Přejít k hlavnímu obsahu

Legenda jménem Jack Rozparovač. Umělá inteligence vytvořila tvář brutálního vraha, jenž nebyl nikdy dopaden

Hrůza, strach a obavy panovaly na konci devatenáctého století v Londýně. Především v chudinské čtvrti Whitechapel, kde řádil brutální vrah, jenž dostal pro své činy přezdívku Jack Rozparovač. Jeho totožnost dodnes není známá. Jeho nedotknutelnost stále fascinuje mnoho lidí. Pomocí umělé inteligence byla dokonce vytvořena tvář nepolapitelné legendy.

Potemnělé uličky staré Anglie nahrávaly zločinům. Přepadávání a malé krádeže však byly oproti tomu, co mělo přijít s nadsázkou procházka růžovým sadem. Okolo roku 1888 se Londýn zahalil do strachu a lidé se po západu slunce báli vycházet z domu. 

Prostitutky byly jednoduché oběti

První z obětí, která je přisuzována Jacku Rozparovači, byla prostitutka Emma Smithová. Na občasná napadení ze své profese byla zvyklá, ale ze setkání se šíleným vrahem se už neprobrala. Špinavá ulice Brick Lane se jí stala po ranním návratu z ‚‚práce” osudnou. A to ještě nikdo netušil, že obětí z řad žen lehčích mravů bude přibývat.

Brutální vraždy vykucháním

Otřesné činy se staly s obrovskou brutalitou a vyšetřovatelům se naskytl ten nejhrůznější pohled v životě. Zohavená těla neměla ledvinu, dělohu nebo byly vyříznuté orgány položeny vedle oběti, avšak srdce chybělo. Nejhorší byl ale případ Mary Jane Kellyové. Jack Rozparovač, jenž dostal toto jméno podle dopisu, který napsal údajný vrah, a tak se pojmenoval, se na Mary vyřádil. Na správném místě jí nechal pouze oči a uši. Nebohá žena byla zcela znetvořena a její tělo brutálně vykucháno.

Mohlo by se vám líbit

Co dnes dělá lidská bestie Jaroslav Stodola: Sériový vrah bez emocí se při vyprávění svých hrůzných činů smál

Společně se svou manželkou spáchal Jaroslav Stodola (57) osm chladnokrevných vražd. Své zločiny oba příliš nepromýšleli, přesto jim dlouho procházely. Když za nimi spadla klec, vrah neprojevoval žádnou lítost. Naopak. Během vyprávění jedné z vražd se dokonce smál, když si vzpomněl, jak mu tělo vyklouzlo a začalo sjíždět po schodech na manželku. Z jeho bezcitnosti až mrazí…
svetzeny.cz

Jack Rozparovač nebyl nikdy dopaden

Ulice se staly nebezpečnými a podle detektivů nebyl Jack Rozparovač jediným šílencem, který v tu dobu řádil ve Whitechapelu. Vražd se v inkriminovaném období stalo jedenáct, ale nepolapitelnému padouchovi je jich připsáno pouze pět. „Londýn žije v těchto dnech v mimořádné hrůze. Neznámý zvrhlík, napůl člověk, napůl zvíře, denně uspokojuje svůj vražedný instinkt,“ psalo se tehdy v deníku The Star. Ač se vyšetřovatelé snažili sebevíc, prolezli všechna temná zákoutí, vyslechli mnoho lidí, Jack Rozparovač byl jako duch.

Legenda na každém rohu

O to více fascinuje mnoho lidí, kteří se s nadšením vydávají na Brick Lana. Na legendě samozřejmě vydělávají i místní podniky. Ulice už dávno není v chudinské čtvrti, ale jsou zde bary, restaurace a kavárny. Pokud byste si zde chtěli dát tradiční pokrm Fish and Chips, na jídelním lístku byste ho nenašli. Za to Fish and Chiper podle Jack the Ripper (Jack Rozparovač) na každém rohu. Záhadný vrah je tak stále v londýnských ulicích. Ani po více než sto třiceti lety nebyla odhalena jeho totožnost. 

Tmavovlasý fešák s vousy

Díky umělé inteligenci ale byla vytvořena Jackova tvář. Za vizáží jednoho z nejděsivějších vrahů historie stojí velký nadšenec života brutálního zločince. „Vždy mě ten případ fascinoval. Mám přehled o všech výzkumech,“ přiznal Jeff Leahy, který alespoň na chvíli vdechl zločinci život. Podle všeho měl Jack Rozparovač tmavé rozevláté vlasy, tmavé oči, vousy a velmi světlou pleť. 

Takto údajně vypadal Jack Rozparovač podle umělé inteligence

Samozřejmě jedni tomu věří a druzí to považují za naprostý nesmysl. Těžko říci, jestli takto opravdu postrach Londýna vypadal, ale pro zapálené nadšence je to zase krůček blíže k objektu jejich zájmu. 

Zdroj článku