Přejít k hlavnímu obsahu

10 minut - víc času nepotřebujete

Prospět svému organizmu můžete i zdánlivými maličkostmi. Zaberou vám pouze chvilku, přitom jejich efekt výrazně pocítíte na své kondici. Budete se cítit zdravější a spokojenější.

1 minuta
ZACVIČTE SI OČNÍ JÓGU

Pálení očí a rozostřené vidění jsou jednoznačným signálem toho, že jsou vaše oči unavené. Často bývá na vině dlouhé sezení před monitorem počítače, ale i prohlížení telefonu, sledování televize či čtení. Očím můžete ulevit celkem rychle pomocí série jednoduchých cviků.
Co můžete udělat: Zhruba minutu zkuste očima provádět krouživé pohyby, dívejte se různými směry, nahoru a dolů, do stran. Prospěje vám také pohled do dálky nebo na něco zeleného. Na závěr oči zavřete a uvolněte se.

20 vteřin
VYPIJTE SKLENICI VODY S CITRONEM

Dodržovat pitný režim se vyplatí. Pokud nemá vaše tělo dostatek tekutin, dá vám to brzy najevo především únavou, bolestmi hlavy, nesoustředěností nebo třeba zpomaleným metabolizmem, což může vést z dlouhodobého hlediska ke zbytečným kilům navíc.
Co můžete udělat: Dejte si teď hned velkou sklenici vody a můžete si do ní vymačkat citron. Podpoříte tím „spalování“ i činnost jater a imunitního systému.

4 MINUTY
SPOČÍTEJTE SI BMI

Nejste-li si jisti, zda vážíte moc, nebo naopak málo, vypočítejte si svůj BMI (Body Mass Index), což je měřítko, jež zohledňuje vaši hmotnost v poměru k výšce. „Normální“ hodnoty se pohybují v rozmezí 18,5–24,9. Pokud je výsledek vyšší, nebo naopak nižší, je načase se nad sebou zamyslet a upravit životní styl.
Co můžete udělat: Hmotnost v kilogramech vydělte druhou mocninou vaší výšky v metrech.

10 MINUT
UDĚLEJTE, CO ODKLÁDÁTE

Do nepříjemných věcí se nám obvykle nechce, a tak je odsunujeme na později. To ale vede ke stresu a psychické nepohodě, jež se podepisuje na našem zdraví. Někdy stačí opravdu málo a nálada se vám zlepší o 180˚ jenom tím, že třeba jen vyřídíte dlouho odkládaný telefonát nebo mail.
Co můžete udělat: Nepříjemný úkol vyřiďte hned ráno, budete mít hezký den.

3,5 MINUTY
PRAVIDELNĚ SE OTUŽUJTE

Nic vás tak neprobere k životu jako střídání teplé a studené vody. Snadný způsob, jak dodat tělu energii a posílit imunitu, což teď v době chřipek a nachlazení oceníte.
Co můžete udělat: Každý den se sprchujte 15 vteřin teplou a 15 vteřin studenou vodou. Celý cyklus zopakujte 7x.

3 MINUTY
PROMAZEJTE POKOŽKU

Péče o kůži by měla být jedním z vašich pravidelných pěsticích rituálů. Jde o to zachovat její přirozené funkce a chránit ji před vnějšími vlivy. Zejména v chladnějších měsících roku má kůže tendenci k vysušování. Tomu můžete zabránit promazáváním hydratačními krémy, a to i v případě, že máte pocit, že je vaše kůže „v pohodě“. Prevence je určitě lepší než řešení nepříjemného svědění či pálení.
Co můžete udělat: Kůži ošetřete hydratačním přípravkem po každém mytí. Zaměřte se zejména na citlivou pokožku obličeje a rukou, které trpí nejvíce.

1 MINUTA
ZASMĚJTE SE

Smích uvolňuje emoční napětí a celkově prospívá zdraví. Náš mozek nerozezná nucený smích od přirozeného, proto se zkuste usmát jen tak.
Co můžete udělat: Pusťte si vtipné video nebo zkuste kurzy smíchu!

6 MINUT
NAPLÁNUJTE SI PROHLÍDKY

Preventivní lékařská vyšetření by měla být součástí vaší péče o zdraví. Díky nim totiž může odborník odhalit závažné problémy ve fázi, kdy jsou ještě snadněji řešitelné.
Co můžete udělat: Vezměte si diář a telefon a objednejte se na gynekologii a stomatologii (1x ročně) a k praktickému lékaři (1x za dva roky). Pokud je vám 45 let a více, nezapomeňte se jednou za dva roky objednat také na mamograf. Tyto prohlídky jsou hrazeny z vašeho zdravotního pojištění.

3 MINUTY
POCHUTNEJTE SI NA JABLKU

Říká se, že když si dáte jedno jablko denně, nepotřebujete doktora. Toto ovoce je totiž bohatým zdrojem vitaminů, minerálů, karotenu, nenasycených mastných kyselin a vlákniny. Obsahuje také 83 % vody. Díky svému složení pomáhá v boji proti infekcím, má detoxikační a regenerační účinky a posiluje imunitu.
Co můžete udělat: Jestliže se vám nechce chroupat celé jablko, přidejte si je do oblíbeného smoothie. Skvěle chutná třeba v kombinaci s mrkví.

10 MINUT
VĚNUJTE SE POHYBU

Nemusíte hodiny cvičit ve fitku, ale prosedět celý den v práci a večer se natáhnout k televizi, není ideální. Nejde „jen“ o kila navíc. Nedostatkem pohybu trpí také klouby, kardiovaskulární systém i psychika.
Co můžete udělat: Svému zdraví prospějete, když se každý den alespoň chvíli projdete, ideálně svižně a na čerstvém vzduchu. Nebo zapomeňte na výtah a zkuste vyjít schody pěšky. Počítá se každá minuta a krok!

2 MINUTY
VYČISTĚTE SI ZUBY

Péči o chrup je potřeba se věnovat pravidelně každý den, ráno i večer. Známé 2 minuty jsou přitom naprosté minimum!
Co můžete udělat: Kromě mechanického čištění nezapomeňte na dočištění mezizubních prostor dentální nití či speciálním kartáčkem.

1 MINUTA
UŽIJTE SI LÉČIVOU VŮNI

Aromaterapie využívá přírodních éterických olejů a příznivě působí na tělo i psychiku.
Co můžete udělat: Olejíček můžete nalít do aromalampy, přidat jej do koupele či použít při
masáži.