Přejít k hlavnímu obsahu

Galerie: Zavzpomínejte si na zařízení, které jste milovali v roce 2000. VHS už vaše děti nepoznají

Info ikona
Technologie

Od začátku nového tisíciletí uplynulo již dlouhých 23 let a technologie pokročily přímo raketovým tempem. Dnes se již celá řada věcí, jako jsou audiokazety nebo VHS, nepoužívá a děti už je budou znát jen jako součást historie. Zavzpomínejte si na tlačítkové telefony a další zařízení, které se dnes již téměř nepoužívají.

Optická iluze, kterou zkoumala studie z roku 2011: Podívejte se, jak si mozek pohrává s naším vnímáním světa

svetzeny.cz

Audiokazeta, VHS či disketa jsou datovými nosiči, které zůstaly v minulosti

Audiokazety, VHS a diskety jsou tři ikonické datové nosiče, které se používaly v oblasti záznamu a uchovávání hudby, filmů a dat v roce 2000.  Dnes jsou téměř zapomenutými artefakty minulosti, zatímco CD a DVD, které se také používaly, se omezeně používají dodnes. S nástupem digitálního věku všechna tato média postupně ztratila svůj význam. Audiokazety se musely pracně přetáčet, když jste si chtěli pustit svou oblíbenou skladbu znova, VHS kazety snadno trpěly degradací obrazu a diskety měly velmi omezenou kapacitu pro ukládání dat. Dnes moderní technologie umožňují stream hudby, filmů i dalších dat, které lze uložit do virtuálního úložiště tzv. cloudu.  

Pobuřující fotografie z roku 1957: Jak vznikla fotka, kde Sophia Loren sleduje ňadra krásné Jayne Mansfield

svetzeny.cz

Mobilní telefony nebyly samozřejmostí, zato pevnou linku měl skoro každý

V roce 2000 byly mobilní telefony stále na svém počátku a představovaly spíše luxus než samozřejmost. Nejvíce používanými mobilními telefony byly tlačítkové telefony, které se staly symbolem mobilní komunikace té doby. Ačkoliv již existovaly i první verze mobilních telefonů s dotykovou obrazovkou, smartphony, jak je známe dnes, byly ještě hudbou budoucnosti. V té době byla téměř každá domácnost vybavena pevnou linkou, což bylo nezbytné pro spojení s okolním světem. Pevné linky byly hlavním způsobem, jak lidé telefonicky komunikovali, a internet byl stále více spojen s kabelovými připojeními. Ačkoliv první bezdrátové technologie Wi-Fi byly uvedeny na trh již v roce 1999, většina lidí měla počítač připojený k internetu prostřednictvím telefonní linky. Online nákupy byly v plenkách a především ještě neexistovaly sociální sítě, jako jsou Facebook,Twitter, Instagram, TikTok ani YouTube. Lidé se nejčastěji dorozumívali telefonáty nebo SMS zprávami. Dokumenty se nejčastěji sdílely pomocí faxu, který byl běžným způsobem komunikace v mnoha firmách a institucích.

Zdroj článku