Přejít k hlavnímu obsahu

Připravte se na horké letní dny a užijte si léto

Info ikona

Léto je tady a s ním přicházejí i tropické teploty. Horko sužuje nejen venku, ale i v domácnostech. Na nesnesitelně vysoké teploty uvnitř domovů si během léta stěžuje 61 % Čechů. I ve větraných místnostech během léta často stojí vzduch a teplota neklesne pod 25 °C. Jak tedy doma vyzrát na úmorné vedro?

Během letních tropických dní dosahuje teplota v mnohých domácnostech vysokých hodnot, které znepříjemňují náš život a v krajních případech mohou způsobit také zdravotní komplikace. Ohroženi jsou nejen starší lidé a malé děti, ale také těhotné ženy. Máme pro vás pár tipů, jak byt či dům ochladit, a i během parných dní udržet příjemnou teplotu.

Protisluneční folie snadno a rychle

Nejlevnější variantou, jak snížit teplotu v místnosti, jsou protisluneční folie na okna. Co se instalace okenních folií týče, jistě ji zvládnete sami, přesto je vhodné přenechat ji odborné firmě. Jen díky tomu budete mít na folie plnou záruku. Jestliže se přeci jen do lepení pustíte, je potřeba sklo důkladně očistit speciálním roztokem a žiletkovou stěrkou. Pak stačí okno navlhčit, folii přiložit na sklo a poté už jen vytlačit vodu a případné vzduchové bubliny a folii zarovnat. Jejich údržba nevyžaduje speciální péči, čistí se běžnými domácími prostředky bez obsahu ředidla či acetonu. Folie zadrží až 80 % slunečního svitu a pomáhá tak udržet přijatelnou teplotu v domácnosti.

Venkovní rolety aneb ochrana před teplem

Další, o něco nákladnější, zato účinnější variantou, jsou venkovní rolety či žaluzie. Jelikož se skrze okna dostane do místnosti nejvíce slunečního záření, je základem jejich dokonalé zastínění. Právě to zamezí následnému ohřívání domu. Na trhu je nepřeberné množství venkovních rolet nebo žaluzií, které se liší materiálem, cenou nebo způsobem ovládání. Někteří výrobci nabízejí např. propojení s čidlem, které reaguje na sílu slunečních paprsků a rolety zatáhne samo ve chvíli, kdy sluneční svit dosáhne určité intenzity. „Venkovní rolety zadrží až 95 % tepelného záření, jsou použitelné na všechny typy oken a při jejich výběru neexistují v podstatě žádná omezení. Záleží tak jenom na nás, jestli je účelem rolet ochrana interiéru před světlem, jeho zatemnění nebo např. ochrana před zloději,“ říká Tomáš Banýr, produkt manažer z divize Šikmé střechy Stavebnin DEK.

Chlazení tepelným čerpadlem? Proč ne!

Ideálním způsobem, jak dům ochladit, je kombinace rolet a tepelného čerpadla. Málokdo totiž ví, že tepelným čerpadlem se nejen topí, ale také chladí. „Chladící účinek je nižší, přesto při trvalém provozu dokáže dům ochladit o několik stupňů a v kombinaci s venkovním zastíněním lze dosáhnout srovnatelného komfortu jako s klimatizací,“ vysvětluje Jiří Svoboda, jednatel firmy Master Therm tepelná čerpadla. Pro takové využití tepelného čerpadla je ideální podlahové, stropní nebo stěnové vytápění. Jestliže topíte radiátory, v některých případech je možné použít i ty. Využití tepelných čerpadel k chlazení může mít i pozitivní účinky na zdraví. Díky tomu, že není třeba využívat klimatizaci, je možné předejít různým zdravotním neduhům způsobeným prouděním studeného vzduchu, jako je např. rýma, angína či zhoršená alergie. Kromě toho se jedná, v porovnání s klimatizací, o energeticky úspornější možnost chlazení domácností.

Mokrý ručník nejen na hlavu, ale také do oken

Ve chvíli, kdy víte, že letos už ani jednu z výše uvedených možností nestihnete zrealizovat, ať už z časových či finančních důvodů, přichází na řadu rady našich rodičů a babiček. Nejznámějším pravidlem jsou zavřená okna přes den a větrání brzy ráno a večer, kdy už sluneční paprsky tolik nepálí. Na noc se doporučují namočené závěsy, záclony, prostěradla nebo ručníky pověšené v otevřených oknech. Vzduch v místnosti se ochladí a zajistí snazší usínání. Vysokým teplotám přizpůsobte také povlečení, vyhněte se syntetickým materiálům a vsaďte spíše na bavlnu, len nebo bambus. Lehce dostupným řešením je také ventilátor, který sice samotný vzduch neochladí, ale zajistí jeho proudění.