Přejít k hlavnímu obsahu

Nevyhazujte slupky z mandarinek: Mají mnoho dalších využití nejen v kuchyni

Mnoho lidí má mandarinky spojené s adventním obdobím, kdy jsou mandarinky v obchodech nejlevnější a jsou často součástí ovocných košů domácností, nebo se přidávají dětem do mikulášské nadílky. Tyto lahodné plody jsou zdrojem vitamínu C a posilují imunitu. Většina lidí však sní pouze plod a slupku vyhodí, což je velká chyba. I slupka z mandarinky totiž může mít své využití.

Mandarinky neodmyslitelně patří k Vánocům

V období Vánoc se mandarinky stávají nezbytnou součástí každého jídelníčku, a to z několika důvodů. Jejich osvěžující aroma přináší okamžitou vánoční atmosféru do vašeho domova a kromě toho jsou mandarinky přirozeným zdrojem vitamínu C, což je v této chladné sezóně obzvlášť důležité pro posílení imunitního systému. Mandarinky jsou také oblíbené díky své praktičnosti. Jednoduše si je hodíte do tašky jako malou svačinku, kterou si můžete oloupat kdekoliv a kdykoliv. Většina lidí pak slupku vezme a vyhodí, ale to je velká škoda. Stejně jako například u banánů či jablek i slupka z mandarinky obsahuje mnoho cenných živin, které je škoda házet do koše. Kůra se sice nejí, pokud tedy nejde o chemicky neošetřené kousky, které můžete použít stejně jako pomerančovou kůru, ale lze z ní vyrobit užitečné pomůcky.

Mandarinky mají slibné zdravotní přínosy

Mandarinky jsou nízkokalorické ovoce, které je bohaté na antioxidanty a vitamíny. Jedna malá mandarinka obsahuje až 5% denní potřeby vlákniny. Doktor Achanta Krishna Swaroop uvádí, že mandarinky mohou také snižovat hladinu cholesterolu. Podle něj mohou mít mandarinky protirakovinný účinek, zabraňují poškození buněk věkem a také posilují imunitu. Obsahují také flavonoidy, draslík, vitamíny B komplex a vitamín A.

O hubnutí u žen rozhoduje snídaně: Toto je podle odborníka na výživu nejlepší čas na snídani

Známe to asi všichni, ráno vylezeme z postele na poslední chvíli a na snídani už nezbývá žádný čas. A pokud ano, rychle do sebe něco naházíme a běžíme za denními povinnostmi. Jenže snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, a není radno ji zanedbávat. Víte, v jakou hodinu je nejlepší snídat?
svetzeny.cz

Potpourri se slupkami z mandarinek nádherně provoní váš domov

Potpourri je směs sušených květů, bylin, koření, dřeva a dalších aromatických látek, které slouží k provonění vašeho domova. Sušené kůry z citrusů jsou přitom nezbytnou součástí. Pokud si chcete potpourri vyrobit doma, nasušte slupky z mandarinek a přidejte k nim třeba hřebíček a skořici. Pokud máte, použijte i dřevěné hobliny, sušené růže či levandule a pár kapek éterického oleje. Na internetu je celá řada návodů na potpourri a vždy doma naleznete dostatek surovin pro jeho přípravu, jelikož je jeho příprava velmi variabilní. Vůně mandarinkových slupek navíc dokáže neutralizovat nepříjemné pachy.

Zatočte s nedokonalostmi pleti díky mandarinkové kůře

Slupky z mandarinek obsahují antibakteriální a protizánětlivé složky, které pomáhají v boji proti nedokonalostem pleti. Jednoduše namasírujte postižená místa vnitřní bílou stranou slupky. Můžete si také vyrobit domácí pleťovou masku. Ještě před oloupáním mandarinku důkladně opláchněte. Poté kůru z mandarinky ostrouhejte. Pokud už máte mandarinku oloupanou, slupky jednoduše rozmixujte. Poté přidejte med, aby maska měla táhlou konzistenci, a masku naneste na pleť. Nechte působit 5-10 minut a poté obličej důkladně opláchněte.

Vyrobte si lahodný čaj, který vám pomůže relaxovat

Pokud máte mandarinky, jejichž kůra není chemicky ošetřena, můžete je použít i pro přípravu lahodného relaxačního čaje, který dodá vašemu tělu cenné živiny. Pro přípravu čaje jednoduše spařte zbylé slupky z mandarinky horkou, ale nikoliv vroucí vodou a nechte 10-15 minut louhovat v zakryté nádobě. Čaj můžete dochutit medem a skořicí, které mu dodají tu pravou vánoční vůni a chuť.

Nejúčinnější dieta na světě pro dlouhověkost: Vědci identifikovali optimální stravu

Najít optimální dietu je téměř nadlidský úkol, jelikož každý člověk je zcela individuální a jeho tělo má své vlastní potřeby. Přesto lze však svoji dietu upravit na základě poznatků, které přinesli vědci zabývající se zdravou stravou. Zjistěte, jakou dietu shledali jako nejúčinnější, co se týče dlouhověkosti.
svetzeny.cz
Zdroj článku