Přejít k hlavnímu obsahu

Pozor na zánět močových cest, který umí potrápit hlavně v létě! Jak předejít vleklému trápení?

Info ikona
Močový měchýř

Záněty močových cest patří spolu se záněty dýchacího ústrojí k nejčastějším infekcím. A zvláště v létě nás zánět dokáže pořádně potrápit. Pokud ho však nedoléčíme, tak se s námi může vleknout velmi dlouhou dobu a stát se až chronickým. Naučte se mu účinně předcházet!

Močové ústrojí je rozsáhlé a záněty v některé z jeho částí jsou nejen nepříjemné, ale i urputné a mnohdy přecházejí do chronicity. Až 90 % jich způsobuje bakterie Escherichia coli (za zbytek nesou vinu jiné bakterie a výjimečně i viry nebo plísně). Ženy mají močovou trubici mnohem kratší než muži, proto jsou postiženy častěji (bakterie úsekem dlouhým jen 3–4 cm snáze pronikne). Pokud infekce zasáhne pouze trubici a měchýř, hovoří se o zánětu dolních močových cest. Lehčí zánět zvládnete přírodními prostředky, při intenzivnější infekcu jsou nutná antibiotika. Pokud se však bakterie dostanou vzhůru přes močovody až do ledvin, jde o zánět horních cest močových, který je závažnější, a pacient obvykle musí být hospitalizován. 

  Domácí terapie

  Hlavní léčebné metody jsou tři: klid na lůžku, teplo a zvýšený příjem tekutin, aby se bakterie mohly „vyplavovat“. Doporučují se horké sedací koupele s odvarem z řapíku, heřmánku a březového listí. Prospěje urologický čaj, petržel a česnek. Za nejúčinnější se odedávna považují brusinky. Dokážou pokrýt povrch močových cest a vytvořit na nich obranný štít, který bakteriím zabrání přilepit se na stěny, množit se a šířit. 
Pár kuliček ovšem nestačí – nutné je konzumovat pravidelně větší množství brusinek, popřípadě využít potravinové doplňky obsahující extrakt (na trhu jich je řada, novinkou je např. Cranberry VULM). Jestliže zánět neustupuje nebo se zhoršuje, zajděte k lékaři. Pošle vás na rozbor moči 
a stanoví diagnózu a léčbu 
antibiotiky.

   Prevence je lepší než léčba

   • Nesedávejte na studené zemi, nenechávejte si mokré plavky, teple se oblékejte.
   • Dbejte na dostatečnou hygienu na toaletě – bakterie E. coli normálně osídlují střeva a mohou se odtud přes konečník dostat k močové trubici.
   • K mytí „dole“ používejte přípravky určené pro intimní hygienu (s neutrálním pH a antimikrobiálními složkami).
   • Nenoste tanga, kratičké šortky, těsné kalhoty, elasťákya legíny. Na intimní místa nedávejte parfémy a deodoranty. 
   • Dodržujte bezpečnost a hygienu při sexu – nákaza pohlavní cestou (zejména při análním styku) je dosti častá.
   • Nezadržujte moč – pokud se vám chce, hned jděte – to je důležité jako prevence, i v počátku zánětu.
   • Dostatečně pijte – „proplachování“ močových cest bakteriím brání v uchycení, je to velmi účinná prevence.
   • Pokud na infekce močových cest trpíte (míváte je opakovaně nebo jsou vleklé), užívejte preventivně potravinové doplňky s brusinkami a urologické čaje, i když právě zánět nemáte.

   Newsletter

   Svet Zeny logo

   Odebírejte náš NEWSLETTER

   Váš e-mail

   Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.