Přejít k hlavnímu obsahu

Mark David Chapman: Vrah Johna Lennona z Beatles byl zpěvákem posedlý, po vraždě počkal na příjezd policie s knihou v ruce

8. prosince 1980 zažil hudební svět obrovskou ránu. Frontman jedné z nejslavnějších kapel té doby byl zavražděn. Zpěvák Beatles se stal jednou z prvních obětí vraždy, která nadobro změnila přístup k soukromí slavných osobností a omezila jejich volnost pomocí bodyguardů. Především ale přišla Yoko Ono o manžela, malý Sean Lennon o otce a celý svět o významnou osobnost, která nejen svojí hudbou, ale také svými názory ovlivnila miliony lidí. Kdo ale byl jeho vrah?

Mark David Chapman se narodil 10. května 1955 na vojenské základně Forth Worth v Texasu americkému vojákovi a zdravotní sestře. Jeho dětství nebylo jednoduché, jelikož se musel vypořádávat s otcem násilníkem, což později vedlo k experimentování s drogami. Utíkal také do světa knih a často si představoval, že je Holden Caulfield, postava z knihy Kdo chytá v žitě, která později v jeho činech hrála velkou roli.

Temná posedlost

Chapmanovi se v životě zkrátka nedařilo. Vystřídal řadu zaměstnání, několikrát se stěhoval a stále nemohl najít životní štěstí. V té době se u něj také rozvinuly deprese, což vedlo k jeho pokusu o sebevraždu. Poté se však vše začalo obracet k lepšímu a vypadalo to, že je Chapman na dobré cestě. Našel si novou práci a měl dokonce přítelkyní, s níž se oženil. Zároveň ale pomalu propadal alkoholu.

V životě mu tak dělaly radost jen jeho posedlosti. Jednou z nich byla právě kniha Kdo chytá v žitě, druhou byl zpěvák John Lennon. Chapman původně toužil být jedním z Beatles. „Už když jsem byl mladší, chtěl jsem být jedním z Beatles. Vždycky jsem si říkal, jaké by to asi bylo, kdybych byl jedním z nich,” řekl v devadesátých letech. Jenže jeho obsese nakonec sahala ještě hlouběji.

Ačkoliv Lennona zbožňoval a byl věrným fanouškem, zároveň ho jako silně věřícího katolíka velmi pobuřovaly některé texty Lennonových písní, v nichž zmiňoval Boha a Ježíše. Velmi ho také pobouřilo, když John Lennon prohlásil, že Beatles jsou slavnější než Ježíš Kristus. Tyto pocity se v něm praly až do osudného dne v roce 1980.

Devadesátkový mafián Ivan Jonák: Příběh výstředního muže, kterého proslavila diskotéka a vražda vlastní ženy

Kudrnatý mullet, bílé obleky, prsty plné zlata, jízda po Václaváku v kabrioletu s nahými prostitutkami, procházky s medvědem, fotky do půl těla se zbraní v jedné a novorozeným synem v druhé ruce, Discoland Sylvie, vazby na podsvětí. Tak by se v kostce dal popsat podnikatel Ivan Jonák, který se proslavil v devadesátých letech nejen svojí diskotékou, ale také nájemnou vraždou manželky, za kterou si odpykal trest za mřížemi.
svetzeny.cz

Nejdřív autogram, potom vražda

Tehdy odletěl z Havaje, kde v té době žil, do New Yorku, ubytoval se v hotelu a 8. prosince 1980 se v ranních hodinách s knihou Kdo chytá v žitě a s deskou Double Fantasy vydal k bytovému domu Dakota, kde John Lennon se svojí manželkou Yoko Ono žil. Trpělivě čekal několik hodin před domem, dokud se zpěvák neobjevil, aby ho požádal o podpis. „John měl to odpoledne naspěch. Nemusel dávat autogram, ale přesto ten podpis dal. A ten muž se přitom na něj díval," vzpomínala po vraždě Lennonova manželka Yoko Ono. Tento okamžik dokonce zachytil amatérský fotograf a snímek brzy obletěl celý svět.

