Přejít k hlavnímu obsahu

Idol srdcí z 90. let je už 44 let ženatý: Jak dnes vypadá a co dělá pohledný doktor z Nemocnice Chicago Hope

Seriál Nemocnice Chicago Hope byl počátkem devadesátých let prvním seriálem z nemocničního prostředí, který si rázem získal popularitu. V prvních dvou řadách zářil charismatický kardiochirurg Jeffrey Geiger, kterého ztvárnil americký herec Mandy Patinkin. Do povědomí vešel i díky roli detektiva Jasona Gideona v seriálu Myšlenky zločince. Co dnes dělá a jak vypadá herec, který si získal srdce mnoha divaček?

Mandela Bruce „Mandy“ Patinkina (71) sice známe především díky jeho seriálovým rolím, ale ztvárnil i řadu postav ve filmech a na divadle. Kromě toho je také výborným zpěvákem, muzikantem a komikem. Doposud hrál ve více než třech desítkách filmů a dvou desítkách televizních seriálů.

Kardiochirurg z Nemocnice Chicago Hope

Brilantní, ale také poměrně svérázný a neomalený kardiochirurg Jeffrey Geiger si získal srdce diváků a divaček od prvních dílů seriálu, který se u nás začal vysílat v roce 1994. Vedle konkurenční Pohotovosti šlo o jeden z prvních dramatických seriálů, které se odehrávají v nemocničním prostředí.

Do role kardiochirurga s komplikovanou povahou se Patinkin vcítil dokonale. Dokonce mohl jejím prostřednictvím předvést i svůj hudební a pěvecký talent. Bohužel se rozhodl na konci druhé série seriál opustit, a to z rodinných důvodů. Seriál se totiž natáčel v Los Angeles a herec má rodinu v New Yorku. Odchodem tohoto bláznivého sympaťáka seriál (alespoň podle reakcí mnoha diváků) hodně ztratil. Vysílal se nicméně až do roku 2000 a objevila se v něm celá řada dalších skvělých herců.

Kvíz: Poznáte skvělé americké filmy jen podle fotek? Bez chyby projdou testem jen skuteční znalci

Některé filmy se neomrzí. Můžeme je vidět třeba desetkrát a stejně si je pustíme znovu. Zpravidla jde o skvělé snímky, které se staly doslova poklady světové kinematografie. Pojďte s námi zavzpomínat. Zkuste si otestovat svou paměť prostřednictvím našeho kvízu. Poznáte filmy jen podle fotek?
svetzeny.cz

Patinkin získal za Chicago Hope cenu Emmy

Výkon Mandyho Patinkina v seriálu Nemocnice Chicago Hope byl natolik přesvědčivý a brilantní, že za svoji roli získal v roce 1995 cenu Emmy za nejlepší mužský herecký výkon v dramatickém seriálu. Proměnil také nominace na Zlatý Glóbus nebo cenu Sdružení filmových a televizních herců.

Role detektiva v Myšlenkách zločince

Patinkin ztvárnil také jednu z ústředních postav první série seriálu Myšlenky zločince. Zahrál si roli vyšetřovatele Jasona Gedeona. Kriminální a místy až drsný seriál o profilování pachatelů si získal statisíce fanoušků a má na kontě stovky dílů se zapeklitými kriminálními případy. Některé díly byly až tak syrové, že si vysloužily drsnou palbu kritiky. Některé scény navíc nedělaly Patinkinovi psychicky dobře. Právě to bylo důvodem, proč herec seriál opustil. Jak řekl v jednom rozhovoru, „byl příliš ničivý pro jeho duši.“

Jak dnes vypadají herci z filmu Mumie: Brandon Fraser hubne, představitele Imothepa byste poznali jen stěží

Kdo by neznal filmový trhák Mumie, který měl premiéru před bezmála čtvrt stoletím. Během chvilky se stal hitem, který má dodnes zástupy fanoušků. Příběh ve stylu Indiana Jonese nás ve dvou časových rovinách zavádí do Egypta a nechybí v něm skvělá zápletka, napětí, ale i humor a láska až za hrob. To vše zabalené v krásných kostýmech a výpravě, která k takovému filmu patří. Jak dnes vypadají jeho protagonisté?
svetzeny.cz

Muzikálové role a duše hudebníka

Patinkin je také muzikálovým hercem. Kariéru zahájil na Broadwayi, kde za svůj herecký výkon v muzikálu Evita získal divadelní cenu Tony v kategorii nejlepší herec. V současnosti vedle herecké činnosti vystupuje příležitostně také jako zpěvák na koncertech; nahrál rovněž gramofonová alba Mandy Patinkin a Dress Casual s písněmi Irvinga Berlina a A. Menkeho.

Mandy Patinkin je už 44 let ženatý s herečkou a spisovatelkou Kathryn Grodyovou, mají dva syny, Izáka a Gideona. Sám sebe charakterizuje jako „Žida s trochou buddhismu“. Podle svých slov se snaží užívat každý okamžik svého života a nechce si nechat kazit své vzácné dny ničím náročným.

Galerie: Jak šel čas s Mandy Patinkinem
Zdroj článku