Přejít k hlavnímu obsahu

Vzpomínáte si na soutěžícího z Chcete být milionářem? Bývalý policista Viktor Kalivoda zastřelil tři lidi

Nespokojenost se svým životem a narušená psychika dohnala Viktora Kalivodu (†33) k chladnokrevným vraždám třech nevinných lidí. Nadprůměrně inteligentní vrah bodoval ve vědomostní soutěži a nikoho by nenapadlo, jak děsivý plán se mu rodí v hlavě. Vzal zbraň, odjel do lesa a vypálil kulky. Podle jeho výpovědi ale mohlo dojít k daleko většímu masakru.

Zhlédl se v odporném zločinu Olgy Hepnarové (†23), která v roce 1973 úmyslně najela nákladním autem na tramvajovou zastávku s jediným cílem - zabít co nejvíce lidí. O život tehdy přišlo osm osob. Za svůj čin byla popravena. Kalivoda chtěl být údajně pokračovatelem jejího odkazu.

Kalivoda nejdříve neměl na zabíjení odvahu

O zabíjení lidí přemýšlel Kalivoda dlouho, a jak přiznal, měl v plánu vystřílet pražské metro na trase C. Ve stanici Ládví je nejdelší prodleva dojezdu do další zastávky a tam chtěl nastoupit do posledního vagónu a postupně postřílet všechny cestující. Naštěstí nenašel odvahu. „Prostě jsem nedokázal zmáčknout kohoutek. Nevím proč. V tom metru jsem stál na plošině vagonu s připravenou zbraní. Nevím, proč jsem to neudělal." přiznal Viktor u soudu s tím, že v metru byl asi desetkrát. Hrůzný čin byl odsunut do pozadí a Kalivoda zazářil ve vědomostní soutěži.

Viktor Kalivoda v soutěži Chcete být milionářem?

Nadpřůměrně inteligentní vrah

V roce 2004 soutěžil v tehdy oblíbeném pořadu Chcete být milionářem. Velmi inteligentní mladý muž si nakonec odnesl 320 tisíc a nikdo netušil, že za rok ho bude celá země znát jako ‚‚Lesního vraha”. Kalivoda neponechal nic náhodě a pilně trénoval na střelnici a vyzkoušel si, jaké je to zabít živého tvora, když zastřelil dvě krávy. „Bylo to akční, bral jsem to jako takový mezistupeň,“ uvedl Kalivoda bez jakékoliv známky empatie. Na chladnokrevné vraždy byl perfektně připravený. 

Zastřelil tři nevinné lidi

Jediný rozdíl mezi ním a jeho ‚‚našeptávačkou v mozku” Hepnarovou byl ten, že Olga chtěla, aby lidé trpěli, Kalivoda své oběti jednoduše popravil. První, kdo odnesl vrahovo řádění byl v říjnu 2005 manželský pár, který si Viktor vyhlédl v lese. O tři dny později a o desítky kilometrů dále zemřela na Kladensku další oběť. Elektrikáře si také vyhlédl, když byl v lese venčit psa. Několikrát ho střelil, a když se nebohý muž snažil utíkat, dorazil ho ranami do hlavy. „To, aby se netrápil,“ napsal vrah v dopise určeném pro rodinu své třetí oběti. Ač byl Kalivoda nadprůměrně inteligentní, stopy po sobě nezametl a kriminalisté ho nakonec po týdnu dopadli. Soud byl k němu po zásluze nemilosrdný a trojnásobný vrah si vyslechl jasný verdikt - doživotí. 

Marnost vlastního života a nevidění budoucnosti tak vyřešil Kalivoda po svém. Jeho rukou vyhasly tři životy. Psychické problémy dříve řešil i pokusy o sebevraždu, ale nakonec se mu povedla až ta poslední. Po čtyřech letech za mřížemi si ve Valdicích podřezal žíly.

Zdroj článku