Přejít k hlavnímu obsahu

KVÍZ: Jak dobře znáte vánoční tradice a pověry? Testem bez chyby neprojdete!

Info ikona
Ilustrace Josefa Lady

Vánoce se pojí nejen s klidem, rodinnou pohodou a dárky, ale také s tradicemi a nejrůznějšími zvyky a pověrami. Někteří lidé je drží, jiní nikoliv. Otestujte své znalosti v zábavném vánočním kvízu a zjistěte, kolik toho o klasických vánočních tradicích, pověrách a zvycích víte.

Pro někoho jsou vánoční tradice, pověry a zvyky jen nějakým přežitkem z minulosti, jiní si bez nich neumí Vánoce představit. A protože mají  dlouholetou historii, je přirozené, že se v průběhu let tak trochu inovovaly. Navíc se velmi často stává, že si lidé tradice a zvyky přizpůsobují podle toho, jak chtějí. Pojďme si společně připomenout některé z nich.

Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte se v zábavném kvízu! Zvládnou ho jen opravdoví znalci

svetzeny.cz

Rybí šupina pod talířem

Během štědrovečerní večeře dávají lidé pod talíře rybí šupiny s nadějí, že následující rok přinese dostatek peněz a hojnosti. Tato tradice původně souvisela s bohatou úrodou a sklizní. Schovejte si kapří šupinku a umístěte ji do peněženky tam, kam dáváte mince, aby vám svým kouzlem pomohla k tomu, aby se vám peníze nerozkutálely.

Krájení jablka

Pokud jste zvědaví a rádi nahlédnete do budoucnosti, je pro vás tato tradice jako ulitá. Před dávnými časy rozkrajovali jablka dokonce i naši předkové aby zjistili, co je následující rok čeká a nemine. Po štědrovečerní večeři vezměte jablko a rozkrojte ho kolmo ke stopce. Pokud má jádřinec rozkrojeného jablka tvar hvězdy, věří se, že se všichni přítomní sejdou opět příští rok ve zdraví. Jestliže má jádřinec tvar kříže, znamená to, že v příštím roce přijde nemoc či smrt.

Anketa: Hlasujte a vyberte tu nejkrásnější princeznu z českých pohádek. Která z nich je podle vás nejhezčí?

svetzeny.cz

Lití olova

Snad každému se vybaví scéna z filmu Pelíšky, kdy pan Kraus vylije olovo a z něj pak větší, že „Dává Bolševikovi rok, maximálně dva”. Rozžhavené olovo se nalije do nádoby s vodou a z odlitku, který vznikne, věští dotyčný budoucnost. Sady na lití olova dnes můžete pohodlně zakoupit téměř kdekoliv, a tak si i vy můžete zkusit vyvěštit budoucnost.

Pouštění lodiček

Pouštění lodiček ze skořápek z vlašských ořechů se zapálenou svíčkou patří mezi jednu z nejoblíbenějších vánočních tradic. Podle té je možné předpovědět naši budoucnost nebo získat odpovědi na otázky, které nás zajímají. V každém případě je nutné, aby každý, kdo si přeje věštit budoucnost, sám vytvořil malou loďku a sám ji položil na hladinu vody. Podle chování lodičky se pak dá určit, co každého člověka čeká.

Kromě tradic a zvyků jsou známé také vánoční pověry. Jedna říká, že by u štědrovečerní tabule nikdy neměl sedět lichý počet hostů. Nemá se věšet prádlo, zametat a dokonce si člověk nemá ani od nikoho nic půjčovat!

Tradic, zvyků a pověr je ovšem mnohem více. Některé jsou známé, jiné méně. Jak dobře znáte vánoční tradice vy?

Otestujte se v zábavném kvízu!

Zdroj článku