Přejít k hlavnímu obsahu

Vyhrajte nad zánětem močových cest!

Většina z nás si myslí, že záněty močových cest způsobuje prochladnutí. To je ale mýtus. Chlad vytváří pouze vhodnější prostředí pro šíření a vznik infekce. Ve skutečnosti infekci močových cest způsobují bakterie.

Z 80 - 85 % je to způsobeno bakterií Escherichia coli, která se dostává do močových cest, měchýře a někdy i ledvin ze zažívacího traktu. Přirozená střevní bakterie, která má v těle svou funkci, může na místě, kam nepatří, napáchat nežádoucí škody. Existuje však cesta, jak pomoci tělu bakterie z močových cest vyplavovat a jejich vniku do močových cest zabránit.

Důležitá je hygiena a dostatek tekutin

Na záněty močových cest trpí zejména ženy. Přibližně 50 - 60 % žen se s infekcí močových cest setká nejméně jednou za život. U 25 - 40 % z nich se tyto problémy v následujících 6 měsících objeví znovu, což souvisí s ženskou fyziologií. Močová trubice, která je velmi krátká a umístěná v blízkosti análního otvoru, umožňuje bakteriím snadný průchod, osídlení a rozvoj infekce. Z těchto důvodů je zásadní zaměřit se na správnou hygienu po stolici, po sexu, ale i volit vhodné spodní prádlo.

Pokud i vy přestáváte pít, abyste nemusely zažívat nepříjemné pocity jako řezání a pálení při močení, děláte největší chybu. Bakterie, které se do močové trubice dostaly, jsou přirozeně vyplavovány močí. Čím více tedy pijete, tím více močíte, a tím víc tělu pomáháte se bakterií zbavit. Proto jsou pro zdraví močových cest doporučovány bylinky, jako například zlatobýl obecný, které močení a vylučování podporují, čímž pomáhají udržovat močové cesty v kondici.

Imunita vpřed

Imunitní systém chrání naše tělo před rozvojem onemocnění. Pokud máte oslabenou imunitu, můžete být častěji nemocní a tím pádem musíte více užívat léky, které imunitu rovněž negativně ovlivňují. Je to prostě začarovaný kruh. 

„Pacienti se sníženou imunitou mají vyšší pravděpodobnost vzniku infekce močových cest,“ připomíná urolog Vladimír Lenko. Pomoci si můžete, když budete pravidelně užívat vitamín D, který patří mezi vitamíny, jež funkci imunitního systému zásadně ovlivňují, a zejména s klesajícím slunečním svitem je jeho příjem ve stravě či ve formě doplňků stravy žádoucí. Až 40 % populace totiž trpí nedostatkem vitamínu D!

Pomoc z přírody

Hodně prospěšné jsou doplňky stravy na bázi rostlinných extraktů. Mezi nejpopulárnější patří přípravky s obsahem kanadské brusinky (botanicky klikva velkoplodá). Brusinky tvoří z velké části voda a směs organických kyselin, antokyanidinů, katechinů a triterpenoidů. Bioaktivními složkami jsou sacharidy, vláknina, nenasycené mastné a organické kyseliny, vitamíny a polyfenoly, které pomáhají zůstat tělu v rovnováze.

TIP SVĚTA ŽENY:

Pokud často bojujete se záněty močových cest, zkuste například doplněk stravy Urinal Akut, který obsahuje vysoce kvalitní výtažek z kanadské brusinky v kombinaci s vitamínem D, obohacený o extrakt ze zlatobýlu obecného. Navíc se dá používat jako podpůrný prostředek ve chvíli, kdy už se antibiotikům opravdu nevyhnete.

„Léčba antibiotiky je pro tělo velmi náročná, jde o látky, které jsou našemu tělu nepřirozené. Pokud se však zánět tělem šíří, jsou jedinou možností, jak infekci zastavit. Bohužel, kromě těch „špatných“ bakterií ničí i ty „dobré“, které jsou pro naše tělo potřebné,“ dodává urolog Lenko.

Doplňky stravy při zánětu močových cest