Přejít k hlavnímu obsahu

Dětské hvězdy, které jsme za socialismu milovali: Kam osud zavál Mařenku z Arabely či Vaška z Jak vytrhnout velrybě stoličku?

Každý z nás má filmy a seriály, které nás nostalgicky vrací zpět do dětství. Určitě si vzpomínáte na Arabelu, Lucii, postrach ulice či Chobotnice z II. patra a další. K těmto filmům a seriálům neodmyslitelně patří také dětské herecké ikony. Kam je osud zavál?

Žaneta Fuchsová aneb Lucie, postrach ulice

Bývalá herecká hvězda se do paměti diváků zapsala jako pihovatá, roztomile rošťácká dívka v pohádkových komediích, kde prožívala různá dobrodružství s kouzelnými plastelínovými postavičkami v Chobitnicích z II. patra. Nepochybně si ji taky pamatujete jako Lucii, postrach ulice. Jako malé dítě, byla otcem přihlášena na konkurz do dětského filmu Kočičí princ. Tehdy jí bylo pouhých pět let. Díky svému okouzlujícímu charakteru dostala hlavní roli, a tím začala svou deset let trvající hereckou kariéru.

Původně chtěla studovat zdravotní školu, ale svůj záměr přehodnotila a přihlásila se na Státní konzervatoř. Bohužel nebyla přijata, prý kvůli nedostatku talentu. Proto se rozhodla studovat střední ekonomickou školu. Po jejím absolvování nastoupila jako sekretářka v hudebním nakladatelství Carmen, kde pracovala na různých pozicích. Vyzkoušela si i práci v castingové agentuře a nakonec se stala asistentkou režie a pomocnou režisérkou v různých televizních produkcích. Její jedinou a zároveň poslední rolí v dospělosti byla role sekretářky v seriálu Rodinná pouta.

Kudrnáč Stanislav Aubrecht z Vesničko má středisková: Co dělá 40 let od natočení komedie?

Kdo by si nepamatoval na zamilovaného Jardu Pávka, kterak se natřásá před pohlednou učitelkou a na adresu svého soka v lásce pronáší, že je dacan. Stanislava Aubrechta (57) role žárlivého kudrnáče proslavila. Mimo uměleckého nadání je herec také šikovným producentem a podnikatelem.
svetzeny.cz

Milan Šimáček z Chobotnicí z II. patra

Hereckého kolegu Žanety Fuchsové ze seriálu Chobotnice z II. patra si jistě pamatujete. Zahrál si i v oblíbeném seriálu My všichni školou povinní. Jako herec pak ještě participoval ve filmu Útěk ze seriálu z roku 1989 a jeho poslední herecká role přišla v seriálu Dobrodružství kriminalistiky. Dál už se herectví nevěnoval. A proč? Stejně, jako Fuchsovou, i Šimáčka odmítli přijmout na konzervatoř, a to ze stejného důvodu jako jeho kolegyni. Šimáček se proto vyučil automechanikem a za svůj život vystřídal několik povolání v různých sektorech, včetně informačních technologií.

Veronika Týblová alias Mařenka z Arabely

Jedna z mnoha dětských hvězd, které začaly a ukončily svou hereckou kariéru v mladém věku. Při hledání vhodné herečky pro hlavní roli ve filmu Kočičí princ se Veronika setkala na castingu se svou hereckou kolegyní Žanetou Fuchsovou, která nakonec získala hlavní roli. Veronika si v tomto filmu zahrála malou roli Míši. Její nejvýraznější rolí se stala postava Mařenky v seriálu Arabela, kde spolu s Ondřejem Kepkou hráli hlavní dětské postavy. V osmdesátých letech následoval německý seriál Kousek nebe a další pohádky. Její herecká kariéra skončila, když odmítla účinkovat v politických filmech. Týblová absolvovala gymnázium a pedagogickou školu. V současné době působí jako učitelka na základní škole v Praze. Svou poslední roli si zahrála v roce 2001 v seriálu O ztracené lásce.

Princ a Večernice po 45 letech: Jak dnes vypadá princ Velen a jeho sestřičky. Zub času se podepsal na každém, Velen si zamiloval sociální sítě

Pohádka Princ a Večernice se i po 45 letech řadí mezi ty nejoblíbenější. Pojďme si společně připomenout prince Velena, jeho tři sestry Helenku, Elenku a Lenku a krásnou Večernici. Jak dnes vypadají a co dělají? Bohužel, ne všichni jsou stále mezi námi.
svetzeny.cz

Michael Hofbauer, herec každým coulem

Michael Hofbauer se v hereckých rolích začal objevovat již v 9 letech. Už jako dítě nasbíral hodně hereckých zkušeností, ale kvůli časové vytíženosti nepřemýšlel nad tím, že by šel na konzervatoř. Místo toho se vyučil prodavačem. V 80. letech ale začal pracovat jako osvětlovač v divadle na Vinohradech, kde si tu a tam zahrál i v pár představeních. Diváci jej mohli zaznamenat i v nekonečném seriálu Ulice. Nicméně, v této době začal mít vážné zdravotní problémy, kterým ale zpočátku nevěnoval moc pozornosti. Na krku mu začal růst zhoubný nádor, o kterém si Hofbauer myslel, že je to nějaký neškodný tukový výrůstek. A ačkoliv si to herec nepřipouštěl, jeho zdravotní stav byl velmi vážný. Zemřel v roce 2013, pouhé čtyři dny po svých 49. narozeninách.

Tomáš Holý aneb všemi oblíbený Vašek

Letos tomu bylo již 33 let od chvíle, kdy vyhasnul život tohoto legendárního dětského herce. Tomáš Holý, který si získal pozornost již v první miniroli ve filmu Marečku, podejte mi pero!, a následně si zahrál jako podnikavý Vašek ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny, se v dospělosti herectví věnovat nechtěl. I přes velkou oblibu, kterou si jako Vašek u diváků získal, se rozhodl jít jiným směrem. Byl studentem právnické fakulty a měl před sebou celý život. Ten však skončil tragicky při autonehodě, kdy mu bylo pouhých 21 let. Při jízdě autem nedokázal zvládnout ostrou zatáčku a čelně narazil do stromu. Jeho zranění byla bohužel příliš vážná, a cestou do nemocnice podlehl vnitřnímu krvácení.

Připomeňte si dětské herce, které jsme za socialismu milovali
Zdroj článku