Přejít k hlavnímu obsahu

Pozor na zánět močových cest, který umí potrápit hlavně v létě! Jak předejít vleklému trápení?

Záněty močových cest patří spolu se záněty dýchacího ústrojí k nejčastějším infekcím. A zvláště v létě nás zánět dokáže pořádně potrápit. Pokud ho však nedoléčíme, tak se s námi může vleknout velmi dlouhou dobu a stát se až chronickým. Naučte se mu účinně předcházet!

Močové ústrojí je rozsáhlé a záněty v některé z jeho částí jsou nejen nepříjemné, ale i urputné a mnohdy přecházejí do chronicity. Až 90 % jich způsobuje bakterie Escherichia coli (za zbytek nesou vinu jiné bakterie a výjimečně i viry nebo plísně). Ženy mají močovou trubici mnohem kratší než muži, proto jsou postiženy častěji (bakterie úsekem dlouhým jen 3–4 cm snáze pronikne). Pokud infekce zasáhne pouze trubici a měchýř, hovoří se o zánětu dolních močových cest. Lehčí zánět zvládnete přírodními prostředky, při intenzivnější infekcu jsou nutná antibiotika. Pokud se však bakterie dostanou vzhůru přes močovody až do ledvin, jde o zánět horních cest močových, který je závažnější, a pacient obvykle musí být hospitalizován. 

  Mohlo by se vám líbit

  Dokážete rozpoznat nemocné ledviny? Bolest se objevuje až příliš pozdě. Zabraňte jejich onemocnění

  Tento životně důležitý párový orgán nebolí a ani jinak nevaruje, že má potíže – ozve se až v okamžiku, kdy může být skoro pozdě. Jak můžete onemocnění ledvin předejít a co jim prospívá?
  svetzeny.cz

  Domácí terapie

  Hlavní léčebné metody jsou tři: klid na lůžku, teplo a zvýšený příjem tekutin, aby se bakterie mohly „vyplavovat“. Doporučují se horké sedací koupele s odvarem z řapíku, heřmánku a březového listí. Prospěje urologický čaj, petržel a česnek. Za nejúčinnější se odedávna považují brusinky. Dokážou pokrýt povrch močových cest a vytvořit na nich obranný štít, který bakteriím zabrání přilepit se na stěny, množit se a šířit. 
Pár kuliček ovšem nestačí – nutné je konzumovat pravidelně větší množství brusinek, popřípadě využít potravinové doplňky obsahující extrakt (na trhu jich je řada, novinkou je např. Cranberry VULM). Jestliže zánět neustupuje nebo se zhoršuje, zajděte k lékaři. Pošle vás na rozbor moči 
a stanoví diagnózu a léčbu 
antibiotiky.

   Mohlo by se vám líbit

   Varovné signály, že vám játra nefungují správně: Pozor na tyto běžné potraviny! Ničí je více, než alkohol

   To, že alkohol ničí játra, je známá věc. Avšak existují i další potraviny velmi škodlivé pro játra, o kterých se už tak často nepíše. Tipnete si, jaké to jsou? Zjistěte, zda náhodou netvoří i u vás podstatnou část jídelníčku. V článku se také dozvíte, jakými signály vaše tělo volá o pomoc, když máte nemocná játra.
   svetzeny.cz

   Prevence je lepší než léčba

   • Nesedávejte na studené zemi, nenechávejte si mokré plavky, teple se oblékejte.
   • Dbejte na dostatečnou hygienu na toaletě – bakterie E. coli normálně osídlují střeva a mohou se odtud přes konečník dostat k močové trubici.
   • K mytí „dole“ používejte přípravky určené pro intimní hygienu (s neutrálním pH a antimikrobiálními složkami).
   • Nenoste tanga, kratičké šortky, těsné kalhoty, elasťákya legíny. Na intimní místa nedávejte parfémy a deodoranty. 
   • Dodržujte bezpečnost a hygienu při sexu – nákaza pohlavní cestou (zejména při análním styku) je dosti častá.
   • Nezadržujte moč – pokud se vám chce, hned jděte – to je důležité jako prevence, i v počátku zánětu.
   • Dostatečně pijte – „proplachování“ močových cest bakteriím brání v uchycení, je to velmi účinná prevence.
   • Pokud na infekce močových cest trpíte (míváte je opakovaně nebo jsou vleklé), užívejte preventivně potravinové doplňky s brusinkami a urologické čaje, i když právě zánět nemáte.
   Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s Lifee Svatební pompon
   Mohlo by se vám líbit

   Nejhorší a nejlepší jídla pro močový měchýř: Pokud neupravíte jídelníček, nikdy se zdravotních problémů nezbavíte

   Inkontinence, infekce a záněty močového měchýře trápí řadu lidí. Při těchto často chronických problémech je potřeba upravit jídelníček tak, aby konzumované potraviny močový měchýř nedráždily. Dále je také vhodné zařadit potraviny, které umí močový měchýř zklidnit. Které to jsou a jak je to s často zmiňovanými „zázračnými“ brusinkami?
   svetzeny.cz