Přejít k hlavnímu obsahu

Před 35 lety byla v Československu vykonána poslední poprava: Pod katovýma rukama skončil Horehronský rozparovač

Z okolností kolem několikanásobné vraždy, kterou v Banské Bystrici spáchal Štefan Svitek, běhá mráz po zádech. Devětadvacetiletý muž však měl na kontě trestných činů víc a vzhledem k jeho diagnóze bylo jen otázkou času, kdy dojde k většímu neštěstí. Kdo byl poslední popravený v bývalém Československu?

Štefan Svitek se narodil 8. srpna 1960 v Podbrezové, spolu se svými čtyřmi sourozenci ale vyrůstal na samotě v lese. V dětství neměl na růžích ustláno, výchova jeho otce byla tvrdá a syna trápil krutými tresty. Svitek musel za trest třeba klečet na struhadle nebo na hrubých polenech, dostával často i výprask.

Drsné dětství a začátky deviací

Zázemí nenašel ani ve škole, kvůli nízkému IQ 81 velmi pomalu chápal, učení mu nešlo a měl hodně neomluvených hodin. Rodiče ho ve vzdělání nepodporovali, spíš naopak. V deváté třídě měl tolik absence, že jeho rodičům hrozilo trestní stíhání. V učení na zedníka nevydržel a odešel pracovat na pilu, vojně se vyhnul díky modré knížce, která mu byla udělena na základě psychiatrického vyšetření.

Že se Svitkem není něco v pořádku, bylo zřejmé už od dětství. Rád týral zvířata, kterým všemožně ubližoval a nechával je trpět až k smrti. Jeho první sexuální zkušenost proběhla již ve třinácti letech se sousedkou, příliš ho ale neuspokojila. V témže věku už Svitek pravidelně konzumoval alkohol a kouřil. Zjistil také, že ho mnohem víc uspokojuje sexuální styk se zvířaty a pravidelně souložil třeba s krávami.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Charles Manson, Dahmer, manželé Stodolovi: Znáte nejšílenější vrahy za uplynulých 100 let?

Jejich příběhy mnohé fascinují, ale především děsí. Někteří se dočkali vytoužené pozornosti, protože jejich příběh zaujal filmové a seriálové tvůrce, kteří se rozhodli je představit veřejnosti. Sérioví vrazi sice nejsou žádné celebrity, jejich jména ale často zná celý svět. Jak jste na tom vy?
svetzeny.cz

Snaha o léčení

V šestnácti letech několikrát znásilnil mentálně postiženou ženu, kterou navíc zbil a do vagíny jí nacpal svítilnu. Další ženu přepadl na hřbitově, kde se ji pokusil znásilnit, byl však vyrušen. Nešetřil ani sebe, často si ubližoval žiletkami, nebo si píchal drát do břicha. Dokonce se pokusil i o sebevraždu. Dvakrát se léčil ze závislosti na alkoholu, absolvoval i soudem nařízenou psychiatrickou léčbu, vše marně.

Přesto se oženil, ani rodinný život s manželkou Máriou a její dcerou z předchozího vztahu ho ale nepřiměl k nápravě. Ženu i nevlastní dceru pravidelně bil, navíc si spolu pořídili další dceru a brzy na to Mária otěhotněla znovu. Se svým manželem měla bohaté negativní zkušenosti, a tak když se 30. října 1987 neobjevil, bylo jí jasné, že někde pije. Zamkla se proto s dětmi v domě, jelikož Svitek byl po alkoholu ještě agresivnější, a odešla spát.

Mohlo by se vám líbit

Nejhorší kanibal v dějinách Ameriky: Sadistický vrah Albert Fish, který si liboval v únosech malých dětí, se stal předlohou postavy Hannibala Lectera

Bezpečí svého domova opouštěl nejčastěji za úplňku, i proto mu americká média přezdívala Měsíční Maniak nebo Vlkodlak z Wystérie. Své hrůzné činy ovšem neprováděl kvůli magickým silám Měsíce, ale pod vlivem své psychiatrické diagnózy. Jeho řádění začátkem 20. století v USA se stalo inspirací pro tvůrce postavy Hannibala Lectera, kterého v oscarovém filmu geniálně ztvárnil Anthony Hopkins. Jmenoval se Albert Fish, a do historie se zapsal jako násilník, brutální vrah dětí a kanibal.
svetzeny.cz

