Přejít k hlavnímu obsahu

Buzení během noci nebo časté zastávky při delších jízdách autem: Jak často je normální si odskočit

Čekání na výtah, na konec porady nebo než se u domovních dveří vypovídá sousedka. Někdy se zdá pět minut jako celá věčnost. Třeba tehdy, když si potřebujete odskočit, ale musíte zkrátka vydržet. Když člověk rychle vypije konvici čaje nebo láhev plnou vody, nepřekvapí ho to. Ale pokud se to stává častěji, napadne vás, zda je s vaším tělem všechno v pořádku.

Na to, kolikrát denně musíte na záchod, nemá vliv jen váš pitný režim. Časté, nebo naopak nedostatečné močení odráží i váš zdravotní stav, proto je dobré jakoukoli odchylku řešit s lékařem. Nepanikařte ale, míra toho, jak často je zdravé dojít si na záchod, je vcelku široká. 

Až osmnáct litrů za den

To, kolikrát denně cítíte potřebu si odskočit, se dost různí. Odráží to totiž váš pitný režim, druh a množství zkonzumované stravy, množství soli v jídle, ale i fyzickou aktivitu, okolní teplotu či to, jak moc se potíte. „Zdravý mladý člověk, který jí typickou západní stravu, vyprodukuje za den minimálně půl litru moči. Naopak denní maximum je zhruba 15 až 18 litrů,“ vysvětlil pro magazín Parade Dr. Dennis Moledina, MD, Ph.D., certifikovaný nefrolog a odborný asistent na Yale School of Medicine. Močový měchýř se přitom ozve, už když shromáždí několik set mililitrů moči

Co byste nikdy neměli dělat poté, co spláchnete záchod?

Každý musí občas použít veřejné WC. Ale pozor, podle studie byste neměli po spláchnutí udělat jednu jedinou chybu. Neuhádnete jakou! Může ohrozit dokonce i vaše zdraví.
svetzeny.cz

Dojít si i desetkrát denně je v normě

Pravděpodobně vás nutkání na malou vyruší šestkrát až sedmkrát denně, i čtyřikrát nebo naopak desetkrát je to ale v normě. Pokud vás nutkání na močení zvedá v noci z postele, je to v pořádku, pokud si potřebujete odskočit jednou, maximálně dvakrát. Častější močení, či naopak potřeba čůrat jen jedinkrát či dvakrát za den, je ale důvodem k návštěvě lékaře. 

Roli hraje věk i léky

Existují ale četné výjimky, kdy je nadměrné močení v pořádku. Běžná norma se může přirozeně zvyšovat například při nachlazení, řízené detoxikaci nebo v těhotenství. Také malé děti močí častěji, ve věku do jednoho roku klidně patnáctkát denně, předškolní děti si dojdou zhruba desetkrát denně, k dospělé normě se děti přibližují ve školním věku. Zohledněte také užívané léky, například medikamenty na vysoký tlak nebo diuretika potřebu močení přirozeně zvedají. 

Nejhorší a nejlepší jídla pro močový měchýř: Pokud neupravíte jídelníček, nikdy se zdravotních problémů nezbavíte

Inkontinence, infekce a záněty močového měchýře trápí řadu lidí. Při těchto často chronických problémech je potřeba upravit jídelníček tak, aby konzumované potraviny močový měchýř nedráždily. Dále je také vhodné zařadit potraviny, které umí močový měchýř zklidnit. Které to jsou a jak je to s často zmiňovanými „zázračnými“ brusinkami?
svetzeny.cz

Ulevit vám může nefrolog i fyzioterapeut

Přetrvávající potíže konzultujte se svým praktickým lékařem, pomůže vám nasměrovat do rukou specialisty. Za potížemi s močením totiž mohou být komplikace různých druhů. Některé patří do rukou nefrologa, experta na ledviny, jiné na urologii, s jinými vám zas nejlépe pomůže fyzioterapeut, pokud potíže souvisí s oslabenými tkáněmi. 

Častou diagnózou při nadměrném močení je onemocnění ledvin nebo hyperaktivní močový měchýř, u mužů také problém s prostatou. Za potížemi může být i cukrovka nebo nadměrné solení. Roli hraje i ochabující svalstvo, především ženy vyššího věku nebo po těhotenství a porodu mohou trpět nejen na nadměrnou potřebu dojít si na malou, ale i inkontinenci, nechtěný únik moči

Máte časté nutkání jít na WC, ale nic neteče

Na záchod míříte často, ale nic z vás neteče? Časté nutkání bez skutečné produkce moči bývá obvykle příznakem infekce močových cest. Provázet ji může i ostrá bolest při močení a tlak v dolní části zad. "Příčinou ale může být i močový kámen, vřed či krevní sraženina, potíže tedy není radno podceňovat. Příznaky mohou souviset i s užívanými léky, například na křeče a alergie, provází i některé onemocnění jako pohlavní choroby nebo roztroušenou sklerózu," upozorňuje urologická lékařka MUDr. Monika Purmová.

Neřiďte se jen tím, jak často chodíte na toaletu

Všímat byste si měli nejen frekvence močení a jejích případných změn. Na nevhodný životní styl nebo zdravotní potíže může poukazovat i změna v barvě či zápachu moči, bolest při močení nebo po něm, změna v intenzitě toku, například když jde moč ven jen po kapkách, či naopak samovolné úniky moči. 

Zdroj článku