které představují jedinečné kombinace barev, vzorů a symbolů. Nesou bohatou historii a kulturní dědictví jednotlivých národů. Každá vlajka má svůj vlastní příběh a význam, který reflektuje identity a hodnoty dané země. Znát vlajky různých světových zemí patří k všeobecnému přehledu. Jak jste na tom s takovými znalostmi vy?
svetzeny.cz

Domov českých lesích mají také bezobratlí živočichové a hmyz

České lesy jsou plné obrovského množství hmyzu a bezobratlých, kteří hrají klíčovou roli v ekosystémech. Motýli, brouci a pavouci jsou jen některými zástupci této rozmanité skupiny. Mnoho druhů hmyzu se podílí na opylování rostlin a rozkládání organické hmoty, což má zásadní vliv na udržení rovnováhy v lese. Hmyz je také potravou pro mnohá další zvířata.

Nutnost ochrany zvířat českých lesů

Lesy je potřeba chránit a snažit se o udržení biodiverzity prostřednictvím ekologického hospodářství a péčí o ohrožené druhy zvířat. Prvním krokem k tomu je znalost živočichů a rostlin, které se v našich lesích nacházejí.

Zkuste si vyplnit náš kvíz a zjistěte, jak jste na tom se svými znalostmi lesních živočichů u nás i vy.

Pokud se vám kvíz nezobrazuje správně, zkuste kliknout ZDE.

Zdroj článku