Přejít k hlavnímu obsahu

Žebříček nejoblíbenějších psů za rok 2022: Labradorský retrívr nebyl poprvé po 31 letech na prvním místě

Každý přirozeně považuje svého psího miláčka za toho nejlepšího psa na světě. Ale podle statistik byl posledních 31 let považován za nejoblíbenější psí plemeno labradorský retrívr. Přečtěte si, kdo ho letos vystřídal na první příčce, která psí plemena jsou naopak považována za nejméně oblíbená, a možná se dozvíte, na kterém místě se umístil váš pejsek.

Mohlo by se vám líbit

Indiánský horoskop: Najděte své zvíře podle data narození a odhalte svou osobnost i budoucnost

Co se má vaše duše naučit a čím chce váš duch přispět Matce Zemi? Zjistěte podle svého data narození své znamení podle indiánského horoskopu a přečtěte si, jak vás toto znamení charakterizuje. Indiánská symbolika používá zvířata ze své rodné země na rozdíl od západní astrologie, aby zahrnula charakterové vlastnosti a popisy osobností.
svetzeny.cz

Kde statistika vznikla

American Kennel Club je největší světový registr čistokrevných psů a každoročně používá registrační statistiky k hodnocení nejoblíbenějších plemen uplynulého roku. American Kennel Club byl založen v roce 1884. Zároveň se jedná o jediný registr čistokrevných psů ve Spojených státech, který vede systematické kontroly a vyšetřování. Každoročně provádí tisíce inspekcí, aby byly dodržovány standardy, které podporují dobré životní podmínky, bezpečnost a zdraví psů v celé zemi. AKC a přidružené společnosti věnovaly v roce 2022 více než 67 milionů dolarů na výzkum zdraví psů.

Labradorský retrívr už není jednička

Temperament a všestrannost labradorského retrívra byly hlavními vlastnostmi, které přispívaly k jeho trvalé popularitě, díky které se toto plemeno umisťovalo v žebříčku oblíbenosti na prvním místě po dobu dlouhých 31 let. V roce 2022 se však poprvé v historii na prvním místě umístilo jiné plemeno, které vás možná překvapí. Vítězem se totiž stal francouzský buldoček. Ten v posledních deseti let postupně stoupal na žebříčku popularity, kdy ještě v roce 2012 byl na 14. místě. V roce 2021 se však umístil už na 2. místě. Francouzští buldočci jsou chytří a kompaktní, kdy jsou vhodní pro lidi s různými styly života. Pro jejich okouzlující a přizpůsobivou povahu je milují rodiny s dětmi, ale i samotáři. Díky jejich klidné a tiché povaze jsou také vhodní do bytů či menších domků.

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší parťák na spaní? Pes!

Spánek společně s vaším chlupatým čtyřnohým mazlíčkem přináší samá pozitiva, říkají vědci. Nejen že vám zlepší náladu, ale máte větší pocit bezpečí a ochrany, než když vedle vás spí přítel nebo vedle v pokoji spolubydlící.
svetzeny.cz

Žebříček nejoblíbenějších psů

1. Francouzský buldoček

2. Labradorský retrívr

3. Zlatý retrívr

4. Německý ovčák

5. Pudl

6. Buldok

7. Rotvajler

8. Bígl

9. Jezevčík

10. Německý krátkosrstý ohař

11. Welsh Corgi Pembroke

12. Australský ovčák

13. Jorkšírský teriér

14. Kavalír King Charles španěl

15. Dobrmanský pinč

16. Boxer

17. Malý knírač

18. Cane Corso

19. Německá doga

20. Shih-tzu

21. Sibiřský husky

22. Bernský salašnický pes

23. Pomeranian (bývá často zaměňován s německým trpasličím špicem)

24. Bostonský teriér

25. Havanský psík

26. Anglický špringršpaněl

27. Shetlandský ovčák (sheltie)

28. Bretaňský ohař

29. Kokršpaněl

30. Border kolie

Jak se umístila další populární plemena

Často můžete vídat maďarského ohaře krátkosrstého, který se umístil na 33. místě. Hned za nimi se umístila čivava na 34. Následuje mops na 35. a baset na 36. místě. Kolie dlouhosrstá obsadila až 39. místo, rhodéský ridgeback se umístil na 41. místě. Japonská shiba Inu obsadila 43. místo, její větší dvojnice akita až 55. Dalmatin se umístil na 49. místě, samojed na 53., knírač velký na 58. U nás poměrně rozšířené plemeno stafordšírského bulteriéra se umístilo až na 75. místě. Čau-čau se umístil na 92. místě.

Nejméně oblíbená plemena psů

Až na samém konci seznamu se na 197. místě umístilo plemeno sloughi, též arabský chrt nebo sluga, na 198. poměrně vzácné psí plemeno norský lundehund či norský ptačí pes a na 199. místě anglický foxhound.

Zdroj článku