Přejít k hlavnímu obsahu

Pozice, kterou by měla dělat každá žena hlavně po 50: Vyzkoušejte cvik jménem motýl

Motýl je jednoduchá pozice, kterou snad každý z nás někdy zkoušel – třeba v rámci tělocviku ve škole. Věděli jste ale, že má tento obyčejný cvik blahodárný účinek jak na kondici, tak na zdraví? Zkusit by ho měla především každá žena po 50. Stačí si vyhradit pouze pár minut denně.

Čemu pozice „Motýl” prospívá

Pozice známá jako „Motýl" má skutečně pozitivní vliv na zdraví žen. Pomáhá uvolnit a posilit kyčelní klouby, které bývají při cvičení často opomíjené, přitom jsou pro celkové postavení páteře a nohou opravdu zásadní –  mají totiž vliv na chůzi, běh i sezení. Zlepšuje prokrvení v oblasti pánevních orgánů, posiluje dělohu a zároveň snižuje bolesti a nepohodlí během menstruace, kterými mnohé ženy během svých dnů opravdu trpí. Toto cvičení uvolňuje nejen pánevní orgány, ale také přispívá ke zlepšení stavu kříže a pomáhá od bolesti zatuhlých beder.

Kromě toho podporuje aktivitu ledvin, močových cest a močového měchýře, což může předcházet zánětům kořenů míchy, kýle a rozšiřování cév (varikózní dilatace) – tedy vzniku křečových žil.

Mohlo by se vám líbit

Léto 2023: Získejte rychle kulatý zadeček díky jednoduchým cvikům

Mnoho lidí se snaží dosáhnout dokonalého tvaru těla. Jedním z nejžádanějších estetických cílů je kulatý zadeček, kvůli kterému neváhají celebrity investovat i do různých implantátů. Přitom lze kulatého zadečku dosáhnout i prostřednictvím jednoduchých cviků, které můžete provádět v pohodlí domova. Přečtěte si tipy na cviky, které vám pomohou získat pevný a kulatý zadeček.
svetzeny.cz

Způsob provedení cviku

Sedněte si na zem s pokrčenými koleny. Spojte své nohy tak, aby vaše chodidla byla u sebe. Pak uchopte svými rukama své prsty na nohou a přitáhněte své paty co nejblíže k tělu.

Držte záda rovně od kostrče až po temeno hlavy. Vaše břicho a hrudník by měly být co nejvýš, zatímco bradu mírně skloníte směrem dolů. Ramena tlačte dozadu, zatímco lopatky stahujte dovnitř. Soustřeďte se a dýchejte pravidelně. Poté začněte pohybovat koleny nahoru a dolů, jako byste napodobovali pohyb motýla s roztaženými křídly. Snažte se co nejvíce uvolnit kyčle a pokuste se dotknout koleny podlahy. Takto vydržte po dobu 30-60 sekund a poté se vraťte do výchozí pozice. Celý cvik můžete několikrát zopakovat a postupně zvyšovat dobu jeho provedení. Čím intenzivněji budete tlačit své paty k tělu pomocí rukou, tím snadněji budete schopni udržet vaše tělo v rovné pozici. Je důležité, aby vaše páteř zůstala během cvičení napřímená, bez jakéhokoli prohnutí, a abyste nezvedali ramena směrem k uším. 

 

Pokud je pro vás cvik náročný, nelamte si hlavu. Existují způsoby, kterými se dá provedení o něco zjednodušit.

1. Položte si několikrát složenou osušku nebo přikrývku pod své hýždě.

2. Pokud nemůžete svá chodidla uchopit rukama, tlačte na své nohy v oblasti kotníků.

3. Jestliže vám dělá obtíže sedět se vzpřímeným zády, zkuste se při cvičení opřít o zeď.

Důležité je se soustředit na to, abyste celé tělo drželi přesně tak, jak máte. Dýchejte zhluboka a pomalu a na pár krátkých minut myslete pouze na cvik, který provádíte. Uvidíte, že čím častěji budete pozici praktikovat, tím jednodušší pro vás bude.

Mohlo by se vám líbit

Cvičení se židlí na doma, díky kterému zpevníte celé tělo: Vypracujete si krásný zadeček či pevná prsa

Cvičení se židlí je jednoduché, zábavné a zvládne ho i úplný začátečník. Zároveň je však vhodné i pro pokročilejší cvičící, jelikož lze snadno zvýšit náročnost cviků. Vše, co k takovému cvičení potřebujete, je pevná židle, která je schopna udržet váhu vašeho těla. Nezapomeňte také zkontrolovat podlahu, zda neklouže. Ideální je použít pod židli například podložku na jógu.
svetzeny.cz

Jak prohloubit účinnost cviku

Pokud cvičíte často a jste v oblasti těchto pozic flexibilní, můžete mít pocit, že na vás tento cvik nemá takový efekt, jaký byste očekávali. Snadným způsobem proto můžete účinnost cviku ještě o něco prohloubit. Rukama rozevřete chodidla tak, jako byste otevírali knihu - vnější okraje chodidel zůstanou blízko sebe a přilepené k zemi. Snažte se co nejvíce vytáhnout záda vzhůru a poté se sklonit dopředu – nejprve čelo a poté bradu. Během tohoto pohybu by měly vaše hýždě zůstat na zemi – na to se soustřeďte. Natahujte trup co nejvíce dopředu, jako byste se z pozice chtěli vytáhnout. Tímto pohybem docílíte maximálního efektu a protažení.

Zdroj článku