Přejít k hlavnímu obsahu

První dáma Moulin Rouge: Jak se z úspěšné tanečnice stala obtloustlá alkoholička s depresí

V počátcích slavného kabaretu nebylo známějšího jména než La Goulue. Charismatická dáma pravým jménem Louise Weber (†62) byla v Moulin Rouge jako zjevení. Nikdo z ostatních tanečnic nedokázal vykopnout nohu nad hlavu a všichni muži ji milovali. Nakonec skončila jako obtloustlá alkoholička s depresí.

Vášeň pro tanec projevovala Louise už jako mladá dívka. Vzhledem k tomu, že pomáhala své mamince v prádelně, vždy si vypůjčila šaty některé ze zákaznic a tajně se vyplížila ven. Nejdříve tančila v malých klubech, ale pak přišla životní nabídka.

Umění vysokého výkopu

Brzy se o talentu šikovné slečny rozkřiklo po celé Paříži. Díky svému charisma si vysloužila početnou fanouškovskou základnu a především vstupenku do Moulin Rouge. O jejím tanečním vystoupení ve slavném kabaretu hlásaly plakáty na každém rohu. Toho večera byl Červený mlýn narvaný k prasknutí. Na šikovnou La Goulue se samozřejmě nejvíce těšili pánové. Žádná z jejích kolegyň neuměla vykopnout nohy při kankánu tak vysoko. Louise při svém výkopu zvládla ještě špičkou nohy shodit klobouk z hlavy. 

Zrodila se královna Moulin Rouge

Když k tomu Louise přidala ‚‚nenápadné” nahlédnutí pod sukni a pánové spatřili srdíčko na jejích kalhotkách, nebylo o královně Moulin Rouge pochyb. Svou přezdívku La Goulue, jež v překladu znamená žrout, získala ze svého zvyku upíjet během tance návštěvníkům drinky. Pohledná dívka zamotala hlavu nejednomu muži a studem rozhodně netrpěla. ‚‚Stala se synonymem nočního klubu a všichni ji chtěli vidět. Po právu byla královnou Moulin Rouge,” psávalo se o vycházející hvězdě. Když jednoho dne potkala malíře Pierra-Augusta Renoira začala si přivydělávat také jako modelka pro další umělce. Za svůj život nafotila mnoho nahých fotek a stala se předlohou pro malíře z Montmartru. 

Osud exotické tanečnice a nejslavnější špionky Mata Hari. Před popravou si odmítla nechat zavázat oči

Posledních 100 let byla Mata Hari uctívána jako symbol femme fatale – svůdná, okouzlující exotická tanečnice, která se během první světové války stala špionkou a špehovala Němce. Uchvátila představy lidí po celém světě ještě dlouho poté, co byla roku 1917 popravena.
svetzeny.cz

La Goulue rozjela vlastní show

Vyšvihla se mezi ty nejlepší tanečnice a kdykoliv měla představení, bylo to zárukou natřískaného kabaretu. Jak už to ale bývá, sláva začala La Goulue stoupat do hlavy. Dokonce se poprala na mostě s jinou tanečnicí. Na poslední chvíli ji zachytil náhodný chodec, jinak by z mostu spadla. To bylo pro Louise poslední kapkou a rozhodla se dát svým chlebodárcům vale. Rozjela vlastní show, se kterou jezdila po celé zemi, ale úspěch nebyl takový, jaký očekávala. Fanoušci sice byli ochotni zaplatit za lístek, ale všichni se do menších prostorů, než bylo Moulin Rouge, nevešli. 

Z tanečnice se stala obézní alkoholička

Neúspěch srazil La Goulue na kolena a svůj žal začala utápět v alkoholu. Trpěla depresemi a všechny vydělané peníze do puntíku rozfofrovala. Po návratu na Montmartre si vydělávala prodejem cigaret nebo květin. Těžko by někdo v oteklé, obtloustlé dámě z rohu ulice hledal kdysi krásnou tanečnici. Pokud ji přece jen někdo poznal, byl v šoku, co se sebou bývalá první dáma Moulin Rouge dokázala udělat. 

La Goulue byla častým námětem malířů a fotografů
Zdroj článku