Přejít k hlavnímu obsahu

Nemilosrdný mafián John Gotti: Z průměrného zlodějíčka se stal hlavou gangu

Info ikona
John Gotti

Jeho jméno není až tak známé, jako profláknutí kmotři mafiánských klanů přesto se John Gotti (†61) nechvalně proslavil. Pouliční rváč a zloděj si šel tvrdě za svým, doslova přes mrtvoly, aby mohl ovládat dění ve velkém městě. To se mu povedlo a stal se bossem nechvalně proslulé newyorské rodiny Gambino.

Pro zločin se Gotti narodil, svůj podíl na tom měla i chudinská čtvrť Bronx, odkud pocházel a dodnes je tato část města nebezpečnou. V pouhých 12 let se stal John členem pouličního gangu. O dva roky později se pokusil ukradnout míchačku. Ta mu ale spadla na nohu a od té doby bylo kulhání jeho poznávacím znamením. 

Ze zlodějíčka se stal gangster

Byl znám svou brutalitou a pro ránu nešel nikdy daleko. Nenáviděl svého otce, kterému měl za zlé, že nedokázal finančně zajistit rodinu. Rozhodl se tak, že si poradí sám a nejdříve odstartoval kariéru ušmudlaného zlodějíčka aut a pachatele menších krádeží. Cíle měl však obrovské a za svým snem stát se kmotrem šel přes mrtvoly. Když se mu naskytla příležitost stát se členem uznávané rodiny Gambino, bez mrknutí oka zabil gangstera, co stál za smrtí šéfova synovce. Gotti si odseděl dva roky za mřížemi, namísto 7 let, ale podmínku k přijetí splnil a po návratu byl přivítán jako právoplatný člen rodiny.

Vzpomínáte si na soutěžícího z Chcete být milionářem? Viktor Kalivoda zastřelil v lese tři lidi

svetzeny.cz

Ztratil ochranu kmotra

Zadané úkoly svého bosse plnil John na jedničku a nic si nedělal z toho, že byl považován spíš za špinavou pouliční mlátičku bez mozku. Všichni byli spokojeni a to bylo nejdůležitější. Jeho ochránce Carlo Gambino po letech kralování zemřel a v čele rodiny ho vystřídal Paul Castellano. Elegantní, vždy skvěle oblečený obchodník měl s Gottim velký problém. Opovrhoval jim jako člověkem, který mu přišel velmi hloupý. Navíc Castellano vydal pod pohrůžkou smrti zákaz prodeje drog v newyorských ulicích. Vzhledem k tomu, že John byl zapleten do obchodu s heroinem, věděl, že dříve či později ho Castellano nechá oddělat. 

Gotti se stal hlavou gangu

Musel tak jednat dříve, než mu na dveře zaklepe jeden z kmotrových poskoků. V hlavě se mu zrodil šílený plán, a to zabít samotného Castellana! Spojil se s ostatními členy klanu, které už nebavila Paulova povýšenost a vymysleli plán, jak hlavu rodiny zneškodnit. Došlo k tomu v restauraci, kde ho zastřelili společně s jeho pobočníkem. Konečně si tak Gotti splnil svůj velký sen a stal se hlavou klanu. S nově nabytým titulem změnil John i styl oblékání. Pryč byl mafioso s odhalenou hrudí ověšenou zlatými řetězy. Dopřával si péči ve vyhlášených salonech a zahalil se do luxusu. Gotti se stal novou módní ikonou celého New Yorku. 

Nemilosrdný a brutální vrah

Bohužel prudkou povahu nelze změnit a Gottiho chování absolutně nekorespondovalo s mafiánským kodexem. Neměl například problém na veřejnosti zmlátit a okrást neznámého muže pouze kvůli parkovacímu místu. Ve vysokých mafiánských kruzích se jeho přestupek začal řešit, protože muž, kterého Gotti napadl, vše vylíčil na policii. Údajně také rozmašíroval motorovou pilou souseda, jenž mu nešťastnou shodou náhod přejel na minibiku syna, který na následky zranění zemřel. Žádný zločin mu ale nebyl prokázán a ze všeho se dokázal Gotti bez problémů vysekat. Začalo se mu přezdívat ‚‚Teflonový don”, jelikož veškerá obvinění po něm sklouzla, jako po teflonu. FBI i policie si už nevěděla rady, jak nebezpečného a brutálního bosse newyorského gangu dostat za mříže.

Dopisy, ze kterých mrazí: Jaký byl doopravdy život vězňů v sovětských gulazích?

svetzeny.cz

Nakonec se maniakálního gangstera posedlého mocí povedlo usvědčit. Zákonu pomohla až zrada jednoho ze společníků. Známý mafián Sammy Gravano pomohl FBI s odposlechy, díky kterým byl Gotti konečně usvědčen z většiny zločinů. Zcela po právu dostal doživotí, ale ‚‚zachránila” ho rakovina jícnu, na níž v roce 2006 umírá. 


 

Zdroj článku