Přejít k hlavnímu obsahu

Kvůli čemu by vás mohli v minulosti upálit jako čarodějnici? Stačilo psaní levou rukou, zkažené mléko a další nevinné důvody

Čarodějnické procesy trvaly od 15. do 18. století a rozumí se jimi světské a církevní trestní jednání proti údajným čarodějnicím a čarodějům. Podle odhadů během raně novověkých čarodějnických procesů bylo v Evropě a koloniální Americe popraveno 35 000 až 100 000, většinou šlo o ženy. Nemuseli však mít špičatý klobouk, zahnutý nos a koště. Mnohdy stačilo k popravě za čarodějnictví něco daleko nevinnějšího. Podívejte se na důvody, kvůli čemu by vás mohli v minulosti popravit!

Zkazilo se vám mléko: Věřte nebo ne, ale i sražené mléko sloužilo jako důkaz o čarodějnictví

Od počátku 16. století se objevují zmínky o tom, že sražené mléko je znakem čarodějnictví. Například podle jedné staré anglické pohádky dokázala čarodějnice srazit mléko, které vycházelo z krávy, a rovnou ho přeměnit na modrou vlnu. A stejně jako mnoho takových pověr, i tato se dostala díky poutníkům přes Atlantik do Ameriky. Netrvalo dlouho a američtí lovci čarodějnic byli zaneprázdněni hledáním zkaženého mléka v obydlích. Nejpozoruhodnější případ sraženého mléka jako důkazu černé magie byl citován v Salemských čarodějnických procesech z roku 1692. Zde hlavní poroty vyslechla svědectví o tom, že obviněné zkazily mléko pouze tím, že kolem něj prošly.

Info ikona
Výslech čarodejnice

Výslech ženy obžalované z čarodějnictví za užití estrapády

Naštvali jste sousedy: Mnohdy byli obviněni z čarodějnictví lidé, kteří se nepohodli s pomstychtivými sousedy

Někdy nemuseli lidé udělat vůbec nic, aby vzbudili dojem, že by mohli ovládat čarodějnictví. Nicméně obzvlášť v 16. a 17. století, kdy byl hon na čarodějnice na vrcholu, stačilo i anonymní obvinění k tomu, aby se ocitli před porotou. Existuje spousta případů, kdy byla vznesena neopodstatněná obvinění proti sousedům, bývalým přátelům nebo dokonce rodinným příslušníkům. Někdy se jen hádka vymkla z rukou nebo se zvrtnul milostný vztah a obvinění z čarodějnictví bylo na světě!

Mohlo by se vám líbit

Halloweenské rituály: Čarodějnice radí, jak za pomoci kouzel a talismanů získat peníze, lásku a štěstí

Halloween je magickou nocí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Je to mimořádně vhodný čas pro kouzlení. Čarodějnice vám poradí jednoduché postupy, kterými si i vy můžete do života přitáhnout peníze, lásku a štěstí.
svetzeny.cz

Jste leváci: Leváctví bylo jasnou známkou čarodějnictví

Lovci čarodějnic vždy hledali věci, které byly na ženách neobvyklé a výjimečné. A protože statisticky vzato je většina lidí praváků, bylo leváctví často považováno za znak čarodějnictví. Leváctví nebylo podezřelé jen v období honu na čarodějnice, ale za „známku ďábla“ bylo považováno již staletí předtím. Pokud tak spatřili lovci ženu používat levou ruku při psaní nebo při jiných každodenních činnostech, mohla se okamžitě ocitnout v podezření, že praktikuje temnou magii.

Info ikona
Proces s čardějnicemi

Čarodějnický proces

Máte kočku: Ženy, které žily samy s kočkami, byly ve spolku s ďáblem

Je těžké odhadnout, kdy začaly být kočky spojovány s čarodějnictvím, ale určité spojení lze hledat s keltskými národy před příchodem křesťanství, které věřily, že kočky jsou ve skutečnosti lidé, kteří spáchali v životě špatné skutky, a proto byli po smrti nuceni vrátit se na Zemi v kočičí podobě. Od té doby byly kočky považovány za zlovolné duchy. Díky těmto evropským pověrám, které se dostaly i za oceán, se tak každá žena žijící sama s kočkami ocitla v podezření, že je ve spojení s ďáblem. Podle některých lovců čarodějnic dokonce ženy své kočky kojily, nebo je nechaly krmit se krví. Stejně jako kočky i hadi a občas dokonce i psi byli považováni za časté společníky čarodějnic a mohli jejich majitele dostat do vážných potíží.

Mohlo by se vám líbit

Samhain: Keltský svátek, kdy se stírá hranice mezi světem mrtvých a živých. Jak jej dle kartářky oslavit?

Samhain je keltský svátek, který jistě znáte také v jeho moderní formě jako Halloween. V tuto magickou noc se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Jak jej nejlépe oslavit poradí kartářka a alchymistka Alice Cross.
svetzeny.cz

Jste dyslektici nebo máte trému: Lidé, kteří byli negramotní, dyslektici nebo jen měli trému a nedokázali číst plynule z Bible, byli vnímáni jako posedlí zlem

Ve době honu na čarodějnic  se netrpělo být dyslektikem či například koktat. Všechno totiž mohlo být známkou čarodějnictví. To proto, že se věřilo, že čarodějnice či čarodějové nejsou schopní recitovat pasáže z Bible. V takzvaném „Modlitebním testu“ dostali podezřelí muži a ženy  do rukou Bibli a byli požádáni, aby z ní četli pasáž nahlas. Pokud to z jakéhokoliv důvodu nedokázali, bylo to považované za znamení, že je v nich ďábel.

Mohlo by se vám líbit

Čarodějnické procesy v Salemu: Kletba vyřčená u soudu sužovala místní šerify a město dlouhé roky. Kdo byl muž, který ji vyřkl?

Nechvalně proslulé čarodějnické procesy Salemu jsou opředené řadou legend. Tento příběh se však skutečně odehrál. Vypráví o farmáři jménem Giles Corey kterého tehdy neprávem obvinili z čarodějnictví. Odmítl se přiznat a uvrhl kletbu na město i místní šerify. Přečtěte si celý jeho příběh.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Halloween speciál: Všechno (nejen) pro strašidla

elle.cz