Přejít k hlavnímu obsahu

Nejúčinnější antibiotikum na rozličné neduhy najdete v kuchyni

V přírodě najdeme mnoho léčivých bylinek, ale kurkuma je opravdu všelékem. Všichni ji známe jako koření do různých asijských jídel, ale je také vyhledávanou přísadou východního léčitelství. Zlatý prášek uleví kloubům, trávení, nebo podporuje průchodnost dýchacích cest. A to nejsou jediné léčivé účinky zázračného koření.

Po staletí je v Indii a Číně využívána síla kurkumy. Kořen kouzelné rostlinky má mnoho vitamínu a látka kurkumin obsahuje velké množství antioxidantů. Koření tak dokáže skvěle ‚‚nakopnout” imunitní systém.

Pomáhá při léčbě závažných onemocnění

Žlutý zázrak přezdívaný indický šafrán pomáhá také při léčbě diabetu. Harmonizuje cukr v krvi a reguluje množství cholesterolu. Využívá se také při léčbě rakoviny, Alzheimerovy choroby, nebo srdečních poruch. Pozitivně působí na psychiku a imunitní systém. V neposlední řadě podporuje metabolismus a dokáže stimulovat funkci vnitřních orgánů. Především jater, ledvin a žlučníku. 

Uzdraví váš krk a vybělí zuby

Při konzumaci v jídle či během pití kurkumového čaje dokáže kořen nemožné, ale lze ho využít na léčbu různých poranění. Napomáhá v hojení řezných ran a pohmožděnin. Stačí nanést prášek na ránu a bylina zabrání jejímu zanícení. Čistí živou tkáň a napomáhá růstu zdravých buněk. Můžete si z ní vytvořit také pastu, která vznikne smícháním s vodou a následným zahřátím. Pokud vás bolí v krku, je možné si kurkumou vykloktat ústa. A jestli toužíte po zářivém úsměvu, můžete pastu využít také jako bělidlo zubů. Zní to až neuvěřitelně vzhledem k výrazné barvě koření, ale prý to doopravdy funguje.

Ženy nad 50 a nadměrné pocení: Důvodem nemusí být vždy menopauza, pomoci vám mohou i bylinky

Pocení je sice přirozené a našemu tělu prospěšné, ale čeho je moc, toho je příliš. Propocené prostěradlo po probuzení, neustále vlhké dlaně nebo pot po návalu horka dobře znají ženy kolem padesátky. Jaké jsou důvody a jak s takovými potížemi bojovat?
svetzeny.cz

Zlaté koření na pleť

Můžete si také připravit kurkumové mléko, které prohřeje celé vaše tělo a podpoří volný průchod dýchacích cest. A nejen to, vaší pokožce se navrátí přirozenost a vitalita. Indické ženy si z kurkumy připravují také pleťové masky, které nejvíce pomáhají mastnější a problematické pokožce. Jestliže byste rádi ještě více zvýšili už tak skvělé výsledky zlatého koření, zkuste ho smíchat s černým pepřem. Samozřejmě ale platí, všeho s mírou. 

Koření, kapsle nebo kapky

Využívat kurkumu můžete tedy na více způsobů, ale chutnější je rozhodně v jídle. Jako u všech léčivých bylinek ale nečekejte zázrak do druhého dne. Imunitní systém se nastartuje při pravidelném užívání kurkumy. Pokud se vám nechce každý den vařit čaj, mléko či neustále dochucovat jídlo tímto kořením, můžete zainvestovat do kurkumových kapslí a kapek. Budete mít jistotu, že to nepřeženete s denní dávkou, která je jedna čajová lžička a i vaše rodina jistě ocení, když jednou neucítí kurkumu v jídle.


Připravte si posilující čaj z kurkumy a zázvoru podle PharmDr. Kamily Horníčkové

  • 1 litr čisté vody
  • 15 slabých plátků čerstvě nařezaného zázvoru
  • 5 plátků čerstvého kořene kurkumy nebo 1,5 lžičky sušené kurkumy

Všechny ingredience vložte do hrnce a vařte 15 minut. Stáhněte z ohně a nechte vychladnout. Po vychladnutí slijte. Můžete dosladit medem.

Zdroj článku