Přejít k hlavnímu obsahu

Last minute tipy aneb prožijte svátky v klidu a v pohodě

Je před námi nejkrásnější čas v roce, přesto mnozí z nás teď propadají panice a hroutí se pod tíhou úkolů. Jaké nakoupit dárky? Co uvařit? Kdy mám začít uklízet? A hlavně – jak to všechno stihnout? Naštěstí můžete být v naprostém klidu – pomůžeme vám s organizací a plánováním tak, abyste si krásně užili také samotný čas adventu.

Rozdělte úkoly rodině

Babička, děda, sestra – všichni budou na Vánoce u vás a očekávají, že se postaráte? Samozřejmě že je s láskou pohostíte, ale dejte každému jeden úkol ze seznamu. Cukroví nebo polévka se dají převézt, zdobení stromku zvládne každý a prostřít umějí i děti… Zapojte členy rodiny při uklízení, pečení, vaření i zdobení. Udělat velký vánoční nákup je zase skvělý úkol pro muže.

Dopřejte si pauzu pro sebe

V adventu myslíme hlavně na to, jak svým blízkým přichystat nádherné svátky, a zapomínáme přitom na sebe. Změňte to a dopřejte si třeba svařák s kamarádkami na trhu nebo teplou koupel s citronovou trávou nebo levandulí.

Vyhněte se hádkám

Už při plánování návštěv na sváteční dny dochází často, hlavně ve „slepovaných“ rodinách, k mnoha neshodám. Základem všeho je dobrý plán, ve kterém je třeba zohlednit hlavně přání potomků. Především malé děti nenuťte k dlouhému a náročnému cestování autem, babičky i dědečkové to určitě pochopí. Když se o svátcích konečně všichni setkají, vyhněte se sporným tématům, při kterých hrozí hádky, a šetřete s alkoholem. Padnou-li přesto zlá slova, zhluboka se nadechněte, než budete zlostně reagovat. Místo výčitek raději klidně řekněte: „Dala jsem si dost práce s tím, abychom měli společně hezké svátky. Nekažte to prosím nesmyslnou hádkou.“

Info ikona
Vánoční atmosféra

Vánoční čarování: Jak poznat a přivolat toho pravého

Čas Vánoc či slunovratu je od pradávna považován za magický. Tak proč toho nevyužít a nezkusit si trošku „zakouzlit“. Když to nevyjde, nic se neděje. A klapne-li to, napřesrok už nebudete sama!
svetzeny.cz

Darujte svou pozornost

Každý rok se hádáte kvůli nejhezčím dárkům pro děti? Platí, že pokud člověk někoho zanedbává celý rok, nespraví situaci za jeden večer nebo nákupem drahých věcí. Děti stejně nejvíc ocení toho, kdo má nejvíc času si s nimi hrát. Pokud jde o obdarovávání dospělých, zapomeňte na neutrální a nicneříkající dárky. Raději zvolte něco osobního nebo poukaz na společnou aktivitu. Při pečení cukroví můžete upéct trochu navíc pro svoje přátele a kolegy a cukroví hezky zabalit. Takový dárek potěší každého!

Snižte svoje nároky

A nakonec to nejdůležitější – rozlučte se s očekáváním dokonalých svátků, které vyvolává jenom zbytečný stres. Nepouštějte se do kulinárních experimentů a vařte to, co dobře umíte. A že je stromeček trochu křivý nebo rohlíčky lehce připálené? Tak se tomu s celou rodinou zasmějte. Vánoce by totiž měly být především veselé.

Proč si na Vánoce namazat med na obličej, jak se vás budou držet peníze a proč se vyplatí nebýt lakomí?

Pověry, o kterých bude řeč, jsou samozřejmě z dávných dob, kdy lidé všechna doporučení určitě pečlivě dodržovali. Dnes jsou to pro nás spíš už jen úsměvné výmysly.
svetzeny.cz

Upřímnost se k Vánocům moc nehodí: Jak nenaštvat druhé

Během vánočního času uplatníte mnoho dobrých vlastností, ale upřímnosti až na dřeň příliš prostoru nedávejte – pohodě spíš prospěje milosrdná lež či diplomatická vytáčka.
svetzeny.cz