Přejít k hlavnímu obsahu

Halloween: co o něm nevíte?

Halloween je svátek, který si spojujeme hlavně s Amerikou, kde ho slaví asi úplně každý. Odkud ale doopravdy pochází jeho tradice a co přesně se slaví?

Proč se slaví Halloween?

Halloween pochází z anglického „Al Hallows'Eve“, což v angličtině znamená „večer před dnem Všech svatých“. Pozadí oslav je odvozeno od starých keltských zvyků.

Halloween z Ameriky? Kdepak!

Většina z nás věří, že Halloween se do Evropy dostal z Ameriky. Však taky v amerických filmech a seriálech se to Halloweeny jen hemží. Ale není to pravda. Svátek původně slavili Keltové z Anglie, Skotska a Irska. Když první osadníci z Anglie emigrovali do Ameriky, svátek si tam přinesli s sebou.

Kdy se slaví?

Keltský svátek „Samhain“ se slaví 31. října, večer před svátkem Všech svatých. V noci na 1. listopadu oslavili Keltové konec léta a sklizeň, ale také začátek chladného zimního období, které bylo spojováno se smrtí. Z mytologického hlediska datum symbolizovalo přechod do nového roku, protože pro Kelty existovaly pouze dvě části roku: letní a zimní. Keltové věřili, že ten večer se svět živých setkává se světem mrtvých, a proto zapalovali ohně a pořádali hostiny, aby si duchy neznepřátelili. Podle legendy nosili i masky, aby nepřátelské duchy zmátli. Odtud vznikly dnešní převleky. Stejně jako keltský „Samhain“ připadá Halloween každý rok 31. října.

Vzhledem k tomu, že Keltové a později Slované osídlili i střední Evropu, předpokládá se, že svátek Samhain se slavil i na území Česka a s nástupem křesťanství byl nahrazen svátkem Všech svatých a následný den Dušičkami.

Odměna za taneček

Ve Spojených svátek chodí koledníci od dveří ke dveřím a vynucují si sladkosti, říká se tomu trick-or-treat. Tato praxe pochází z tradice evropského koledování. Tehdy skupinky lidí v kostýmech obcházely domy a předváděly secvičené scénky, tance a písně odměnou za nějakou sladkost. Často se také jednalo o opravdu chudé lidi, kteří si díky tomu vydělali pár drobných a často se k nim přidávaly i místní děti.

Místo dýně tuříny nebo brambory

Dýně jsou dnes symbolem Halloweenu, ale dříve se vyřezávali strašidelné obličeje třeba do tuřínu, řepy nebo brambor. Dělalo se to proto, aby se zastrašili zlí duchové.