Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zbavit tuku na břiše po 50? Jde to i bez posilování a hladovění

Tuk se usazuje na celém těle, některé partie jsou k tomu ale náchylnější. U žen, zejména s přibývajícím věkem, se problematickou oblastí stává zejména pas, bříško a boky. Jak předejít pneumatice kolem pasu? A proč ji nevnímat jen jako problém estetický?

Změřte se v pase

Nemáte-li v pase pověstných šedesát centimetrů, nemusíte hned plašit. Ideální míry nemá ani leckterá modelka. Kontrolní měření si přesto provést můžete. Obvod pasu by u žen neměl přesahovat 80 centimetrů, cokoli nad 88 centimetrů už s sebou nese riziko zdravotních problémů. U mužů je doporučené vejít se do 94 centimetrů. Měřte se samozřejmě bez oblečení, zhruba v polovině mezi posledním žebrem a horní linií pánve. Pro ženy je ideální měřit se dva až tři dny po odeznění menstruace, vlivem cyklu může totiž vaše tělo zadržovat nadbytečnou vodu.

Jak zhubnout po 50: Jak na to, aby tuk zmizel a svaly zůstaly. Nejde jen o cvičení

S přibývajícími roky je hubnutí čím dál složitější. A ne, není to jen klišé nebo výmluvy. Důvodem je kombinace životního stylu a fyziologických faktorů, které dohromady způsobují, že shození několika kilogramů je obtížnější než v 35 nebo 40 letech. Na druhou stranu, víme, že když se chce, všechno jde. Takže konec výmluv, každé kilo dole se počítá.
svetzeny.cz

Pokud je o tuk na břiše, roli hrají hormony

Ženy mají obecně častěji tendenci k usazování tuku právě na břiše. Ta navíc narůstá s věkem, hlavně s příchodem menopauzy. Také každé prodělané těhotenství má na tvar břicha vliv, povolené svalstvo a rozestup břišní stěny může mít na svědomí vypouklý tvar i nelichotivý převis bříška, a to i u jinak štíhlých žen.

Jak žijete, tak tloustnete

Jak moc a kde nejvíc se vám bude usazovat tuk, ovlivňuje kromě genetické výbavy a hormonálních pochodů v těle také váš životní styl. Kouříte? Pijete alkohol? Dopřáváte si často mastný fast food nebo cukrovinky? Trávíte většinu dne v sedě, stresujete se, nejíte pravidelně? Tohle vše má na vaši postavu vliv a změníte to mnohem snáz, než genetické dispozice.

 

"Potila jsem se a byla neustále naštvaná". Tři ženy prozrazují své zkušenosti s přechodem

Menopauza s sebou přináší mnoho různých příznaků, které můžete pocítit v plné síle, ale také ne. U každého je to velmi individuální a každá žena se s tím vypořádá jinak. Je to podobné jako s těhotenstvím, příznaky a symptomy jsou jiné u každé ženy. Některá toto období zvládne s lehkostí, jinou umí pěkně potrápit. Hrozíte se přechodu a přemýšlíte, jak jej zvládnout? Přinášíme příběhy tří žen, které se podělily o své zkušenosti s menopauzou.
svetzeny.cz

Místo sklapovaček nordic walking

Možná vás napadlo, že pokud chcete zhubnout hlavně na břiše, budete prostě cvičit jen cviky zaměřené právě na tyto partie. Bohužel tělo tahle nefunguje. Místo dělání leh sedů a sklapovaček do úmoru se zaměřte na pohyb, při kterém pracuje celé tělo. Běh, svižná chůze s nordic walking, bruslení, chůze do schodů či skákání přes švihadlo pomáhají postavu formovat a pálit efektivně kalorie, čímž předchází ukládání zbytečných tuků. Zaměřte se na pohyb, který vám pomůže získat víc svalů, zrychlí metabolismus a který je přínosný i pro správné držení těla. To je totiž rovněž nezbytné proti ochabování břišních i zádových svalů.

V jídelníčku hledejte to dobré

Co se týče jídla, zapomeňte na omezující diety, ale i výčitky z každé kostičky čokolády. Spíše se zaměřte na pravidelnost ve stravě a také to, aby vám nechyběla ani jedna ze základních složek, tedy sacharidy, zdravé tuky a bílkoviny. To je nejlepší způsob, jak předcházet nadměrnému ukládání tuků i záchvatům hladu.

 

Nejzdravější dieta na světě: Podporuje ji i Světová zdravotnická organizace. Vhodná je hlavně pro ženy nad 50

Ženy ze severní Evropy vynikají éterickým vzhledem, alabastrovou pletí a říká se o nich, že jsou zdravé jako ryby. A právě díky stravě, jejímž základem jsou dary moře, je inspirována tak zvaná severská dieta, kterou podporuje i Světová zdravotnická organizace. V čem spočívá její úspěch a lze ji vůbec aplikovat do životosprávy ve středoevropském stylu? Vyzkoušejte ji také a uvidíte, že zanedlouho budete štíhlá a fit stejně, jako Seveřanky.
svetzeny.cz

Zkuste vařit moderněji a hledat i pestré zdroje základních živin. Vybírejte si "skutečné jídlo", což znamená dát přednost čerstvým potravinám před těmi průmyslově zpracovanými. Sacharidy čerpejte namísto z knedlíků a rohlíků raději z ovesných vloček, cizrny nebo quinoy. Bílkoviny si dopřejte v libovém mase, kysaných mléčných výrobcích a luštěninách. Zdrojem zdravých tuků jsou ryby, ořechová másla, avokádo nebo semínka. Nezapomínejte na dostatek tekutin, voda a čaje jsou ideální volbou, a také zdroje vlákniny, především zeleninu a ovoce.

Tuk na břiše, který není vidět, škodí nejvíc

Při pohledu do zrcadla vás nejspíš víc trápí podkožní tuk, který vám boulí bříško a boky. Ze zdravotního hlediska je ale mnohem nebezpečnější tzv. viscerální tuk, který vystýlá břišní dutinu a obaluje zde uložené orgány. Tím znesnadňuje jejich funkci a může být dokonce nezanedbatelným faktorem při rozvoji cukrovky či srdečně-cévních onemocnění. Právě pestrý a zdravý jídelníček a každodenní přirozený pohyb jsou nejlepším způsobem, jak proti němu zabojovat. Pokud se vám povede omezit alkohol a kouření, vyvarovat se přemíry stresu a naučíte se relaxovat a pravidelně spát, máte body k dobru navíc.

TEXT: Michaela Trochová

Zdroj článku