Přejít k hlavnímu obsahu

Šlápněte do pedálů: tipy na nejhezčí cyklostezky

Pokud milujete jízdu na kole, máme speciálně pro vás žebříček pěti nejoblíbenějších oblastí vhodných pro cyklistickou dovolenou.

1. Jižní Morava: Vinařský i cyklistický ráj
Počet kilometrů: 1250 
Vinice, sklípky, vinobraní. Staticíse Čechů vyráží každoročně na Jižní Moravu užít si nejen vinařské akce, ale také Moravské vinařské stezky. Síť 1250 kilometrů cyklotras propojuje 300 vinařských obcí a je úplně jedno, jestli pojedete z Valtic, Mikulova nebo třeba Velkých Pavlovic. Stezky jsou označeny logem vinařského sklepa v různých barvách, které vás provedou po krásných vinicích a v některém ze sklípků budete moct ochutnat vynikající vína.

2. Švýcarsko: Okolo Bodamského jezera
Počet kilometrů: 270
Kolem jezera vede parádní cyklostezka, díky níž projedete třemi státy, a to Německem, Švýcarskem a Rakouskem. Pokud máte v plánu objet celé jezero kolem dokola, doporučujeme si sezení v sedle rozvrhnout do 4 až 7 etap. Vzhledem k tomu, že cesta vede podél jezera, nejedná se o žádný složitý terén, na cyklistickou dovolenou kolem Bodamského jezera tak může vyrazit opravdu každý. Navštívit můžete také ostrov Mainau. Celý výlet budou samozřejmě doprovázet dechberoucí výhledy na panoramata Alp. Pokud však máte mlsný jazýček, můžete z Lindau vyrazit na čokoládu do švýcarského Curychu. Nachází se tu totiž továrna na čokoládu Lindt. Cukrárny na vás po 130 kilometrové cestě budou čekat do slova na každém rohu. Odpočívat pak můžete na březích Curyšského jezera. Do Lindau se můžete dostat vlakem z Prahy přes Mnichov a pak s Deitsche Bahn do Lindau. Využít můžete i autobusy Flixbus, kde vás opět čeká přestup v Mnichově.

3. Kolem Dunaje: Cyklodálnice v srdci Evropy
Počet kilometrů: 1 200
Dunajská cyklostezka je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších cyklostezek v Evropě, s celkovou délkou 1 200 km spojuje území čtyř států. Vede po břehu Dunaje od německého Donauschingenu až do Budapešti. Kromě Německa a Maďarska tak spojuje i Rakousko a Slovensko. Vzhledem k tomu, že jde o rovinnou cyklostezku, je trasa vhodná i pro ty, co na moje moc často nejezdí. Nejoblíbenější částí je úsek mezi Pasovem a Vídní. Jen si pečlivě vyberte termín, protože někdy bývá cyklostezka téměř „ucpaná“. Unikátem je také část Dunajské cyklostezky z Vídně do Budapešti. Díky tomu, že vede přes slovenské hlavní město, můžete během své cyklistické dovolené navštívit hned tři evropská hlavní města.

4. Rakousko: Na kole přímo z Prahy do Vídně
Počet kilometrů: 450
Chcete se zajet podívat do Vídně? Vyrazte na kole přímo z Prahy. Cyklostezka mezi Prahou a Vídní je jedna z nejpopulárnějších a nejstarších cyklostezek v České republice. Cestou minete jak romantické hrady a zámky jako třeba Konopiště nebo Lednicko-Valtický areál, tak i středověké kláštery nebo moravské vinné sklípky. Pokud bydlíte v jižních Čechách, máte o půl cesty postaráno. Po zdolání dlouhé trasy si navíc můžete prohlédnout krásy rakouského hlavního města a před odjezdem domů trochu zrelaxovat v hotelu s wellnessem. Po cestě zpět to můžete vzít vlakem nebo autobusem třeba na Brno a užít si ještě oblast jižní Moravy.

5. Dolomity: Náročnější vyjížďka 
Počet kilometrů: 170
Milujete severní Itálii? Pak se přesuňte do Bolzana, odkud vás čeká pěkná cyklistická vyjížďka přes historickou Veronu a oblíbené Lago di Garda. V podstatě celou dobu pojedete podél řeky Adige, u jezera si odpočinete, a pak můžete vyrazit do Verony za Shakespearovo Julií. Nicméně počítejte s tím, že cyklostezka vede přes horskou oblast a tudíž nepatří mezi ty nejsnazší. Za odměnu na vás čekají dechberoucí výhledy na jezero, kde se samozřejmě můžete vykoupat, nebo ještě zkusit nejrůznější vodní sporty jako plachtění, windsurfing nebo kitesurfing. Nejhezčí úsek čekejte mezi Trentem a Roveretem, kde budete šlapat mezi vinicemi v oblasti Vallagrina. Podívat se po cestě můžete i na hrad Beseno, z kterého je krásný výhled na celou oblast.