Tragické krveprolití

Když Svitek dorazil a dobýval se do domu, řekla mu, ať se vrátí, odkud přišel. Svitek se naštval a sekerou rozbil zámek, aby se dostal dovnitř. Když Márii v ložnici vyčítal, že mu neotevřela, beze slova se k němu otočila zády. To Svitka rozzuřilo, přestal se ovládat a těhotnou ženu šestnácti ranami sekerou umlátil, přičemž jí prakticky oddělil hlavu od těla. Poté si všiml, že se budí i dcery, a proto na ně také zaútočil a několika ranami do hlavy je obě zabil.

Tím ale jeho běsnění neskončilo. Pohled na krev ho silně vzrušil, přinesl si tedy z kuchyně nůž a mrtvé manželce rozřízl trup od břicha ke krku. Z břicha poté vytrhal vnitřnosti, které rozřezal, ženě uřízl obě prsa a z těla vyndal i několik měsíců starý plod, který rozřezal žiletkou. Neušetřil ani malé dcery, které chtěl původně odnést v pytli do lesa. Nakonec je také rozřezal a jejich vytrhané vnitřnosti rozsekal a později nad nimi masturboval. Z krvavého řádění ho probralo až zaštěkání sousedova psa.

Mohlo by se vám líbit

Mark David Chapman: Vrah Johna Lennona z Beatles byl zpěvákem posedlý, po vraždě počkal na příjezd policie s knihou v ruce

8. prosince 1980 zažil hudební svět obrovskou ránu. Frontman jedné z nejslavnějších kapel té doby byl zavražděn. Zpěvák Beatles se stal jednou z prvních obětí vraždy, která nadobro změnila přístup k soukromí slavných osobností a omezila jejich volnost pomocí bodyguardů. Především ale přišla Yoko Ono o manžela, malý Sean Lennon o otce a celý svět o významnou osobnost, která nejen svojí hudbou, ale také svými názory ovlivnila miliony lidí. Kdo ale byl jeho vrah?
svetzeny.cz

Poprava jako vysvobození

Svitek si uvědomil, co spáchal, a věděl, že musí utéct. Kousek od města se vloupal do opuštěného domu, kde se rozhodl pro sebevraždu. Nejdříve si ale rozřezal varlata a poté se snažil oběsit. Probral se za pár hodin, kdy už těla obětí našla rodina a po zraněném Svitkovi pátrala policie. Vrah byl zakrátko dopaden a ke svému činu se ihned přiznal.

Svitek byl charakterizovaný jako citově chladný a agresivní psychopat a sexuální deviant, přesto si svoji vinu uvědomoval. „Teď se mě ptají, jaký trest bych si zasloužil a jaký čekám. Je mi úplně jedno, jestli mi dají provaz, výkon trestu nebo psychiatrii. Jen ať mě zbaví těch mých hloupých nápadů a myšlenek, které mě už roky pronásledují,“ napsal vrah v dopise z vazby. Když však Krajní soud v Bánské Bystrici seznal, že náprava u obžalovaného je nemožná, vynesl trest smrti, Svitek se přece jen pokusil odvolat, se svou žádostí ale neuspěl. Popraven byl 8. června 1989 v Bratislavě. Svitek byl posledním popraveným v tehdejším Československu.

Zajimají vás osudy dalších známých zločinců? Přečtěte si, co dnes dělá bezcitný vrah Jaroslav Stodola

Mohlo by se vám líbit

Spartakiádní vrah znásilňoval a brutálně vraždil ženy v Praze, nyní je na svobodě

Ve společnosti získal přezdívku “spartakiádní vrah”, i přes to, že všechny skutky spáchal ještě před zahájením spartakiády. Jiří Straka má na kontě několik napadení, znásilnění a tři vraždy žen v Praze. Za své činy si odseděl 10 let ve vězení a následujících 10 let strávil v psychiatrických léčebnách. V roce 2004 byl propuštěn a nyní je na svobodě.
svetzeny.cz
Zdroj článku