Přejít k hlavnímu obsahu

Jak budou vypadat Vánoce britské královské rodiny? Děti nesedí u stolu s rodiči, Harry a Meghan zřejmě budou chybět

Info ikona
Kate, William, princ George a princezna Charlotte

To, že je život v britské královské rodině plný různých pravidel, je všeobecně známo. Některá tradiční pravidla královské rodiny jsou ale tak zvláštní, že je obyčejný člověk pochopí jen těžko. A stejně tak je tomu i o Vánocích. Jak tráví vánoční svátky ti, kterým v žilách koluje modrá krev? A dočkají se pozvání i Harry s Meghan?

Vánoční tradice britské královské rodiny

Vánoce v britské královské rodině se drží tradičních zvyklostí, což odpovídá jejich vztahu k monarchii a tradicím, které jsou staré již stovky let. Slavnosti začínají účastí na bohoslužbě v kostele svaté Maří Magdalény v Sandringhamu, následované obědem, kde se podává krocan s různými nádivkami, včetně šalvějové, cibulové a kaštanové, doplněný o pečené brambory, bramborovou kaši, pastinák a růžičkovou kapustu. Vánoční pudink, tradiční anglický dezert, je zdoben cesmínou, poléván kořalkou a servírován zapálený. A nejedná se pouze o efekt! Podle tradice se pudink zapaluje proto, aby odehnal vše zlé od rodiny a domácnosti.

Na rozdíl od většiny Británie probíhá rozdávání dárků již 24. prosince odpoledne. Zatímco většina britských rodin si vyměňuje dárky až 25. prosince, v královské rodině je tradičním zvykem předávat si je o den dříve během odpoledního svátečního čaje. Dárky jsou předem položeny na velký stůl a následně mezi členy rodiny rozděleny. Tato tradice má kořeny v německých zvyklostech, což asi nikoho nepřekvapí vzhledem k tomu, že britská královská rodina vychází z původně německé panovnické dynastie Koburků.

Největší skandály britské královské rodiny: Páska s hákovým křížem nebo románek s ženatým mužem

svetzeny.cz

Děti nestolují se svými rodiči

Řád a pravidla v britské královské rodině jsou velmi striktní a týkají se všech různých aspektů. Pravidla jsou tu na všechno a děti se jim učí hned od narození. Etiketa stolování rozhodně není jednoduchá ani v běžném životě, natož když člověk vyrůstá v královské rodině. Kromě toho, že mají členové britské královské rodiny zakázané jíst některé potraviny jako jsou například mořské plody, cibule nebo česnek, k narozeninám dostávají vždy stejný dort, mají specifický způsob jak držet příbor i používat ubrousek a další pravidla, existuje také striktně nastavený zasedací pořádek, který je dodržován i o Vánocích.

Bývalý královský šéfkuchař Darren McGrady deníku Mirror prozradil, že malé děti o Vánocích nesmí stolovat se svými rodiči. Děti mají svůj speciální dětský stůl v dětském pokoji, kde jí. Proč tomu tak je? Právě kvůli striktním pravidlům, která platí při stolování. Předpokládá se, že malé děti nejsou dost rozumné na to, aby zvládly pravidla dodržovat. A tak sedí u stolu zvlášť. Ke svým rodičům a ostatním členům rodiny se mohou připojit až v momentu, kdy jsou dostatečně velké na to, aby pravidla stolování pochopily a dodržovaly. McGrady se svěřil také s tím, že v Sandringhamu musel s britskou královskou rodinou personál trávit celé dva týdny. To znamená, že Vánoce se svou vlastní rodinou musel oslavit buďto 22. prosince, nebo až po Novém roce.

Jídelníček Meghan Markle: Čtyřicátnice nikdy nevypadala lépe a ženy po celém světě se inspirují jejími návyky

svetzeny.cz

Harry a Meghan se zřejmě nedočkají pozvání

Ačkoliv by se mohlo zdát, že spory mezi královskou rodinou a Harrym s Meghan utichly, není to tak úplně pravda. Podle zdrojů z princova okolí prý totiž tito dva stále čekají na pozvání, které se ale pravděpodobně již nedostaví. I přes to, že to chvíli vypadalo, že alespoň Vánoce stráví Harry a Meghan ve společnosti královské rodiny, pravděpodobně tomu tak nebude. A co je důvodem? Nedávno byla totiž publikovaná kniha s názvem Endgame od spisovatele Omida Scobieho.

Ten ve své knize odkazuje zpátky do minulosti, konkrétně do roku 2021, kdy byla Meghan Markle pozvána na rozhovor s Oprah Winfrey. Kromě jiných informací zde bylo naznačeno, že se dva starší členové královské rodiny obávají o to, jakou barvu pleti bude mít potomek Meghan a Harryho, princ Archie. Právě tyto dva členy označil spisovatel v holandském překladu své knihy jako vévodkyni Kate a krále Karla III. Autor knihy se sice obhajuje s tím, že se jedná o chybu v překladu, nicméně tato informace vyvolala ve společnosti velký rozruch. Odborníci na královskou rodinu tvrdí, že neexistuje způsob, jakým by mohl král Karel III. pozvat Harryho a Meghan, aniž by tím nerozrušil Kate a Williama, kteří by pravděpodobně odmítli účast.

Zdroj článku