To však posedlému Chapmanovi nestačilo. O pár hodin později se k budově vrátil a opět trpělivě čekal, dokud se Lennon nevrátí ze svých pochůzek. Jakmile zpěvák v odpoledních hodinách vystoupil před Dakotou z limuzíny a odcházel do domu, Chapman vytáhl zbraň a Lennona čtyřikrát střelil do zad, zatímco jeho manželka Yoko Ono celé hrůze bezmocně přihlížela. Záchranáři sice byli zavolaní okamžitě, zranění však byla natolik vážná, že jim John Lennon o hodinu později přes veškerou snahu lékařů podlehl.

Zatčení měla newyorská policie velmi jednoduché. Chapman totiž neměl tendence se ukrývat nebo utíkat, zůstal na místě až do příjezdu policejních vozů a četl si knihu Kdo chytá v žitě od spisovatele J.D. Sellingera. Později uvedl, že román pro něj byl zdrojem inspirace. K vraždě se však Chapman oficiálně přiznal až v červnu 1981.

Kelly Family: Jak se změnili jednotliví členové slavné rodinné kapely a co dnes dělají?

Rodinná kapela The Kelly Family se zapsala do historie hudby nesmazatelným písmem. Rok 1994 byl pro ně zlomový. Stačil jeden hit An Angel, který je katapultoval do záři reflektorů, nabídl jim namísto náměstí a ulic velká pódia a statisíce, možná miliony, fanoušků napříč snad celým světem. Hit, který napsal tehdejší lídr kapely Paddy, jim však přinesl také definitivní ztrátu soukromí, rodinné rozepře a cestu na vrchol, ze které se střemhlav padá dolů. Jak se jednotliví členové rodinné kapely změnili a co dnes dělají?
svetzeny.cz

Třináct žádostí o milost

Mark David Chapman je v současnosti uvězněný ve věznici Attica nedaleko Buffala ve státě New York. Ačkoliv dostal doživotní trest, v průběhu čtyřiačtyřiceti let za mřížemi požádal třináctkrát v pravidelných dvouletých intervalech o propuštění. Poslední žádost, kterou poslal 7. března 2024, byla stejně jako všechny předchozí zamítnuta.

„Nemám omluvu. Bylo to kvůli touze po slávě. Byl extrémně slavný. Nezabil jsem ho proto, jakým člověkem byl. Zavraždil jsem ho proto, že byl velmi velmi velmi slavný. To je jediný důvod. A já jsem velmi velmi velmi velmi toužil po slávě, byl jsem velmi sobecký," uvedl při žádosti o propuštění Chapman v roce 2010. „Jak plynou další roky, cítím víc a víc studu. Omlouvám se za své činy,“ řekl představenstvu o osm let později. Proti propuštění vraha bojuje i manželka Johna Lennona Yoko Ono. Bojí se, že po propuštění by se v jeho hledáčku objevila ona nebo její syn, případně kdokoliv další.

Nedaleko Dakota Building, před kterou byl John Lennon zavražděn, se dnes v objektu Central Parku nachází památník Strawberry Fields věnovaný slavnému zpěvákovi. Denně u něho buskeři z celého světa hrají kultovní songy kapely Beatles a přítomní si mohou zavzpomínat na jedinečnou éru britské kapely. John Lennon tak svým způsobem zůstává nesmrtelným.

Nepolapitelná legenda Jack Rozparovač: Brutální vrah dodnes mnohé fascinuje, jak by vypadal podle umělé inteligence?

Hrůza, strach a obavy panovaly na konci devatenáctého století v Londýně. Především v chudinské čtvrti Whitechapel, kde řádil brutální vrah, jenž dostal pro své činy přezdívku Jack Rozparovač. Jeho totožnost dodnes není známá. Jeho nedotknutelnost stále fascinuje mnoho lidí. Pomocí umělé inteligence byla dokonce vytvořena tvář nepolapitelné legendy.
svetzeny.cz
Frontman Beatles john Lennon a jeho vrah Mark David Chapman
Zdroj článku