Přejít k hlavnímu obsahu

Petra (54): Seznámení s přítelkyní mého syna mi vyrazilo dech. Bojím se, že si zkazí život. Jaký je názor psychologa?

Info ikona
Přítelkyně mého syna

Každá máma chce, aby její dítě bylo v životě šťastné. Petra není výjimkou, nicméně ji zarazilo, když si syn našel přítelkyni, která je starší než on. Čeho se obává? Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.

Tento článek byl napsán podle skutečného příběhu ze života naší čtenářky. Fotografie jsou ilustrační a jména byla změněna.

Syn Martin je hrozně hodný kluk. Píšu, kluk, i když je to už dospělý chlap, ale to víte, my mámy… naši potomci pro nás vždycky zůstanou dětmi. Je mu čerstvých dvacet let a studuje vysokou školu. O prázdninách na brigádě potkal dívku. Hned jsem tušila, že se něco děje. Byl spokojený a rozzářený. Dokonce doma víc pomáhal :)

Po nějaké době randění mně a manželovi oznámil, že by nám chtěl někoho představit. Byla jsem nervózní a také jsem pocítila trochu žárlivosti, asi jako každá máma, když má její „malý chlapeček“ první vážný vztah.

Nastal den D. Pozvala jsem je k nám domů na oběd. Linda byla hned na první pohled moc milá a sympatická. Štíhlá brunetka s jemnými rysy, velmi hezká. V průběhu rozhovoru se ale ukázalo, že zřejmě vypadá mladší, než ve skutečnosti je. Bylo mi trapné se zeptat, ale když jsme se dozvěděli, že už má po magisterském studiu a pracuje několik let v realitní kanceláři, odhadovala jsem, že už musí mít přes třicet.

Milada (38): Krutou pravdu jsem se dozvěděla na silvestrovské oslavě. Můj život se od základu změnil. Jaký je názor psychologa?

Někdy se zrada objeví jako blesk z čistého nebe. To se stalo naší čtenářce Miladě, která nám poslala námět na příběh. Vypráví o tom, jak se dozvěděla, že jí lže jeden z nejbližších. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Syn s ní odešel a vrátil se až druhý den. Nedalo mi to, musela jsem se zeptat. Nechápal, proč potřebuji vědět Lindin věk, ale s pokrčením ramen mi prozradil, že dvaatřicet. Musím se vám přiznat, že jsem mu domlouvala. Ano, nebylo to nic platné, zbytečně jsme se pohádali.

Už mu do vztahu nemluvím, ale přesto se bojím, že je Linda v úplně jiné životní fázi. Co když bude chtít dítě? Sice se těším na to, až budu babička, jenže Martin je příliš mladý. Měl by v klidu dostudovat; cestovat, až to zase bude možné; poznávat svět… ne starat se o plenky. Třeba předbíhám, ale i tak mě to trápí.


NÁZOR PSYCHOLOGA:

Milá Petro, 

rozumím Vám, také mám syna a přála bych si pro něj tu nejlepší partnerku. Háček je v tom, že naše dítě vnímá toho „ správného“ partnera jinak než my, zkušené mámy…

Syn je evidentně okouzlen ženou, která je samostatná, pro něj krásná a pravděpodobně i její myšlení a chování je jiné, než u dívek, které dosud poznal. Sílu přitažlivosti není schopna utnout ani milující máma, jejíž názory syn jinak respektuje. Je dobře, že jste situaci nakonec vyhodnotila tak, že mu do vztahu nechcete mluvit. Potřebuje vnímat, že ho respektujete, už není a nechce být malý kluk, který něco dělá špatně…Oporu a radu mu můžete poskytnout kdykoli jindy, když to bude potřeba, a nebo když sám přijde. Linda je starší, ale nemusí to být typ ženy, která se chce rychle vdát a mít dítě.

Milostný horoskop: Nechte si od hvězd poradit, jaké představy o lásce má váš protějšek

Nebylo by skvělé vědět nebo alespoň tušit, co se naší drahé polovičce honí hlavou? Získáte si ji upřímností, hraním her nebo pořádným obdivem? Hvězdy vám poradí!
svetzeny.cz

Zkuste nevytvářet možné scénáře budoucnosti syna, která není podle Vašich představ. Jen tím ztratíte čas a energii. Syn si tímto vztahem touží projít, nechte ho tedy a myslete na něj s láskou v srdci. Je tolik možností, jak to celé může probíhat, Linda ho možná časem opustí a najde si někoho jiného, syn bude mít za sebou cennou životní zkušenost. Nebo spolu budou několik let žít, syn dostuduje a začnou společně poznávat svět. A kdyby přišlo na svět dítě? Věřte, že není pro mámu nic hezčího, než když se narodí zdravé dítě jejímu synovi a partnerce, se kterou je šťastný

Mgr. Charlotte Benátská Speciální pedagožka a psychoterapeutka zaměřená na párovou komunikaci a uzdravení rodinných vazeb. Věnuje se specielně ženám v oblasti zdravého ženského sebevědomí a intimity. Je autorkou publikace Ženy, klíč ke spokojenosti je v nás. www.vztahy-komunikace.cz

Pokud jste se ocitli v situaci, se kterou se s námi chcete podělit nebo si s ní nevíte rady, napište nám na email: [email protected]

Horoskop: Takto bude vypadat váš milostný život v roce 2021

Co vás na nový rok čeká z hlediska lásky a sexu podle znamení zvěrokruhu? Velký horoskop pro rok 2021 vám odhalí budoucnost.
svetzeny.cz

Mapa tváře: Pupínky na obličeji prozradí skryté zdravotní problémy. Jejich přehlížení vás mohou stát zdraví

Naše kůže je odrazem naší duše! Díky této kartě o akné zjistíte, co o vašem zdraví říkají pupínky v různých částech obličeje.
svetzeny.cz