Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Poznáte zvířata z českých ZOO? Plný počet bodů by měl získat každý žák základní školy

Info ikona
Lachtan v ZOO

Snad každý z nás byl někdy v ZOO. Možná tam chodíte s dětmi pravidelně, možná jste tam byli naposled jako školáci. Jisté je, že zvířata, která zde žijí, jinde nepotkáte. České zoologické zahrady mají dlouhou historii a jsou plné krásných a zajímavých druhů živočichů, kteří stojí za pozornost. Znáte alespoň ty nejznámější? Zkuste si projít naším kvízem a zjistěte, jak jste na tom se svými znalostmi vy.

Zoologické zahrady mají v našich zemích dlouhou historii. Jejich vznik kdysi souvisel se zvětšujícím se zájmem lidí o přírodu a exotická zvířata obecně. Největší je zoologická zahrada v Praze, která byla otevřena 28. září 1931 v dolní části pražské Tróje, i když pokusy o její zřízení byly už v 19. století. Původně se rozkládala na ploše 24 hektarů. Postupně se rozšířila a stala se domovem mnoha druhů zvířat. Dnes zabírá 58 ha, z toho 50 ha činí expozice. Projít se můžete po 10 km cest a vidět v ní můžete 690 druhů zvířat. 

Další významnou zoologickou zahradou je zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem, která se pro veřejnost otevřela v květnu 1946. Postupně získala pověst světového významu, zejména díky svému chovu ohrožených afrických druhů. Dnes zde najdete téměř tři tisíce ohrožených afrických zvířat

Kvíz: Jak dobře znáte zvířata českých lesů? Testem by měli projít žáci základních a středních škol

Od malička se učíme poznávat zvířata. Už děti ve školce poznají jelena nebo lišku, což ostatně není takový velký problém. V lesích ale žije velké množství nejrůznějších živočichů, které určitě stojí za to znát. Vždyť jsou součástí naší přírody. Zkuste si vyplnit náš kvíz a zjistěte, jak jste na tom se znalostmi fauny českých lesů vy. Otázky by měl znát každý žák, který končí základní školu. Zvládnete je i vy?
svetzeny.cz

Mezi další významné zoologické zahrady v České republice patří ZOO v Plzni, Liberci, Olomouci nebo v Ostravě a další. Všechny byly založeny zrhuba v polovině 20.století a ročně je navštíví tisíce návštěvníků.  

V českých zoologických zahradách lze obvykle najít širokou škálu zvířat, zahrnující savce, ptáky, plazy, obojživelníky a ryby. S kterými živočišnými druhy se můžete v ZOO setkat?

Nosorožci: Zejména v Zoologické zahradě v Dvoře Králové nad Labem se můžete setkat s nosorožci, kteří jsou jednou z hlavních atrakcí této zoo.

Velké kočkovité šelmy: V některých zoologických zahradách, jako je například ta pražská, můžete vidět ohrožené druhy těchto zvířat. V liberecké ZOO se zase zaměřují na chov bílých tygrů.

Opice: Různé druhy opic, jako jsou orangutani, gorily, šimpanzi a mnoho dalších, jsou také běžnými obyvateli českých zoologických zahrad. I jejich pavilónů se návštěvníci zdržují nejdelší dobu.

Sloni a žirafy: Velké savce, jako jsou sloni a žirafy můžete obdivovat prakticky v každé ZOO. 

Ptáci: Mnoho různých druhů ptáků, včetně exotických druhů, o kterých jste možná ani neslyšeli máte také možnost potkat v různých ZOO.

Plazi a obojživelníci: Zoologické zahrady v České republice často mají také expozice s hady, krokodýly, ještěrkami a dalšími plazy a obojživelníky.

Chodíte rádi do ZOO?

Pak by pro vás neměl být problém poznat zvířata v našem kvízu. Pokud se vám kvíz nezobrazuje správně, klikněte na odkaz ZDE

Zdroj článku