Přejít k hlavnímu obsahu

Finance na dovolené – tipy, na co si dát pozor

Info ikona

Ať už se chystáte prožít dovolenou v tuzemsku anebo máte v plánu navštívit např. sousední Slovensko, nepodceňujte bezpečnost nejen svou, ale také svých financí. Zjistěte, jestli je stále ještě potřebné nosit s sebou hotovost a to, jaké výhody přináší bezkontaktní placení. Proč se vyplatí online směnárna nebo pojištění? Přinášíme rady, díky kterým si dovolenou užijete naplno.

Karta nebo hotovost? 

Při plánování dovolené je nutné zvážit, kolik peněz s sebou budete potřebovat. Zatímco dříve bylo při cestě do zahraničí potřeba vyměnit si dostatek hotovosti v tamní měně, dnes se dá snadno platit kartou. Výhodou takového placení je především bezpečnost, a to hlavně proto, že ji lze v případě ztráty či krádeže okamžitě zablokovat. Co si ale pohlídat při používání karty, je zejména její platnost. Ověřte si stav účtů, nastavte si dostatečné limity pro platbu, jak denní tak měsíční, vyplatí se také pojistit si kartu proti ztrátě či odcizení. Platíte-li některé výdaje předem platbou online, hlídejte si, abyste neposílali velký obnos někam, kde si kvalitou zprostředkovatele nejste jisti. Při platbě si pak kartu neustále hlídejte a nepouštějte ji z ruky. „Je dobré mít v chytrém telefonu nastavené mobilní bankovnictví, kde máte veškeré výdaje bezpečně pod kontrolou. Například v naší aplikaci Smart Banka můžete zobrazit zůstatky i na vašich účtech jiných bank,“ říká Jakub Komenda, který má v MONETA Money Bank na starosti vývoj internetového a mobilního bankovnictví. Vyplatí se mít karty dvě, pokud by došlo k poškození jedné z nich, je dobré mít rezervu u náhradního účtu. Co se hotovosti týče, stačí s sebou mít jen menší obnos pro případ potřeby. 

Směnárna i při cestě na Slovensko 

Ačkoliv aktuální podmínky cestování do zahraničí nepřejí, dovolenou u našich sousedů chybu neuděláte, protože se Slovensko dá i díky Semaforu MZ považovat za bezpečnou zemi. Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří se slovenští poskytovatelé služeb na českou klientelu zaměří ještě více. „Vidí, že jsme jednou z mála zemí, která může na Slovensko vysílat lidi a lze předpokládat, že se budou snažit Čechy zaujmout zajímavými nabídkami.“ Bezpečná země, do které to máme jen kousek přes hranice, a která slibuje skvělou dovolenou. Je však nutné mít na paměti, že se zde platí eurem. Buď si tedy vyměníte dostatečnou hotovost a celou dobu budete vyšší částku hlídat nebo peníze směníte efektivně. Skvělým pomocníkem v tomto případě bude aplikace MONETA Money Bank, jejíž součástí je online Směnárna, kde se kurz mění během vteřin, a to podle reálné situace na trhu. K tomu, aby se Směnárna aktivovala, je třeba jeden korunový a jeden devizový účet. Pak už stačí v pracovní době, kdy fungují i devizové burzy, mezi těmito účty převádět peníze dle aktuálního kurzu, čímž lze ušetřit v porovnání s klasickými směnárnami.

Plaťte rychle a bezpečně i na cestách

Výhodou dnešní doby jsou bezkontaktní platby chytrým telefonem nebo hodinkami. Jedná se o bezpečnou a rychlou formu placení, kdy vůbec není nutné mít u sebe plastovou platební kartu. „U bezkontaktního terminálu při placení místo karty jen přiložíte chytrý telefon či hodinky, podle situace potvrdíte platbu například otiskem prstu a máte zaplaceno,“ vysvětluje Jakub Komenda. Každá karta má své speciální virtuální číslo, které je spojeno pouze s vaším telefonem či hodinkami. Nikde tak nefiguruje číslo karty. A protože platbu pak potvrzujete pinem, otiskem prstu nebo skenem obličeje, nikdo jiný s vaším přístrojem nezaplatí. Pokud ho třeba ztratíte, stačí na dálku deaktivovat tuto virtuální kartu. Jedná se o jednoduchý a rychlý způsob placení, který oceníte nejen na cestách. 

Nezapomeňte se pojistit 

Finance v peněžence či na kartě mohou být jen zlomkem toho, o co můžete přijít, pokud zapomenete na cestovní pojištění. To vás kryje v případě nenadálých událostí, jako je onemocnění nebo úraz nejen během zahraniční dovolené. Podle Evy Svobodové z pojišťovny UNIQA se řada lidí domnívá, že k našim východním sousedům není třeba sjednávat cestovní pojištění, protože vše lze uhradit jen z naší kartičky veřejného pojištění. „Bez cestovního pojištění mohou být Češi na túrách, za nimiž většina z nich míří, zaskočeni vysokou cenou za zásahy Horské služby. Běžný transport zraněného z hor bez vrtulníku přijde na stovky EUR. Je-li ale ve hře helikoptéra, náklady dosahují úrovně mezi 2.000 až 4.000 EUR,“ uvádí Svobodová. 

Jaké cestovní pojištění zvolit

Je dobré zamyslet se, jestli dovolenou pojmete jako jeden velký adrenalinový zážitek nebo spíše odpočinek. Zážitkové aktivity jako jízda na vodních nafukovacích atrakcích či vodním skútru mají některé pojišťovny započítané již v základním tarifu cestovního pojištění. „Je tomu tak proto, že tyto aktivity většinou nejsou plánované a kupují se spontánně až na místě,“ vysvětluje Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. Obecně platí, že pokud vás čekají jen rekreační sporty, stačí běžné úrazové nebo cestovní pojištění. Jde-li o náročnější, byť stále rekreační výkony, např. vysoký stupeň obtížnosti řeky, doporučuje Eva Svobodová sjednat tarif pro nebezpečné sporty.

ČTĚTE TAKÉ:

7 VĚCÍ, KTERÉ BY SE NEMĚLY DĚLAT S VODOU
PŘIPRAVTE SE NA HORKÉ LETNÍ DNY A UŽIJTE SI LÉTO
VYBERTE SI KNIHU, KTERÁ VÁM ZPŘÍJEMNÍ LÉTO