Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Vlajky států, které by měl znát každý žák 6. třídy. Pokuste se projít testem bez chyby

Vlajka není jen tak nějakým kusem látky. Jde o symbol konkrétní země, instituce nebo skupiny. Podívejme se dnes na vlajky různých zemí světa, které představují jedinečné kombinace barev, vzorů a symbolů. Nesou bohatou historii a kulturní dědictví jednotlivých národů. Každá vlajka má svůj vlastní příběh a význam, který reflektuje identity a hodnoty dané země. Znát vlajky různých světových zemí patří k všeobecnému přehledu. Jak jste na tom s takovými znalostmi vy?

Zamysleli jste se nad tím, kde se vzaly na vlajkách různé barevné kombinace? Každá barva má svůj specifický význam. Často se setkáváme s použitím tradičních heraldických barev, jako jsou červená, modrá, zelená a žlutá. Například na belgické vlajce znamená černá barva sílu, zatímco na vlajkách několika afrických zemí představuje lid. Žlutá barva znamená na vlajce Etiopie lásku k národu, na vlajce Kamerunu savanu a na vlajce Guyany zemědělské bohatství. Bílá barva v mnoha případech představuje mír. Zelená barva na vlajce Indie znamená víru, na vlajce Jamajky naději, na vlajce Gabonu tropické lesy a na vlajce Bangladéše úrodnou půdu. Barevné kombinace na vlajkách tedy odrážejí hodnoty a charakteristiky každé země.

Mnohé vlajky symbolizují historické události nebo tradice důležité pro obyvatele dané země. Například Slunce na vlajce Uruguaye znamená probuzení k nezávislosti. Tři kříže na vlajce Spojeného království představují spojení Anglie, Skotska a Irska v roce 1801. Islámský půlměsíc ve vlajce Pákistánu je symbolem muslimské víry. Dharma čakra (kolo zákona) Ašóky na vlajce Indie je symbolem starobylé kultury této země.

Kvíz: Kolik si toho pamatujete z maturity? Kdo projde literárním kvízem bez chyby, je opravdový borec

Od doby, kdy jsme dělali maturitní zkoušku, uběhlo už pěkných pár let. Jednou z povinných částí je i maturita z češtiny, kde bylo obsaženo několik zásadních literárních děl. Dokážete některá tato díla rozpoznat na základě úryvku z textu? Otestujte se v zábavném kvízu.
svetzeny.cz

Mnoho vlajek má bohatou historii a prošlo několika změnami v průběhu let. Podobu vlajky mohou ovlivnit například změny v politickém režimu nebo sjednocení více regionů do jednoho státu. Některé vlajky mají také kořeny v historii boje za nezávislost nebo revoluce, což dodává těmto symbolům silný emocionální rozměr.

Znáte historii vlajky České republiky?

Původně byl naším zemským symbolem bílo-červený prapor. Po vzniku samostatného Československého státu se ale vlajka změnila. Důvodem byl protest slovenských politiků, kteří v bílo červené viděli podobnost s polským nebo rakouským praporem. Do vlajky byl proto vložen modrý klín. Autorem nového návrhu byl Jaroslav Kursa, který vytvořil i ostatní československé znaky.  

S vlajkami různých světových zemí se setkávají už žáci na základních školách. Ostatně jejich znalost patří k všeobecnému přehledu a otázky na toto téma bývají například součástí různých vědomostních kvízů. Vyzkoušejte si projít tím naším a otestujte svoje znalosti.  

Pokud se vám kvíz nezobrazuje, klikněte ZDE

Zdroj článku