Přejít k hlavnímu obsahu

Studie odhalily šest znaků, že jste chytřejší než ostatní. Máte některé z nich?

Chytří lidé často podceňují výkon svého mozku a leckdy jsou tak mile překvapeni vysokými hodnotami v IQ testech. Existuje však i jiný způsob, jak zjistit, zda jste chytřejší než ostatní. Nadprůměrně inteligentní lidé totiž vykazují určité znaky či vlastnosti, podle kterých je můžete poznat. Máte je také?

1. Podle studie se nadprůměrně inteligentní lidé naučili číst dříve

V roce 2014 proběhla ve Spojeném království studie provedená na 2000 párů identických dvojčat ve věku od 7 do 16 let. Autoři studie přišli na to, že sourozenci, kteří se naučili dříve číst, měli v testech kognitivních schopností vyšší skóre. Čtení ve velmi brzkém věku navíc zvyšuje verbální i neverbální schopnosti.

2. Inteligentní lidé bývají často úzkostliví

Děláte si velké starosti i s malými věcmi? Pak možná patříte mezi nadprůměrně inteligentní osoby. V roce 2015 proběhla studie, ve které odpovídalo 126 studentů, jak často pociťují obavy. Také měli uvést, jak často nad svými obavami přemítají, nebo uvést situace, které je rozrušují. Výsledky ukázaly, že lidé, kteří měli tendenci se hodně bát a neustále si dělat starosti, měli vyšší skóre v měření verbální inteligence než ti, kteří byli bezstarostní. U nadprůměrně inteligentních jedinců je prý také vyšší pravděpodobnost, že jim bude diagnostikována úzkost, deprese, ADHD, autismus nebo různé poruchy osobnosti.

3. Nadprůměrně inteligentní lidé mají kolem sebe nepořádek

Pokud jste si mysleli, že inteligence jde ruku v ruce s organizací, pak jste na omylu. Studie z roku 2013 odhalila, že práce v nepořádném prostředí podporuje kreativitu. A další studie z University of Groningen v Nizozemsku z roku 2015 pak zjistila, že nepořádek vede lidi k tomu, aby se více zaměřili na svůj cíl. Někdy může být nepořádek kolem nadprůměrně inteligentních lidí způsoben i tím, že jsou hluboce ponořeni do svých projektů, zájmů nebo myšlenek a nemají tolik času na udržování uspořádání svého okolí.

Kvíz: Dokážete odpovědět na zeměpisné otázky ze základní školy? Testem by měl projít každý

Vzpomínáte si ještě na různá fakta a zajímavosti o světě z doby, kdy jste seděli ve školní lavici? Jak jste na tom s informacemi o České Republice? Máte stále aktuální povědomí o zemi, kde žijete? Zjistěte, zda dokážete zvládnout tento zeměpisný kvíz, aniž byste použili internet nebo mapu.
svetzeny.cz

4. Ponocování je doménou nadprůměrně inteligentních lidí

Ve studii z roku 2009 bylo zjištěno, že jedinci s vyšším IQ mají tendenci ponocovat a zůstávat vzhůru dlouho do noci, a to jak o víkendech, tak i v pracovnách dnech. Lidé, kteří chodí později spát, prý také mají větší pravděpodobnost, že vyvinou originální a kreativní řešení problémů.

5. Hudební lekce mohou zvýšit inteligenci

Existuje několik studií a důkazů naznačujících, že hudební výuka může mít pozitivní vliv na kognitivní schopnosti a inteligenci. Pokud jste se v dětství učili na nějaký hudební nástroj, pak máte větší šanci na vyšší IQ, jelikož hudba pomáhá rozvíjet dětskou mysl. Ve studii z roku 2018 bylo zjištěno, že děti, které navštěvovaly hudební lekce, měly lepší výsledky v inteligenčních testech, než ostatní jejich vrstevníci. U čtyř až šestiletých dětí se přitom může inteligence zvýšit již po pouhém měsíci hudebních lekcí.

6. Vysoce inteligentní jedinci někdy zkusili rekreační drogu nebo nadužívali alkohol

Podle studie z roku 2012, která byla ve Spojeném království provedena na více než 6000 lidí narozených v roce 1958, existuje souvislost s vysokým IQ a užíváním nelegálních drog a nadužívání alkoholu. Vysoké dětské IQ totiž podle studie může v dospělosti podnítit potenciálně škodlivé jednání, jako je právě třeba užívání drog nebo nadměrná konzumace alkoholu.

Test z českého jazyka: Na tyto chytáky z pravopisu a gramatiky většina Čechů naletí!

Čeština je bohatý a nádherný jazyk, který však pro cizince představuje velkou výzvu. I ti, kteří se narodili a vyrostli v českém prostředí, se někdy setkávají s problémy. Pokud si chcete zkontrolovat své schopnosti, tento test je určen právě pro vás. Uvidíte, jak dobře znáte svůj rodný jazyk a co byste v pravopise a gramatice mohli zlepšit.
svetzeny.cz
Zdroj článku