Přejít k hlavnímu obsahu

„Sbohem, lásko, já jedu dál“: Odešel muž mnoha talentů Josef Laufer, kterému padaly ženy k nohám

Sametový podmanivý hlas, jižanský vzhled a temperament, díky kterému na sebe strhával pozornost. Josefa Laufera jde jen těžko zařadit do škatulky zpěvák nebo herec. V obou těchto směrech byl nepřehlédnutelný, ale věnoval se ještě mnoha dalším činnostem. Působil i jako scénárista, režisér, moderátor, textař a tlumočník. Připomeňte si s námi jeho nejznámější filmové a televizní role.

Narodil se 11. srpna 1939 ve francouzském Sables d'Olonne jako Don José Francisco Pérez Rodriguez de Montagnesde Laufer. Jeho otcem byl český židovský lékař Maxmilián Laufer, který ve 30. letech minulého století odešel do Španělska. Během občanské války pracoval v lazaretu, kde potkal sestřičku Edelmir Perez de Montañez. Po skončení války se přestěhovai do Francie, kde se narodil syn José, tedy Josef. V době druhé světové války sloužil otec Josefa Laufera v české armádě jako lékař u RAF a v roce 1947 se rodina přesunula do Československa.

Z elektrotechnika hercem

Josef Laufer se sice využil jako elektromechanik a chvíli se tomuto povolání se i nějakou dobu věnoval, ale nakonec se rozhodl pro jinou životní dráhu. Zlákalo ho herectví, které měl v genech s největší pravděpodobností po mamince, která se věnovala i hudbě. „Zpívání jsem zdědil po mamince a já se považuji tak trochu za podvodníka, protože nejsem muzikant. Na žádný nástroj jsem se nikdy neučil a noty umím jen vágně,“ řekl Josef Laufer v rozhovoru pro Český rozhlas.

Už na vojně se věnoval pantomimě a režírování a snil o tom, že se dostane na DAMU. Když jsem se tam hlásil, byl jsem pro komisi možná trochu exot. Měl jsem už po vojně, zpíval jsem rockenroll, tančil, měl jsem zkušenosti s pantomimou i režírováním, uměl jsem několik jazyků. Může to znít, že se vychloubám, ale to byla prostě náhoda. I to byl možná důvod, proč mě vzali,“ uvedl v rozhovoru pro iDnes Josef Laufer.

Mohlo by se vám líbit

Patřila mezi nejvýraznější pěvecké talenty 70. let: Valérie Čižmárová zemřela předčasně. Skon zapomenuté krásky trhal lidem srdce

Byla hvězdou svojí doby a podle mnohých svým hlasem předčila i Věru Špinarovou. V době totality se jí dařilo u nás i za hranicemi, porevoluční doba jí však vzala vítr z plachet. Zpěvačka Valérie Čižmárová patřila svého času k nejvýraznějším osobnostem Československa, zemřela však v zapomnění.
svetzeny.cz

Filmové role i televizní estrády

V posledních letech se Josef Laufer dostal do širšího povědomí rolí ve třech Kameňácích režiséra Trošky, ale má za sebou desítky rolí a televizních vystoupení. Zapomenout nelze na jeho hlavní roli v muzikálu Gentlemani v Hudebním divadle Karlín, což byl mimochodem náš první muzikál. Na konci 60. let spolupracoval s divadlem Semafor, vystupoval ve hře Poslední štace a uváděl zde i své vlastní koncertní pásmo. Navíc se prosadil také jako zpěvák a textař. Svoji neznámější píseň Sbohem, lásko, já jedu dál, otextoval za pouhou hodinu. Song o životě řidiče kamionu se stala hitem a dodnes je na playlistech českých rádií. 

Josef Laufer žil ve spokojeném manželství

Ačkoli patřil díky svému vzhledu a charisma k idolům mnoha žen, žil Josef Laufer od roku 1969 ve spokojeném manželství s kostýmní výtvarnicí Irenu Greifovou, která se postarala o kostýmy nejslavnějších českých filmů. Mají spolu dceru Ester. I přesto, že mu ženy ležely u nohou, Josef Laufer vždy tvrdil, že žádné nepodlehl a své ženě byl absolutně věrný. Ať už tomu budeme věřit, nebo ne, jedno je jisté, žádná nevěra se u něj nikdy neprovalila.

Josef Laufer ve svých filmových a televizních rolích
Zdroj článku