Přejít k hlavnímu obsahu

Samhain: Keltský svátek, kdy se stírá hranice mezi světem mrtvých a živých nastane v noci z 31.10 na 1.11. Jak jej dle kartářky oslavit?

Samhain je keltský svátek, který jistě znáte také v jeho moderní formě jako Halloween. V tuto magickou noc se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Jak jej nejlépe oslavit poradí kartářka a alchymistka Alice Cross.

Samhain je nejdůležitějším svátkem keltského roku

Pro staré Kelty nebyl důležitější svátek než Samhain. Byla to slavnost končící sklizně, kdy se Kelti loučili s létem a připravovali se na příchod blížící se zimy. Slavnosti se tehdy údajně konaly v jabloňových sadech, dnes jej lidé slaví na mnoha místech ve světě. V moderní době se slaví v noci z 31. října na 1. listopadu. Pravděpodobně všichni dobře znáte jeho americký název Halloween a český název Dušičky. Samhain je magickou nocí, kdy se stírá hranice mezi světem mrtvých a živých. Říká se, že na krátký čas mohou být mrtví a živí zase spolu. Tato kouzelná noc skončí až s úsvitem, kdy se mrtví navrátí do svých příbytků.

Mohlo by se vám líbit

Zábavný test: Vyberte si z 5 alchymistických symbolů a zjistěte, proč nejste v životě šťastní, schází vám odhodlání, energie či klid duše?

Chtěli byste zjistit, proč se necítíte šťastní, i když vám nic v životě na první pohled nechybí? Vyzkoušejte si zábavný test založený na alchymistických symbolech. Budete se divit, jak to sedí. Stačí si vybrat jeden z pěti alchymistických elementů a přečíst si výklad.
svetzeny.cz

Dle kartářky a alchymistky Alice Cross je to čas, kdybychom všichni měli přivítat zimu. Neměli bychom vnímat toto období negativně, i když nejsme zrovna milovníci chladných teplot. Čas přezimování je ideální k tomu, abychom znovu načerpali energii. Západní kultura tomuto odpočinku příliš nepřeje. Žijeme v rychlé době plné stresu, kdy nemáme čas uložit se ke spánku a přečkat toto období zcela v klidu. Motáme se v bludném kruhu, kdy se snažíme pracovat, sledovat aktuality v médiích a starat se o své blízké. Mnohdy zcela zapomeneme na jednu velmi důležitou osobu – tou jsme my samotní. Možná už to dokonce došlo do bodu, že když se kolem vás zrovna nic neděje, připadá vám to až divné, jelikož to vnímáte jako narušení přirozeného řádu věcí. Nemělo by to však být spíše naopak?

Info ikona
Dýně

Jak nejlépe Samhain oslavit?

Díky celosvětové popularitě Halloweenu určitě znáte jeho zvyky. Samhain je neodvratně spojen s lucernami, které symbolizují duše zemřelých. Tato praxe pochází z Irska, své kořeny má v legendě o lakomém Jackovi. Proslýchá se, že Jack pozval samotného ďábla, aby se s ním napil. Věrný svému jménu, lakomý Jack nechtěl platit za ďáblův nápoj. Proto vymyslel lest, kdy nechal ďábla proměnit se v minci, kterou měl zaplatit útratu. Jakmile to ďábel udělal, Jack se rozhodl peníze si ponechat a strčil minci do kapsy vedle stříbrného kříže. Tento posvátný předmět zabránil ďáblovi vrátit se zpět do své podoby. Jack nakonec ďábla osvobodil, ale tato dohoda měla své podmínky. Ďábel nesměl Jacka jeden rok vůbec obtěžovat a také slíbil, že pokud Jack zemře, nepřihlásí se ďábel o jeho duši.

Info ikona
Keltka

Další rok se Jackovi povedlo napálit ďábla znovu. Přiměl ho vylézt na strom, aby si vzal ovoce. Než ale ďábel slezl dolů, vytesal Jack do kmene stromu kříž, ďábel tedy nemohl slézt. Musel slíbit, že Jacka nebude obtěžovat dalších 10 let a pro jeho duši si nepřijde nikdy, aby ho pustil. Jenže Jack žil nezřízený život a o jedné z halloweenských nocí se upil k smrti. Ďábel ho k sobě vzít nemohl a do nebe rozhodně nepatřil. Zůstal tak zaseknutý mezi dvěma světy. Ďábel mu na cestu věnoval žhavý uhlík, aby nebloudil v úplné temnotě. Ten si Jack vložil do vydlabaného tuřínu, s nímž dodnes bloudí o poslední říjnové noci. Proto o této noci dlabeme dýně a posléze do nich vkládáme světýlko, abychom zbloudilým duším posvítili na cestu.

Mohlo by se vám líbit

Nejkrásnější ženy z eduardovského období, které pro zkrášlení používaly i vysoce jedovatý rulík zlomocný. Byly by symbolem krásy i dnes?

Eduardovské období je historickou etapou Spojeného království za vlády Eduarda VII. Trvalo od roku 1901 až 1910 a přineslo s sebou mnoho vynálezů, které používáme dodnes. Zároveň to však bylo období, kdy ženy používaly jedovatý rulík k rozšíření zornic očí nebo jedovatý olovnatý krém pro bledší pokožku. Podívejte se na některé z žen, které byly symbolem krásy v tomto období.
svetzeny.cz

Další vhodnou aktivitou je snažit se zbavit svých slabostí, které vás táhnou ke dnu. V dřívějších dobách se lidé zbavovali nejslabšího dobytka, který neměl šanci přečkat krutou zimu. Vyzkoušejte dnes magický rituál, kdy si na pergamen napíšete zlozvyky, kterých se potřebujete zbavit. Následně pergamen spalte v ohni, mělo by vám to pomoci se zlozvyků zbavit. Až budete sedět u ohýnku, rovnou se s ostatními podělte o strašidelné historky, to k Samhainu patří. Vyzkoušet můžete i hru s jablky, těmi se lidé v tomto čase kdysi obdarovávali. Nádoba se naplní vodou a hodí se do ní tolik jablek, kolik je hráčů. Hráči následně loví jablka jen ústy, komu se to podaří jako prvnímu, vyhrává a bude mít prý největší štěstí až do dalšího Samhainu.

Alice Cross, vystudovaná alchymistka specializující se na tarotové výklady, historii alchymie, symboliku a tarotovou numerologii. Přetváří získané alchymistické poznatky do běžného života pomocí transformace. Přináší k vám alchymii moderní, ale zároveň tajemnou a tisíce let neměnnou. Je zakladatelkou prvního online alchymistického českého portálu Alchymistka.com

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
Mohlo by se vám líbit

Halloween speciál: Všechno (nejen) pro strašidla

elle.cz