Přejít k hlavnímu obsahu

Eva (27): Partner za mnou přišel s nezvyklým návrhem, který ve mně vyvolal komplex. Přesto o něm přemýšlím. Jaká je rada psychologa?

Partner Evě (27) naznačil, že by měla jít na plastickou operaci. Ona sama přitom do té doby žádný problém se svým tělem neměla. Přečtěte si, jak je snadné v někom vyvolat komplex a co na to odborník. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.

Tento článek byl napsán podle skutečného příběhu ze života naší čtenářky. Fotografie jsou ilustrační a jména byla změněna.

Od puberty o sebe hodně pečuji. Pro svůj dobrý pocit i pro partnera, abych se mu líbila. Nepřeháním to tak, že bych chodila spát nalíčená, ale ve vytahaných teplákách mě prostě neuvidíte. Pravidelně cvičím. Teď, když jsou fitka zavřená, si platím on-line lekce jógy a formování těla. Mám tedy pevnou a hezkou postavu. 

Jen prsa mi nebyla dána do vínku. Stěží bych mohla říct, že jde o dvojky. Pravda je, že si vybírám prádlo, které umí zázraky, ale komplexem jsem nikdy netrpěla. I proto mě překvapilo, když mi přítel navrhl, zda nechci jít na plastiku. Prý bych měla dokonalé proporce postavy, které teď prostě „něco chybí“. Nejdřív jsem se urazila. Bylo mi líto, že se mu nelíbím taková, jaká jsem. Jenže pak jsem se párkrát podívala do zrcadla a uznala, že by to určitě nevypadalo špatně. Najednou nejsem vůbec spokojená a komplex je na světě.

Monika (25): Kývla jsem na něco, čeho lituji. Neodolala jsem atmosféře a teď jsem v pasti. Jaká je rada psychologa?

Občas si umíme život pěkně zkomplikovat. Jako Monika S. (25), která chtěla rozchod, ale souhlasila se svatbou. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Nakonec o operaci uvažuju

Takže jsem opravdu začala přemýšlet, že bych na zvětšení prsou šla. Ale bojím se. Je to operace s velkým zásahem do těla. A i když si nemyslím, že by tohle bylo rozhodující v našem vztahu, tak bych přece jen ráda udělala radost partnerovi a vypadala zase o trochu lépe.

Možná je za tím moje touha po dokonalosti. Vyrůstala jsem vedle o necelé dva roky mladší sestry, která byla daleko krásnější. Jednou naše teta dokonce prohlásila „Evča je hezké děvče, ale Lenka… to bude modelka.“ Spolužáci se mnou chtěli kamarádit, abych jim představila sestru, kamarádky mě s ní porovnávaly. 

Ráda bych se zeptala na názor odborníka. Vím, že jsou daleko horší starosti, ale mě to prostě trápí a nevím, co mám dělat.

Svůj příběh do redakce zaslala Eva I.

NÁZOR PSYCHOLOGA:

Dobrý den, Evo,

že chcete vypadat krásně a mít dobrý pocit, je pochopitelné. Že na své postavě pracujete, je rovněž ocenění hodné. Vždy mne nicméně rozesmutní, když žena svou krásu a pomyslnou hodnotu vnímá na základě toho, jak ji vidí ti druzí…Pokud se žena subjektivně trápí bez ohledu na to, co na to okolí a je si jistá, že by jí nějaké zlepšení na obličeje nebo na těle zvedlo sebevědomí, pak se nedá nic namítat. Měla by to ale udělat kvůli sobě a i samotný impuls k zákroku by měl vzejít v případě, že jde estetický zákrok, od ní samotné

Hanka (30): Od malička trápím sama sebe. Chtěla bych mít rodinu ale má to jeden háček. Jaká je rada psychologa?

Seznámit se s někým není snadné. Zvláště pro introverta. Své o tom ví třicetiletá Hanka, která touží po rodině, ale nemůže si najít partnera. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Píšete, že jste byla smutná z toho, že se příteli nelíbíte taková, jaká jste. Dokonce od něj zaznělo, že k dokonalé postavě Vám něco chybí. Tím se citelně dotknul citlivého místa, které si s sebou nesete z minulosti, kdy jste byla srovnávána se sestrou. Věřím, že Vás muselo stát hodně sil se s tím vyrovnat, postavit se sama za sebe a být si vědoma svých předností, na kterých jste ještě pracovala. 

Vaši přitažlivost nepředstavují prsa a už vůbec jejich „ideální“ velikost. Je to Vaše vlastní vědomí (sebevědomí), které nějak na druhé působí na základě toho, jak smýšlíte, mluvíte a jak se chováte. Možná se budete divit, ale muži se velmi cení přirozenosti u žen, i když se samozřejmě rádi pokochají pohledem na to, co je upravené, naaranžované nebo i vyzývavé. 

Milá Evo, protože si nejste jista a máte obavy, ještě bych počkala. Zaměřte se na vše, co Vás dělá spokojenou a optimistickou. Touhu udělat radost partnerovi nestavte před tu svou.  S kritickými připomínkami, kterými Vás kdokoli znejišťuje a sráží, se lze vypořádat, je to otázka osobního rozvoje, postaveném na sebepřijetí. Váš životní partner by měl být tím, který Vás přijímá bez výhrad takovou, jaká jste…


Mgr. Charlotte Benátská Speciální pedagožka a psychoterapeutka zaměřená na párovou komunikaci a uzdravení rodinných vazeb. Věnuje se specielně ženám v oblasti zdravého ženského sebevědomí a intimity. Je autorkou publikace Ženy, klíč ke spokojenosti je v nás. www.vztahy-komunikace.cz

Pokud jste se ocitli v situaci, se kterou se s námi chcete podělit nebo si s ní nevíte rady, napište nám na email: [email protected]

Žlutá hvězda je symbolem utrpení a smrti. Co znamenala pro ty, kteří ji museli nosit?

Onemocnění covid-19 pro každého z nás znamená životní změnu. Pro někoho větší, pro jiného menší, nicméně dopadá na všechny. Boj s ním není snadný a přináší řadu omezení. Před pár dny vzbudila pozornost událost, kdy si protestující proti vládním koronavirovým opatřením připnuli žlutou hvězdu s nápisem Neočkovaný. Pojďme se však podívat na to, co se skutečně dělo v době, kdy si Židé museli na oděv našít žlutou židovskou hvězdu.
svetzeny.cz

Infarkt a mrtvice patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. Poznejte první příznaky včas

I když v posledních letech počet úmrtí na infarkt myokardu, nebo cévní mozkovou příhodu, laicky mrtvici, významně klesl, stále jsou ve statistikách na horních příčkách a neměli bychom je rozhodně podceňovat.
svetzeny.cz