Přejít k hlavnímu obsahu

Keltský nový rok přichází na konci října: Otevírají se brány mezi živými a mrtvými

Info ikona
Samhain

Samhain je pohanský náboženský festival, který se slaví od 31. října do 1. listopadu. S příchodem Samhain začíná i keltský nový rok a otevírají se brány mezi fyzickým a duchovním světem, což umožňuje mrtvým a keltským nadpřirozeným bytostem vstup do našeho světa.

Co je vlastně Samhain

Blíží se čas, kdy se příroda pomalu ukládá k zimnímu spánku a kdy Keltové slavili jeden z nejdůležitějších svátků v jejich kalendáři - Samhain. Samhain označuje konec letního období a začátek zimy, ale zároveň má hlubší spirituální význam pro keltskou kulturu. Toto datum také symbolizuje dobu, kdy se údajně otevírají brány mezi živými a mrtvými a je tak možný kontakt s duchy a zesnulými příbuznými. Samhain je keltským ekvivalentem Halloweenu, ačkoli se jedná o zcela odlišné svátky v jejich původním významu a tradicích. Samhain je starší než moderní Halloween a má hlubší spojení s přírodou a duchovním světem.

Otevírají se brány mezi živými a mrtvými

Během Samhain jsou brány mezi světem živých a světem mrtvých velmi tenké, což umožňuje duchům a zemřelým příbuzným navštívit své milované ve světě živých. Tato víra zahrnuje keltský zvyk zapalovat ohně a lucerny, aby svítily duchům na cestu a vítaly je zpět. Lidé také nosili masky, aby se mohli spojit s duchy a uchránit se před těmi, kteří by mohli ublížit. Tyto masky jsou základem i moderního Halloweenu. Samhain byl také spojen s úrodou a zemědělstvím. Keltská komunita shromažďovala své plodiny a připravovala se na příchod zimy. Skot byl stažen z pastvin, a to nejen kvůli chladnějším teplotám, ale také kvůli přesvědčení, že během Samhain jsou brány mezi světem živých a mrtvých otevřené pro všechny, včetně zvířat.

Mrazivá proroctví geniální filozofky a věštkyně Heleny Blavatské z 19. století

Nostradama nebo babu Vangu zná téměř každý, koho zajímají věci mezi nebem a zemí. Věštců, okultistů a mágů, kteří uměli nahlédnout do budoucnosti, zná ale historie mnohem více. Jméno Heleny Blavatské dnes většině lidí nic neřekne, přesto si zaslouží pozornost. Vyřkla mnohá proroctví, jež se naplnila. Jiné předpovědi ale ještě stále čekají na svůj čas..
svetzeny.cz

Jak probíhal Samhain podle Keltů

Tradiční keltský svátek Samhain začínal západem slunce 31. října a trval šest dní. Lidé se scházeli kolem ohňů, zpívali písně a předávali si příběhy o svých předcích. Bylo to také období, kdy druidové, keltská kněžská kasta, měli větší moc a prováděli rituály spojené s předpovídáním budoucnosti a léčením. Samhain byl významným svátkem v keltské kultuře plný různých tradic a rituálů. Jednou z tradic bylo například nechat dohořet ohniště v domácnostech po dokončení sklizně. To mělo symbolizovat přechod do chladného a tmavého období a zároveň udržet domov v bezpečí před temnotou. Společné zapalování ohně bylo potom spojené s druidskými kněžími a mělo hlubší náboženský význam. Slunce bylo klíčovým prvkem keltského náboženství a zapalování ohně sloužilo jako symbol obnovy a světla, což mělo pomoci překonat temnotu zimního období. Rituál obětování dobytka zase vytvářel spojení Samhain s úrodou, kdy oběti byly považovány za důležitou součást rituálů. Samhain byl také obdobím společenských setkání, kdy museli lidé dokázat svoji oddanost a loajalitu tím, že se zúčastnili těchto oslav a podrobili se autoritě místních králů nebo náčelníků. Během oslav se pilo hodně alkoholu a jedlo hodně jídla, kdy oblíbenými nápoji byly medovina a pivo.

Nadpřirozené bytosti, kterým Samhain otevírá bránu do světa živých

Keltové věřili ve stvoření, která při této příležitosti prolétala mezi světem živých a mrtvých. Keltové se snažili uctít obětinami tyto bytosti, aby jim nepřinášely smůlu, a věřili, že pokud by nebyli dostatečně opatrní, mohli být uneseni. Oblékali se do kostýmů zvířat a monster, což bylo jedním ze způsobů, jak se ochránit před vílami a duchy. Keltové věřili, že pokud se obléknou do podoby zvířat či příšer, budou pro nadpřirozené bytosti méně atraktivní a nebudou uneseni. Tyto kostýmy se později staly inspirací pro moderní halloweenské kostýmy. Se Samhain jsou spojeny některé bytosti, mezi které patří například Pukah. Pukah byl tvorem schopným měnit svůj vzhled a byl spojen s obživou sklizně. Lady Gwyn zase byla bezhlavá žena v bílém, která měla blízký vztah s nočními tuláky a Dullahan byli bezhlaví jezdci na koních, kteří byli považováni za znamení smrti pro ty, kteří se s nimi setkali. Sluagh a Faery Host jsou skupiny nadpřirozených lovců, kteří se v keltské mytologii pohybovali během Samhain. Tyto bytosti byly vnímány jako hrozba a bylo nutné se chránit před jejich pronásledováním a unášením lidí.

Zdroj článku