Dokážete rozpoznat nemocné ledviny? Bolest se objevuje až příliš pozdě. Zabraňte jejich onemocnění
svetzeny.cz
Záněty močových cest patří spolu se záněty dýchacího ústrojí k nejčastějším infekcím. A zvláště v létě nás zánět dokáže pořádně potrápit. Pokud ho však nedoléčíme, tak se s námi může vleknout velmi dlouhou dobu a stát se až chronickým. Naučte se mu účinně předcházet!
Močové ústrojí je rozsáhlé a záněty v některé z jeho částí jsou nejen nepříjemné, ale i urputné a mnohdy přecházejí do chronicity. Až 90 % jich způsobuje bakterie Escherichia coli (za zbytek nesou vinu jiné bakterie a výjimečně i viry nebo plísně). Ženy mají močovou trubici mnohem kratší než muži, proto jsou postiženy častěji (bakterie úsekem dlouhým jen 3–4 cm snáze pronikne). Pokud infekce zasáhne pouze trubici a měchýř, hovoří se o zánětu dolních močových cest. Lehčí zánět zvládnete přírodními prostředky, při intenzivnější infekcu jsou nutná antibiotika. Pokud se však bakterie dostanou vzhůru přes močovody až do ledvin, jde o zánět horních cest močových, který je závažnější, a pacient obvykle musí být hospitalizován.
Hlavní léčebné metody jsou tři: klid na lůžku, teplo a zvýšený příjem tekutin, aby se bakterie mohly „vyplavovat“. Doporučují se horké sedací koupele s odvarem z řapíku, heřmánku a březového listí. Prospěje urologický čaj, petržel a česnek. Za nejúčinnější se odedávna považují brusinky. Dokážou pokrýt povrch močových cest a vytvořit na nich obranný štít, který bakteriím zabrání přilepit se na stěny, množit se a šířit. Pár kuliček ovšem nestačí – nutné je konzumovat pravidelně větší množství brusinek, popřípadě využít potravinové doplňky obsahující extrakt (na trhu jich je řada, novinkou je např. Cranberry VULM). Jestliže zánět neustupuje nebo se zhoršuje, zajděte k lékaři. Pošle vás na rozbor moči a stanoví diagnózu a léčbu antibiotiky.
přejít na web
Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.
Děkujeme!
Budete získávat ty nejzajímavější nabídky a novinky
na e-mail
zavřít