Přejít k hlavnímu obsahu

Příběh velké lásky prince Philipa a královny Alžběty

Info ikona
Alžběta a Philip

Příběh této velké lásky se začal psát už ve 30. letech minulého století. Ačkoliv zpočátku nebylo jejich lásce přáno, nakonec se i přes prvotní nevoli Alžbětiných rodičů vzali a prožili spolu více než 70 krásných let. Ne vždy to bylo růžové, ale princ Philip stál po boku své chotě za každé situace a byl jí oporou.. Jeho oddanost byla bezmezná, královnu Alžbětu podporoval až do konce svých dní.

První setkání

Poprvé se královna Alžběta setkala s princem Filipem, když byly ještě děti. Alžbětě tehdy bylo sedm let, Filip byl o 5 let starší. Oba dva se účastnili královské svatby princezny Mariny, Alžběta tehdy měla úlohu družičky. Sotva spolu tehdy prohodili pár slov, ale to stačilo k tomu, aby zahraniční tisk začal o Filipovi spekulovat jako o vhodném manželovi pro Alžbětu. Znovu se pak setkali až o pět let později, v roce 1939. Už však bylo všechno jinak, Alžbětin strýc Eduard VIII. abdikoval, Alžbětin otec se stal králem a Alžběta následnicí trůnu. Philip byl tehdy pohledný charismatický osmnáctiletý kadet a na Alžbětu udělal už tehdy dojem. Začali si dopisovat a postupně se sbližovali.

Módní pravidla, která dodržuje královská rodina

svetzeny.cz

Rodiče se svatbou nesouhlasili

Rodičům Alžběty se bohužel princ Filip nezamlouval. Vedle Alžběty by raději viděli anglického vévodu než chudého evropského šlechtice. Filip měl urozený původ, narodil se na řeckém ostrově Korfu a příslušel mu titul princ řecký a dánský. V roce 1922 však s otcem prchli z Řecka a byli zbaveni řeckého občanství, namísto toho přijali občanství britské. Vztahy v jeho rodině tehdy bohužel nebyly dobré, matka byla labilní a skončila v sanatoriu, jeho otec si v tu dobu užíval s milenkami. To na britskou královskou rodinu jistě dojem neudělalo.

Ještě horší světlo na Philipa pak vrhal fakt, že jeho sestry, ke kterým měl blízko, se za války provdaly za německé důstojníky. I přes to všechno se princ Philip odhodlal a v roce 1946 požádal Alžbětu o ruku. Otec budoucí královny Jiří VI. ke svatbě svolil, ale podmínkou bylo, že se uskuteční až po Alžbětiných 21. narozeninách, měl za to, že je Alžběta na vdávání příliš mladá a neměla by si brát prvního muže, který jí vstoupil do života. Před svatbou musel Philip zdolat ještě další překážku. Britská společnost se na něj dívala skrz prsty, jelikož jeho švagři za války bojovali na straně nacistů. Proto se Philip rozhodl vzdát všech svých titulů. Svatba se konala v listopadu 1947 a její přenos sledovalo 200 milionů diváků. Svatba nebyla tak honosná, jak bývá zvykem, Británie se totiž tou dobou utápěla v poválečné ekonomické krizi. I na svatební šaty si Alžběta musela spořit a dort byl upečen z darovaných potravin.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Královna Alžběta II. prolomila hradby mlčení. Co vzkazuje Harrymu a Meghan?

svetzeny.cz

Manželství s královnou

Krátce po svatbě manželský pár cestoval všude možně po světě, Alžběta totiž musela nahradit svého otce na oficiálních návštěvách. A byl to právě Philip, který královně oznamoval smutnou zprávu, že její otec zemřel. Pro oba dva to byl šok, král měl sice podlomené zdraví, ale bylo mu pouhých 56 let. A tehdy se pro ně hodně věcí změnilo. Princ Philip musel odejít z námořnictva, Alžběta ho potřebovala po svém boku. Čekala je společná náročná úloha, státní návštěvy trvaly často i několik měsíců v kuse, a tak jejich děti trpěly odloučením. Philip také těžce nesl rozhodnutí Alžběty a premiéra Winstona Churchilla o tom, že se bude muset vzdát svého příjmení, protože rod Windsorů byl dle nich důležitější. Ačkoliv se občas spekulovalo o Philipových milenkách, jejich manželství neprovázely žádné velké aféry. Prožili spolu krásných 70 let, přivedli na svět čtyři děti. Ne vždy to měl princ Philip jednoduché, ale vytrvale stál po boku Alžběty a podporoval ji. Princ Philip zemřel ve věku 99 let 9.4.2021. Budeme na něj vzpomínat jako na silného muže, bezmezně oddaného své choti. Čest jeho památce.