Přejít k hlavnímu obsahu

Dovolená 2023: Unikátní žebříček destinací prozrazuje, kde je největší hrozba onemocnění

Vybíráte si místo své dovolené, těšíte se, vše plánujete dlouhé měsíce a pak si ji neužijete. Na vině může být něco, co sníte, napijete se vody a podobně. Je to scénář, kterého se bojíte, ale asi se to stalo každému z nás, že neprožil dovolenou tak, jak si naplánoval. Je možné tomu nějak předejít? Můžete v rámci prevence zjistit, co nepít a nejíst, jenže ne vždycky to spolehlivě funguje.

Forbes Advisor Travel Bug Index vytvořil žebříček destinací, kde cestovatelé mohou nejčastěji onemocnět. Vycházeli z Tripadvisoru a procházeli přes dva milióny recenzí. Mezi země s nejvyšší pravděpodobností onemocnění se pohybuje Punta Cana, ale třeba také Hurgada v Egyptě, která je českými turisty oblíbená. Kde se mít na pozoru?

Dominikánská republika - Punta Cana

Turisty oblíbené pláže s bílým pískem, tropická atmosféra, rušný noční život a prakticky vše, co si lidé od dovolené slibují. Punta Cana zaujímá první místo v žebříčku. Doporučuje se očkování hepatitidy A a tetanem. Při návštěvě takové destinace je nutné se vyhnout vodě z vodovodu a obecně dávat pozor na jídlo. Je zde riziko nákazy malárií.

Egypt - Sharm El Sheikh

Na druhé příčce je velmi známý a oblíbený Egypt, kam se velmi rádi vydávají čeští turisté. V Egyptě je obecně známá Faraonova pomsta, kterou zažilo už mnoho turistů. Doporučuje se dát pozor na jídlo, protože se velmi často objevují lehké i těžké otravy jídlem. Vodě z vodovodu se zde obloukem vyhněte.

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší dovolená 2023: Tipy na letní destinace, které nejsou přervané turisty a nestojí jmění

Letní sezóna se nekompromisně blíží a vy stále tápete kam vyrazit? Vsadit raději na klasiku, která nikdy nezklame, nebo objevovat nová místa? Přinášíme vám několik tipů na ta nejkrásnější místa kam letos vyrazit na dovolenou, a která vás zároveň nebude stát celé jmění.
svetzeny.cz

Cape Verde - Sal

Jeden z nejoblíbenějších Kapverdských ostrovů, kde slunce svítí snad každý den a moře je křišťálově čisté a průzračné. I tento ostrov má však svá úskalí. Spousta cestovatelů si v recenzích stěžovala na nevolnosti, které pobyt zrovna nezpříjemní. Je nutné vyhnout se vodě z vodovodu a to třeba i ve formě ledu v nápojích.

Mexiko - Playa del Carmen

Na čtvrté a páté příčce se objevuje Playa del Carmen a Cabo San Lucas, které jsou opět spojovány s náhlými nevolnostmi nebo také střevními problémy. Podobně jako u výše zmíněných destinací je nutné dát si pozor na to, co jíte, vodu pít pouze balenou a nezapomínat na to, že i při čištění zubů je důležité mít se na pozoru.

Jak je na tom Evropa?

Spousta lidí si spojuje nemoci na dovolené s exotickými a tropickými destinacemi. Neplatí to tak vždy. I evropská města mohou stát za tím, že se dovolená nevyvíjí tak, jak potřebujete. U kterých míst si dát pozor? 

  1. Španělsko - Benidorm
  2. Spojené království - Londýn
  3. Bulharsko - Slunečné pobřeží
  4. Francie - Paříž
  5. Španělsko - Tenerife
Zdroj článku