Přejít k hlavnímu obsahu

Léčebné konopí a jeho přínosy pro zdraví

Info ikona
Kouření

Konopné produkty jsou na trhu velice populární pro své léčivé účinky. Léčebné konopí, které je vydávané na předpis, však kromě toho obsahuje látku CBD, což je chemická látka, která příznivě stimuluje mozek, a látku THC, která zmírňuje bolest. Podívejte se na další přínosy léčebného konopí pro zdraví.

Info ikona
Konopí

Ulevuje od chronické bolesti

V konopí jsou stovky chemických sloučenin, z nichž mnohé jsou kanabinoidy. Ty díky svému chemickému složení poskytují úlevu od chronické bolesti. Z konopí se běžně vyrábějí i krémy či balzámy, které používají jedinci s artritidou, kterým THC i CBD pomáhají vyrovnat se s bolestí.

Zlepšuje kapacitu plic

Na rozdíl od kouření cigaret se vám při kouření konopí tolik nepoškodí plíce. K tomuto závěru alespoň došli vědci ze studie Coronary Artery Risk Development in Young Adults nebo CARDIA, kteří za tímto účelem testovali funkčnost plic 5115 mladých dospělých, kdy výzkum probíhal od roku 1985. Podle této studie má kouření konopí také možnost zvýšit kapacitu plic.

Pomáhá hubnout a předcházet cukrovce

Pokud znáte nějakého vášnivého uživatele konopí, nejspíš nemá nadváhu. Je to proto, že konopí pomáhá vašemu tělu regulovat inzulín a efektivně řídit příjem kalorií. Díky svému vlivu na hladinu inzulínu také pomáhá předcházet cukrovce. Výzkum provedený Americkou aliancí pro léčebné konopí (AAMC) označil konopí jako prospěšné pro stabilizaci krevních cukrů, snížení krevního tlaku a zlepšení krevního oběhu.

Bojuje s rakovinou

Jednou z největších výhod léčebného konopí je jeho spojení s bojem proti rakovině. Existuje velké množství důkazů, které naznačují, že kanabinoidy mohou pomoci v boji proti rakovině nebo alespoň některým jejím typům.

Info ikona
Konopí

Pomáhá léčit deprese

Deprese je poměrně rozšířené psychické onemocnění. Sloučeniny endokanabinoidů v konopí mohou pomoci při stabilizaci nálad a zmírnit tak průběh depresivního onemocnění. Také zmírňuje u uživatele úzkost. Je tak možnou nadějí i pro děti s autismem, které zažívají časté silné výkyvy nálad.

Prospívá kostem

Podle výzkumu Bone Research Laboratory v Tel Avivu je kanabidiol (CBD) také spojován s léčbou zlomených kostí a urychlením procesu hojení. Pomáhá také posilovat kosti do budoucna, takže snižuje riziko zlomeniny.

Pomáhá s ADHD/ADD

Jedinci s ADHD a ADD mají problém soustředit se na úkoly, které mají splnit. Mívají také problémy s kognitivními funkcemi mozku, výkonem a celkovou koncentrací. Konopí se ukázalo jako dobrá podpora soustředění a je tak vhodnější a bezpečnější alternativou k farmaceutickým produktům.

Info ikona
Konopí

Zpomaluje průběh Alzheimerovy choroby

Alzheimerova choroba je jednou z mnoha chorob, které jsou způsobeny kognitivní degenerací. Endokanabinoid konopí obsahuje protizánětlivé látky, které bojují proti zánětům mozku, které vedou k Alzheimerově chorobě nebo zhoršují její průběh.

Poskytuje úlevu jedincům s roztroušenou sklerózou

Roztroušená skleróza může mít velice bolestivý průběh díky bolestivým svalovým stahům a je známo, že konopí od této bolesti poskytuje značnou úlevu.

Léčí zánětlivá onemocnění střev

Jedinci s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou mohou užíváním konopí dosáhnout určité úlevy. Je známo, že THC a kanabidioly pomáhají posilovat imunitní systém a současně interagují s buňkami, které hrají zásadní roli ve fungování střev. Konopí pomáhá blokovat bakterie, které ve střevech způsobují zánět.

Pomáhá při třesu spojeném s Parkinsonovou chorobou

Jedincům s Parkinsonovou chorobou může konopí pomoci snížit třes, bolest a zároveň podpořit spánek. Ukázalo se také, že zlepšuje motorické dovednosti u pacientů.

Zdroje: NCBI, Time, Leafly, Diabetes